Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

26.01.2021 09:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Një përditësim i rëndësishëm për përdoruesit e iPhonet: Apple po i paralajmëron përdoruesit se telefonat e vet të mençur mund të pengojnë pajisjet mjekësore, përfshirë stimuluesit kardiakë.

Në një njoftim të publikuar nga kompania, bëhet e ditur se iPhonet përmbajnë magnete dhe radio që emetojnë fushën elektromagnetike, e të cilat “mund të pengojnë” pajisjet mjekësore, sikur stimuluesit e implantuar apo edhe aparateve tjera elektrike.

Njoftimi paralajmëron përdoruesit për magnetet e brendshme për të gjitha katër modelet e gjeneratës 12. Apple thekson se versionet e telefonit të ri përmbajnë më shumë magnete se modelet e shkuara, por se nuk kanë më shumë rrezik për ndërhyrje magnetike në krahasim me të tjerat.

Apple ka thënë se pajisjet mjekësore që përmbajnë senzorë mund të reagojnë ndaj magneteve apo valëve radiofonike nëse pajisja u afrohet. Kompania rekomandon mbajtjen e iPhoneve dhe mbushësve në “distancë të sigurt” nga pajisjet mjekësore – diku rreth 15 inç apo 40 centimetra.

Apple nuk ka pranuar të komentojë përse po nxjerr përditësimin e sigurisë tash, por një raport i mëhershëm i lëshuar nga “Heart Rhythm” shpjegonte se si magnetet në telefon mund të shkaktojnë telashe.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Rajoni i Prishtinës vazhdon të mbetet pa ujë

Rajoni i Prishtinës vazhdon të mbetet pa ujë

Barcelona pranë falimentimit, e zhytur në borxhe

Barcelona pranë falimentimit, e zhytur në borxhe

Në Prishtinë dy persona rrahin policët, në Pejë e pengojnë në punë

Në Prishtinë dy persona rrahin policët, në Pejë e pengojnë në punë

Vritet me 5 plumba brenda në makinë shqiptari në Greqi

Vritet me 5 plumba brenda në makinë shqiptari në Greqi

Shqipëria rriti me 13.6 pp borxhin publik gjatë pandemisë

Shqipëria rriti me 13.6 pp borxhin publik gjatë pandemisë

PSG “turbullon” mendjen e Ramosit, i ofron pagë “faraonike”

PSG “turbullon” mendjen e Ramosit, i ofron pagë “faraonike”

Borë në Kosovë, këto janë temperaturat

Borë në Kosovë, këto janë temperaturat

Ish-deputeti: Jam zhgënjyer nga Vjosa Osmani pasi kam pritur që të sjellë risi në politikë

Ish-deputeti: Jam zhgënjyer nga Vjosa Osmani pasi kam pritur që të sjellë risi në politikë

“Albin Kurti nuk ka me lënë VV-në me marrë pjesë në zgjedhje nëse nuk është në listë”

“Albin Kurti nuk ka me lënë VV-në me marrë pjesë në zgjedhje nëse nuk është në listë”

Miku i Vuçiqit mund të jetë kryeministri i ardhshëm i Italisë

Miku i Vuçiqit mund të jetë kryeministri i ardhshëm i Italisë

Haziri tregon se me kë nuk do të ‘dashurohet’ LDK më 14 shkurt

Haziri tregon se me kë nuk do të ‘dashurohet’ LDK më 14 shkurt

Gërvalla: Isa Mustafa e instaloi Agim Veliun që ta eksplodojë Qeverinë Kurti

Gërvalla: Isa Mustafa e instaloi Agim Veliun që ta eksplodojë Qeverinë Kurti

Të martën PZAP-ja merr vendim për nëntë partitë politike

Të martën PZAP-ja merr vendim për nëntë partitë politike

Shtetet e Quintit bëjnë thirrje që procesi zgjedhor të mos ketë ndërhyrje politike

Shtetet e Quintit bëjnë thirrje që procesi zgjedhor të mos ketë ndërhyrje politike

Hoxhaj e Tahiri: Do të themelojmë Byronë Kombëtare të Hetimit dhe Gjykatën Komerciale

Hoxhaj e Tahiri: Do të themelojmë Byronë Kombëtare të Hetimit dhe Gjykatën Komerciale