Pakoja fiskale dhe MSA-ja tkurrën të hyrat për 117 milionë euro

07.01.2019 08:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pakoja fiskale dhe MSA-ja tkurrën të hyrat për 117 milionë euro

Lirimi i lëndës së parë, gjysmë produkteve, vijave të prodhimit, pajisjeve të teknologjisë informative në prodhim, pjesëve rezervë të pajisjeve të prodhimit dhe lirimi nga tatimet të akcizës për të gjitha lëndët ndihmëse, ka ndikuar që Dogana e Kosovës të mos realizojë të hyrat e parashikuara me Ligjin për buxhet për vitin 2018.

Ky institucion që vazhdon ta ketë barrën kryesore në mbushjen e arkës së shtetit, nga janari deri më 25 dhjetor të vitit 2018, arriti të grumbullojë 1.113.274.250 euro, apo rreth 62 milionë euro më pak sesa që ishte paraparë me buxhetin e vitit 2018, shkruan sot Koha Ditore.

Ndikimi nga pakot fiskale dhe nga MSA-ja i ka tkurrë të hyrat për 117 milionë euro. Kjo pasi vetëm nga pakot fiskale, që i referohen lirimit nga taksat në import për prodhuesit, sipas të dhënave të Doganës së Kosovës ndikimi është 73 milionë euro, apo 48 milionë euro më shumë krahasuar me vitin 2017.

Edhe Marrëveshja për Stabilizim-Asociim ka pasur ndikim në të hyra për mbi 44.7 milionë euro, apo 15 milionë euro më shumë sesa në vitin paraprak….

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Pakoja fiskale dhe MSA-ja tkurrën të hyrat për 117 milionë euro

Pakoja fiskale dhe MSA-ja tkurrën të hyrat për 117 milionë euro

Thaçi dhe Haradinaj akuzohen se po e pengojnë dekretimin e Cakajt

Thaçi dhe Haradinaj akuzohen se po e pengojnë dekretimin e Cakajt

Ambasadori amerikan Grenell tregon se çfarë kishte biseduar në takimin e pa raportuar me Thaçin në Berlin

Ambasadori amerikan Grenell tregon se çfarë kishte biseduar në takimin e pa raportuar me Thaçin në Berlin

Ministri Shala: Presidenti Thaçi nuk mund të japë premtime për taksën ndaj Serbisë

Ministri Shala: Presidenti Thaçi nuk mund të japë premtime për taksën ndaj Serbisë

Protestuesit letër Vuçiqit: Nuk mund të frikësoni 5 milionë qytetarë

Protestuesit letër Vuçiqit: Nuk mund të frikësoni 5 milionë qytetarë

Pa paralajmërim, Thaçi takoi në Berlin ambasadorin amerikan – i premtoi heqjen e taksës ndaj Serbisë

Pa paralajmërim, Thaçi takoi në Berlin ambasadorin amerikan – i premtoi heqjen e taksës ndaj Serbisë

Mustafa: LDK ka qenë pjesë e të gjitha proceseve shtetformuese, por dialogu me Serbinë, nuk është shtetformues

Mustafa: LDK ka qenë pjesë e të gjitha proceseve shtetformuese, por dialogu me Serbinë, nuk është shtetformues

Vazhdojnë pritjet e gjata nëpër pikat kufitare

Vazhdojnë pritjet e gjata nëpër pikat kufitare

Demalia: Rama, meqë do Ministër të Jashtëm nga Kosova, më mirë të propozonte Veton Surroin, jo një kalama

Demalia: Rama, meqë do Ministër të Jashtëm nga Kosova, më mirë të propozonte Veton Surroin, jo një kalama

Thaçi e Hoxhaj i reagojnë Lajçakut që doli kundër idesë së shkëmbimit të territoreve

Thaçi e Hoxhaj i reagojnë Lajçakut që doli kundër idesë së shkëmbimit të territoreve

Vuçiq: Serbia jo, por ndonjë serb mund të ketë marrë pjesë në vrasjen e Ivanoviqit

Vuçiq: Serbia jo, por ndonjë serb mund të ketë marrë pjesë në vrasjen e Ivanoviqit

Hoti: Nga zgjedhjet frikësohen ata që bëjnë një vit përpara fushatë e kur u vjen koha dorëzohen

Hoti: Nga zgjedhjet frikësohen ata që bëjnë një vit përpara fushatë e kur u vjen koha dorëzohen

Veseli: Vetëvendosja, e në mënyrë të veçantë LDK-ja, kanë frikë nga zgjedhjet

Veseli: Vetëvendosja, e në mënyrë të veçantë LDK-ja, kanë frikë nga zgjedhjet

Studentët e Prishtinës kërkojnë viza – protestojnë më 10 janar

Studentët e Prishtinës kërkojnë viza – protestojnë më 10 janar

Islami: Grabitjet me armë po rrezikojnë jetën e qytetarëve

Islami: Grabitjet me armë po rrezikojnë jetën e qytetarëve

Katër të maskuar e nën kërcënim të armës e plaçkitin një person në Drenas

Katër të maskuar e nën kërcënim të armës e plaçkitin një person në Drenas