Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

05.03.2019 22:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Gjatë kohës kur jemi zgjuar, qelizat e trurit tonë grumbullojnë pjesë të dëmtuara të ADN-së dhe ato mund të grumbullohen në sasi të rrezikshme, të cilat mund të shkaktojnë probleme.

Sidoqoftë, truri ynë freskohet çdo natë pasi qelizat e kryejnë procesin e riparimit të vetes dhe i rregullojnë substancat që mund të jenë mbledhur gjatë ditës.

Studimi i ri, në të cilin janë analizuar qelizat në trurin e peshkut, na ndihmon të kuptojmë pse e kalojmë një të tretën e jetës në gjumë dhe pse ky proces është kaq i rëndësishëm.

Mungesa e gjumit është e dëmshme për aftësitë njohëse. Profesori Lior Appelbaum ka vërejtur se neuronet në trurin e peshkut e kanë kryer procesin natyror të riparimit të vetes gjatë kohës kur kjo krijesë ka qenë në gjumë.

Sipas autorëve të këtij studimi, përpos gjërave të dëmshme, siç është ekspozimi ndaj rrezatimit, trurin mund ta dëmtojë edhe aktiviteti normal i tij, prandaj gjumi i mjaftueshëm është shumë i rëndësishëm për të pasur qeliza të shëndosha të trurit, shkruan “Independent”, transmeton Gazeta Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve

Plot 268 ankesa kanë shkuar në aplikacionin Rruga Dixhitale për mirëmbajtjen e rrugëve