Opozita nesër kundër amendamenteve për Gjykatën Speciale

08.03.2015 23:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Opozita nesër kundër amendamenteve për Gjykatën Speciale

Në mbledhjen e mbajtur të shtunën, Qeveria e Kosovës vendosi që të paraqesë në Kuvend dy amendamente, miratimi i të cilave do të mundësojë themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte.

E këto amendamente janë dërguar për në Kryesinë e Kuvendit. Kjo e fundit, nesër në ora 12:00 pritet të mbaj takimin ku pos tri pikave të rendit të ditës, pritet t’i ketë edhe këto amendamentet para vetës.
Por, përfaqësuesit e opozitës në këtë takim të kryesisë, do të votojnë kundër këtyre amendamenteve.

Kryetarja e Grupit Parlamentar të AAK-së, Donika Kada-Bujupi, në një prononcim për Indeksonline tha se ajo do të votoj kundër kësaj. Madje, ajo thotë se ky vendim i marrë të shtunën është edhe një goditje ndaj atyre që luftuan për lirinë e vendit.

“Së pari dua të theksoj se ne do të votojmë kundër. Arsyet disa herë i kemi thënë edhe publikisht dhe këto qëndrojnë. Ndërkaq, mendoj se vendimi i marrë në ditën e tretë të Epopesë së UÇK-së është edhe simbolikisht një goditje e fuqishme e pushtetarëve ndaj dëshmorëve e heronjve të cilët luftuan për liri dhe për paqe.

Në rendin e ditës, të cilin e kemi marrë të premten, kemi pas tri pika të rendit të ditës, dhe çështja e Gjykatës Speciale nuk ka qenë pikë e rendit të ditës”, tha ajo.

Ndërsa, edhe kryetarja e Grupit Parlamentar të Nismës, Valdete Bajrami, tha se janë kundër, me gjithë se nuk e di se çfarë përmbajnë ato amendamente.

“Vota jonë ka me qenë kundër. Për derisa po themelohet një Gjykatë Selektive, atëherë ne jemi kundër këtij projektligji apo këtyre amendamenteve, pavarësisht që ende nuk i kemi pa”, tha Bajrami. /Indeksonline/

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale