Palmeri thotë se njohja reciproke Kosovë-Serbi do t’i zgjidhte mosmarrëveshjet mes dy vendeve

04.12.2019 21:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Palmeri thotë se njohja reciproke Kosovë-Serbi do t’i zgjidhte mosmarrëveshjet mes dy vendeve

Përfaqësuesi special i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Matthw Palmer, ka thënë se SHBA-ja dëshiron të shohë normalizim të plotë të marrëdhënieve mes Kosovës e Serbisë, e cila do të nënkuptonte njohje reciproke.

“Kur do të njihnin njëri-tjetrin, do të mund të zgjidhnin çështje kontestuese si fqinj”, ka thënë Palmeri në televizionin sarajevas, N1.

Sipas fjalëve të tij, nevojitet që Kosova dhe Serbia “të ulen në tavolinë, të arrijnë marrëveshje dhe së bashku të hartojnë rrugën kah e ardhmja evropiane”, transmeton Koha.net.

Palmeri tha se arsye për bisedime është fakti që edhe Kosova edhe Serbia synojnë Evropën dhe është e domosdoshme të shihet se çfarë kompromisesh janë të nevojshme në mënyrë që të shkohet tutje.

“Nevojitet marrëveshje të cilën publiku në të dyja palët do ta pranojë dhe mbështesë si rrugën më të mirë përpara”, tha ai, dhe shtoi se është me rëndësi që ajo marrëveshje të jetë “e zbatueshme, e drejtë dhe e qëndrueshme”.

Ai tha se ka bashkëpunim shumë të mirë me të dërguarin e Shtëpisë së Bardhë, Richard Grenell dhe se ky nuk është rasti i parë që SHBA-ja emëron dy përfaqësues specialë për të njëjtën çështje.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj, LDK-së për zgjedhjen e Presidentit: Kanë marrëveshje të fshehtë me Osmanin për zgjedhjet lokale

Hoxhaj, LDK-së për zgjedhjen e Presidentit: Kanë marrëveshje të fshehtë me Osmanin për zgjedhjet lokale

Bajrami i reagon Muratit: Nëse je transparent publikoji edhe përfituesit e pakos nga Qeveria Kurti 1

Bajrami i reagon Muratit: Nëse je transparent publikoji edhe përfituesit e pakos nga Qeveria Kurti 1

Zhdukja e mistershme e Bedri Rexhepit: 14 ditë, asnjë gjurmë

Zhdukja e mistershme e Bedri Rexhepit: 14 ditë, asnjë gjurmë

Hoxhaj: Vjosa Osmani është e varur politikisht nga Albin Kurti

Hoxhaj: Vjosa Osmani është e varur politikisht nga Albin Kurti

Viva Fresh u ndihmua me mbi 860 mijë euro nga qeveria Hoti, ministri Murati publikon listën

Viva Fresh u ndihmua me mbi 860 mijë euro nga qeveria Hoti, ministri Murati publikon listën

Ministri Maas: Së shpejti 100 mijë vaksina për Kosovën, po punojmë në realizimin e liberalizimit të vizave

Ministri Maas: Së shpejti 100 mijë vaksina për Kosovën, po punojmë në realizimin e liberalizimit të vizave

PSD kritikon qeverinë Kurti: S’ka reciprocitet, dialog po, edhe gënjeshtra

PSD kritikon qeverinë Kurti: S’ka reciprocitet, dialog po, edhe gënjeshtra

Kundër korrupsionit vetëm me aktgjykime

Kundër korrupsionit vetëm me aktgjykime

Kërkohet paraburgim ndaj zyrtarit policor nga Gjilani për sulm seksual ndaj të miturës

Kërkohet paraburgim ndaj zyrtarit policor nga Gjilani për sulm seksual ndaj të miturës

5 të vdekur dhe 382 raste të reja me COVID-19

5 të vdekur dhe 382 raste të reja me COVID-19

Zemaj: Ulja e përkrahjes për personelin shëndetësor, tregon fytyrën e vërtetë të Qeverisë

Zemaj: Ulja e përkrahjes për personelin shëndetësor, tregon fytyrën e vërtetë të Qeverisë

Presidentja Osmani priti në takim Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog

Presidentja Osmani priti në takim Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog

Organizuan iftare duke mos respektuar masat anti-COVID, mbyllen dy lokale në Mitrovicë dhe Vushtrri

Organizuan iftare duke mos respektuar masat anti-COVID, mbyllen dy lokale në Mitrovicë dhe Vushtrri

Tahiri kërkon nga Qeveria rishikim të vendimit për shtesat e skemës pensionale

Tahiri kërkon nga Qeveria rishikim të vendimit për shtesat e skemës pensionale

Vaksinohen 3 072 të moshuar, në nivel vendin vaksinën e kanë marrë rreth 21 mijë persona

Vaksinohen 3 072 të moshuar, në nivel vendin vaksinën e kanë marrë rreth 21 mijë persona

Sqarohet ministri Hekuran Murati: 30 eurot ishin vetëm për 3 muaj, tash pesionet janë nga 100 euro

Sqarohet ministri Hekuran Murati: 30 eurot ishin vetëm për 3 muaj, tash pesionet janë nga 100 euro