Paracetamoli gjatë shtatzënisë shkakton astmë tek fëmijët

15.02.2016 09:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Paracetamoli gjatë shtatzënisë shkakton astmë tek fëmijët

Femrat që përdorin paracetamol gjatë shtatzënisë rrisin rrezikun që fëmijët e tyre të preket nga astma.

Të dhënat vijnë nga një studim i ri, ku u vëzhguan 114,500 fëmijë dhe nga ku rezultoi se 7.5 përqind e tyre u prekën nga astma në moshën 3 – vjeçare dhe 5.1 përqind, në moshën 7 – vjeçare.

Shkencëtarët thonë se ka një lidhje konsistente mes fëmijëve që u shfaqet astma në moshën 3 – vjeçare dhe nënave që pranojnë se kanë përdorur paracetamol gjatë shtatzënisë.

Sipas të dhënave të këtij studimi, rreziku është edhe më i madh në rastet kur nënat shtatzëna, e përdorin paracetamol vazhdimisht.

Paracetamoli është qetësuesi më i zakonshëm i përdorur nga femrat shtatzënë, shpesh për të qetësuar dhimbje të ndryshme, për temperaturë apo grip.

Studiuesit në Bristol dhe Norvegji, thonë se kanë të dhëna bindëse se astma shkaktohet nga paracetamoli dhe jo nga ndonjë sëmundje nga e cila mund të vuante nëna kur mori qetësuesin.

Të dhënat e këtij studimi u publikuan në Revistën “International Journal of Epidemiology”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

Shënohet rasti historik në Epideminë Globale të virusit HIV

Rezultatet që mjekët kishin parë pas trajtimit të një tumori me vaj kanabisi ishin befasuese

Rezultatet që mjekët kishin parë pas trajtimit të një tumori me vaj kanabisi ishin befasuese

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android