Një gabim që e bën gjithmonë sa herë lan rrobat e bardha

30.04.2018 14:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Një gabim që e bën gjithmonë sa herë lan rrobat e bardha

Të lash rroba të bardha është gjëja më e thjeshtë që mund të bësh apo jo? Nuk është nevoja të ndash ngjyrat, është shumë e thjeshtë për t’i mbledhur, e di që mund të përdorësh edhe ujin e nxehtë mbi to, por mund të hedhësh është pak zbardhues për t’i bërë ato super të bardha.

Kaq e thjeshtë duket apo jo?

Në fakt, nuk është kaq e thjeshtë dhe e shpejtë. Ka diçka që është vërtet rrezik për rrobat e bardha. Është një gabim i përbashkët që e bëjmë të gjithë, por është tërësisht në dëm të tyre. Ҫfarë është?

“Në kundërshtim me atë që njerëzit besojnë, përdorimi i zbardhuesit në rrobat e bardha, në vend që t’i zbardhë dhe t’u japë atyre shkëlqim, dëmton fibrat, madje shkakton edhe një lloj venitjeje, gati në të verdhë”, – thotë Mary Johnson, themeluese e “Tide & Downy”.

Kështu, nëse nuk mund të përdorësh zbardhues, ҫfarë mund të bësh?

Për t’i larë rrobat në mënyrën e duhur, Mary sugjeron hapat e mëposhtëm:

▪ Një detergjent specifik për të larguar njollat dhe për zbardhje në nivele të larta. Eliminimi i papastërtive dhe yndyrave në maksimum i bën rrobat më të bardha.

▪ Kombino tabletat zbardhuese me një zbardhues të oksigjenuar, i cili është i sigurt për të gjitha llojet e pëlhurave, si dhe për pastrim të rrobave të bardha në thellësi.

▪ Gjithmonë bëj kujdes me materialet e ndryshme me ngjyrë të bardhë. Përdorimi i zbardhuesit në disa materiale mund të jetë vërtet shkatërrues. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Elvana Gjata publikon foton seksi, e ëma e Oriola Marashit ka diçka për t'i thënë

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Ariu mbyllet në veturë dhe bllokon dyert, nevojitet të thyhet xhami për t’ia mundësuar daljen (Video)

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Maradona ndez gjithë argjentinasit, puth fanellën e Messit dhe lutet për fitore

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Kështu u flladitën këto 20 bukuroshe përvëluese në ditën e parë të verës

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Këta janë artistët që do të performojnë në të njëjtën skenë me Dua Lipën

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!

Erëza shëruese të cilat çdo gjelle ia përmirëson shijen: Pesë mënyra se si ta përdorni shafranin!