Pakoja fiskale dhe MSA-ja tkurrën të hyrat për 117 milionë euro

07.01.2019 08:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pakoja fiskale dhe MSA-ja tkurrën të hyrat për 117 milionë euro

Lirimi i lëndës së parë, gjysmë produkteve, vijave të prodhimit, pajisjeve të teknologjisë informative në prodhim, pjesëve rezervë të pajisjeve të prodhimit dhe lirimi nga tatimet të akcizës për të gjitha lëndët ndihmëse, ka ndikuar që Dogana e Kosovës të mos realizojë të hyrat e parashikuara me Ligjin për buxhet për vitin 2018.

Ky institucion që vazhdon ta ketë barrën kryesore në mbushjen e arkës së shtetit, nga janari deri më 25 dhjetor të vitit 2018, arriti të grumbullojë 1.113.274.250 euro, apo rreth 62 milionë euro më pak sesa që ishte paraparë me buxhetin e vitit 2018, shkruan sot Koha Ditore.

Ndikimi nga pakot fiskale dhe nga MSA-ja i ka tkurrë të hyrat për 117 milionë euro. Kjo pasi vetëm nga pakot fiskale, që i referohen lirimit nga taksat në import për prodhuesit, sipas të dhënave të Doganës së Kosovës ndikimi është 73 milionë euro, apo 48 milionë euro më shumë krahasuar me vitin 2017.

Edhe Marrëveshja për Stabilizim-Asociim ka pasur ndikim në të hyra për mbi 44.7 milionë euro, apo 15 milionë euro më shumë sesa në vitin paraprak….

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e  MSA-së

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e MSA-së

Haradinaj: Taksën e kemi vendosur si koalicion, jam duke e mbrojtur në emër të të gjithëve

Haradinaj: Taksën e kemi vendosur si koalicion, jam duke e mbrojtur në emër të të gjithëve