Nis Java e Kuzhinës italiane në Kosovë

23.11.2020 20:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nis Java e Kuzhinës italiane në Kosovë

Nga sot e deri më 29 nëntor mbahet edicioni i pestë i Javës së Kuzhinës italiane në Kosovë.

Java e Kuzhinës italiane do të realizohet nën kujdesin e Italian Trade Agency (ICE) dhe Ambasadës italiane në Prishtinë.

Java e Kuzhinës italiane në botë, sinteza e një rrugëtimi që zë fill nga Expo 2015 në Milano, është një takim i përvitshëm dedikuar të ushqyerit të qëndrueshëm dhe traditës enogastronomike si shenjë dalluese e identitetit dhe kulturës italiane. 

Ambasada e Italisë në Prishtinë dhe Agjencinë Italiane të Tregtisë (ITA) janë krenarë të nisin Javën e Kuzhinës Italiane në Kosovë, e cila do të mbahet nga 23 deri më 29 nëntor.

Fushata vjetore ka për qëllim promovimin e traditave të kuzhinës së Italisë në botë. Tema për vitin 2020, “Saperi e sapori delle terrre italiane” (“Dije dhe Shije të tokave italiane”), do të festojë pasurinë e traditave të kuzhinës dhe enologjisë së rajoneve italiane dhe do të shënojë vlerën e origjinës së certifikuar kundër fenomenit mashtrues të produkteve me cilësi të ulët, që duken si produkte italiane.

Lidhjet thelbësore mes trashëgimisë kulturore, ushqimit e verës dhe traditave të të ushqyerit shëndetshëm do të hulumtohen, ndërsa promovojnë dietën Mesdhetare si një model të mënyrës së jetesës së ekuilibruar dhe të shëndetshme, e cila gjithashtu respekton mjedisin dhe traditat kulturore.

Italinë dhe Kosovën do t’i bashkojë dashuria e tyre e përbashkët për ushqimin e shëndetshëm dhe të këndshëm, falë partnerëve tanë, ku qytetarët e Kosovës mund të gjejnë produkte të vërteta italiane:

Conad Shpk, Super Viva me produktet Coop Italian Food, Migros Group, Emona Group, Meridian Corporation, Spar, Onix-Lavazza, Catering NTP, Swiss Diamond Hotel, Emerald Hotel, Soma, Shpija e vjeter, “91 Avenue” Lounge & Restaurant.

Java e Kuzhinës Italiane do të mbahet edhe virtualisht. Dëshmuesit tanë të njohur Blerona Zeqiri, Vesa Smolica, Gjiko, Arsim Mehmeti, Dardan Cahani dhe Safet Mehemetaj do të shfaqin recetat më të shijshme tradicionale italiane në TV dhe përmesrrjeteve sociale. Ata do të shpjegojnë rëndësinë e përdorimit të produkteve vetëm me cilësi të lartë, ushqimit dhe verës në jetën e përditshme, duke shmangur produktet e pashëndetshme, me cilësi të ulët që duken sikur janë italiane, të cilat nuk respektojnë rregullat rigoroze italiane dhe evropiane.

Për më shumë informacion, na ndiqni në web faqet tona si dhe në Facebook e Twitter:
Facebook: @ItalyinKosovo
Twitter: @ItalyinKosovo
Websites: https://italiantastekosovo.com, https://ambpristina.esteri.it

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


2Ton xhiron klipin e ri

2Ton xhiron klipin e ri

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

Del Piero, De Rosi, Pazzini, Abate, Matri e disa të tjerë licensohen për trajnerë

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

A do të jap dorëheqje? Flet Zinedine Zidane pas humbjes nga Shakhtari

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Shakhtari e mposht me lehtësi Realin, komplikohet situata në Grupin B

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Testoni veten sa jeni të vëmendshëm: Gjeni pesë objekte të fshehura

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Shakhtar – Real Madrid, formacionet zyrtare

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

​Dalin detaje rrënqethëse mbi gjendjen e Maradonas në ditët e fundit të jetës së tij

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Një foto e paparë e Princeshës Diana në bikini

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

Në Itali: Ronaldo nuk e pyet Pirlon, ai vendos vet se kur luan

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Dy lajme shumë të mira për Juventusin

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

​Ballkani vazhdon me fitore, Llapi mposht Drenicën

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

Zyrtare, jep dorëheqje trajneri i skuadrës së Superligës së Kosovës

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

​Laporta zbulon mega-ofertën e gjigantit evropian për Leo Messin

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia