Paçarizi: Hoti është legjitim por i pafuqishëm përballë Vuçiqit në dialog

15.07.2020 23:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Paçarizi: Hoti është legjitim por i pafuqishëm përballë Vuçiqit në dialog

Opinionisti Rrahman Paçarizi, ka kritikuar ashpër deputetët e Kuvendit të Kosovës për mos ngritje të zërit rreth krimeve serbe të bëra në vend.

“Derisa doli Vasfije Krasniqi-Goodman të flasë publikisht rreth dhunimit që iu është bërë ne i kemi stigmatizu dhe nuk kemi dashtë të flasim publikisht për dhunimet që janë bërë, është faji i deputetëve që nuk e kanë ngritur zërin për krimet e bëra nga Serbia në Kosovë”.

Paçarizi në Rubikon në Klan Kosova theksoi se ka qenë e paevitueshme themelimi dhe votimi i Gjykatës Speciale nga deputetët.

Paçarizi mes tjerash foli edhe për takimin e nesërm në Bruksel mes kryeministrit Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

“Sot e kemi një situatë reale dhe konkrete, nesër kryeministri do të takohet me presidentin e Serbisë, një takim i sponsorizuar nga Bashkimi Europian dhe një mbështetje disi e publikuar nga Amerika por nëse e vazhdon përplasja mes LDK-së dhe VV-së rreth legjitimitetit do të kemi telashe në përmirësimin e pozitës së Kosovës në nivelin ndërkombëtar”.

“Në takimin e nesërm pozicioni i Hotit është legjitim pasi që është zgjedhur nga votat e deputetëve të Kuvendit”.

“Është legjitim por a është i fuqishëm majftushëm nuk mendoj se është, por Hoti si profil është një profil teknik që nuk rrëshket në negociata” deklaroi Paçarizi.

Paçarizi mes tjerash deklaroi se takimin e nesërm e vështirëson intervistimi i presidentit Thaçi për ditën e katërt me radhë.

“Çështja që e bën më të vështirë pozicionin e Kosovës është se kur nis takimi në ora 16:00 presidenti i vendit do të jetë duke u intervistuar në Dhomat e Specializuara në Hagë, kjo ka mjaftueshëm ndikim aty”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përkujtohen 600 viktimat e COVID-19 në Kosovë

Përkujtohen 600 viktimat e COVID-19 në Kosovë

Haziri: Çdo prekje e kufijve në Ballkan sot është thirrje për luftë

Haziri: Çdo prekje e kufijve në Ballkan sot është thirrje për luftë

Haradinaj president? Kjo është përgjigjja e Lutfi Hazirit

Haradinaj president? Kjo është përgjigjja e Lutfi Hazirit

​Kamenica fiton grant në vlerë 286 mijë euro për performancë të mirë komunale

​Kamenica fiton grant në vlerë 286 mijë euro për performancë të mirë komunale

Daut Haradinaj: Përveç Ramushit, nuk e votojmë asnjë kandidat për president

Daut Haradinaj: Përveç Ramushit, nuk e votojmë asnjë kandidat për president

Haziri: Albin Kurti nuk diti të menaxhojë suksesin

Haziri: Albin Kurti nuk diti të menaxhojë suksesin

Kurti: Zajednica e shkëmbimi territorial, përpjekje e njëjtë për ndarjen e Kosovës

Kurti: Zajednica e shkëmbimi territorial, përpjekje e njëjtë për ndarjen e Kosovës

A mund të veprojë koronavirusi drejtpërdrejt në tru?

A mund të veprojë koronavirusi drejtpërdrejt në tru?

Selimi: Qasja e Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës, pengesë për vazhdimin e dialogut

Selimi: Qasja e Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës, pengesë për vazhdimin e dialogut

​Haradinaj-Stublla: Marrëveshja me Serbinë të bëhet në koordinim të plotë me SHBA

​Haradinaj-Stublla: Marrëveshja me Serbinë të bëhet në koordinim të plotë me SHBA

KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve

KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve

​Osmani tregon nëse do ta nënshkruajë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti

​Osmani tregon nëse do ta nënshkruajë mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Hoti

Shërohet polici Artur Mrasori, takohet me mjekun që ia shpëtoi syrin

Shërohet polici Artur Mrasori, takohet me mjekun që ia shpëtoi syrin

950 zyrtarë të lartë publike do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

950 zyrtarë të lartë publike do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë

Maqedoni e V.: Shtrenjtohen çmimet, varfërohet shporta e konsumatorëve

Maqedoni e V.: Shtrenjtohen çmimet, varfërohet shporta e konsumatorëve

​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit

​Hotin e pret një seancë ‘e nxehtë’ për marrëveshjen e Uashingtonit