Pacolli ironizon, BE-ja ia kujton se Bjellorusia mori vetëm lehtësim të vizave e jo liberalizim

14.05.2020 18:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pacolli ironizon, BE-ja ia kujton se Bjellorusia mori vetëm lehtësim të vizave e jo liberalizim

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka ironizuar me vendimin e Evropës që të lehtësojë lëshimin e vizave për Bjellorusinë, duke kërkuar reagim nga përfaqësuesja e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe ambasadorit të Gjermanisë, se pse Kosovën e kanë lënë vendin e vetëm të izoluar në Evropë. Reagimit i janë përgjigjur shpejt të apostrofuarit nga kreu i AKR-së.

Të mërkurën Parlamenti Evropian votoi pro lehtësimit të procedurave të qarkullimit për bjellorusët drejt BE-së. Marrëveshja për liberalizim të vizave ishte aprovuar me 634 vota pro, ndërsa 48 ishin kundër. Katër ishin abstenime. Nën marrëveshjen e re, pagesa e vizës për bjellorusët dhe shtetasit e Bashkimit Evropian që udhëtojnë në territore të tjera për 90 deri në 180 ditë, do të reduktohet në 35 euro. Afati kohor i konsullatave për të shqyrtuar aplikimet do të reduktohet në dhjetë ditë.

Ndaj këtij votimi ka reaguar Pacolli që deri para Qeverisë Kurti, ishte ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës. Ai me ironi ka uruar Bashkimin Evropian dhe shtetet anëtare që votuan për lehtësim të vizave për bjellorusët.

“Urime Bashkimit Evropian dhe shteteve anëtare që gjetën guximin të ecin përpara me lehtësimin e vizave me Bjellorusinë dhe që vazhdojnë të mbajnë Kosovën të vetmin vend të izoluar dhe pa mundësi të lëvizjes së lirë në Evropë. Do të doja të shihja se çka kanë për të thënë tash Nataliya Apostolova (përfaqësuese e BE-së në Kosovë) dhe ambasadori gjerman?” ka shkruar Pacolli në Twitter.

Shpejt ka ardhur reagimi i Heldtit. Në një përgjigje të shkurtër, ai i ka bërë të ditur Pacollit se s’bëhet fjalë për liberalizim të vizave, por vetëm për lehtësim.

“Epo, pse nuk duhet për hir të njerëzve atje të aplikojmë të njëjtën që e bëjmë në Kosovë që nga pavarësia më 2008? Lehtësimi i vizave nuk është liberalizim. Vetëm që të sqarojmë për çka po flasim”, ka shkruar ai.

Më vonë ka reaguar edhe Apostolova. Edhe ajo i ka kujtuar Pacollit se lehtësimi i vizave s’është sikur liberalizimi që po e kërkon Kosova.

“Marrëveshja e BE-së për lehtësim të vizave me Bjellorusinë është kategori nën atë të Liberalizimit të vizave të cilën Kosova është afër ta përmbyllë me BE-në. Marrëveshja e lehtësimit është hap fillestar për të siguruar lëshim më të lehtë të vizave dhe jo për t’i shfuqizuar ato. Kosova anashkaloi këtë hap dhe shkoi direkt në liberalizim të vizave. Andaj BE-ja nuk ka prezantuar liberalizim të vizave me Bjellorusinë, as nuk ekziston një mandat i tillë aktualisht. Në anën tjetër, BE-ja dhe Kosova janë në fazën e fundit të konkludimit të dialogut për viza që do të rezultojë në liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës”, ka shkruar Apostolova.

Edhe drejtori i institutit “EPIK”, Demush Shasha, ka thënë se Kosova duhet t’i gëzohet lehtësimit të qarkullimit për banorët e shtypur të Bjellorusisë.

“Kosova, me të drejtë, kishte përjashtuar lehtësimin e vizave dhe kërkoi liberalizim. Ne duhet të shmangim një regres në lehtësim të vizave dhe të nxjerrim përfundim të gabuar me vendimin për Bjellorusinë”, ka shkruar ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”