Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

12.12.2019 22:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Muja: Pezullimi i Ligjit të Pagave i qëllimshëm, duan të nxisin probleme sociale

Analisti Armend Muja e konsideron si të motivuar politikisht vendimin e Avokatit të Popullit për të dërguar në Kushtetuese Ligjin e Pagave.

Muja, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, ka thënë se vendimin për ta dërguar në Kushtetuese Ligjin e Pagave e sheh si përpjekje për të krijuar probleme sociale.
“Avokati i Popullit ka mundur t’i jep pak kohë qeverisë së re për të marrë frymë e për të zgjidhur këtë problem…Avokati i Popullit ka pasur kohë deri në gjashtë muaj të parashtroj ankesat në Kushtetuese”.
Analisti ka thënë se Ligji i Pagave ka qenë i kërkuar edhe nga Bashkimi Evropian në mënyrë që të mos manipulohet nga qeveri të ndryshme në prag të zgjedhjeve me sektorë të caktuar,transmeton Telegrafi.

Muja ka thënë se nuk mund të arsyetojë ankesat e shërbyesve civil pasi sipas tij ky sektor në çdo vend të Evropës paguhet më pak se sektorët tjerë.
Analisti ka thënë se nuk është koha për greva pasi sipas tij grevat e protestat bëhen kur ka pakënaqësi ndaj ndonjë qeverie.

“Ky vakum që ka filluar prej 6 tetorit po abuzohet në mënyrë që të krijohen trazira sociale”, tha ndër të tjera Armend Muja.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

Osmani thotë se Shtëpia e Bardhë e ofroi njohjen reciproke, por qeveria Hoti hoqi dorë

Osmani thotë se Shtëpia e Bardhë e ofroi njohjen reciproke, por qeveria Hoti hoqi dorë

Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Basha: Hoti është i paaftë intelektualisht

Basha: Hoti është i paaftë intelektualisht

​Krasniqi-Hotit: Në Uashington nuk u arrit asnjë marrëveshje, nuk ka asgjë historike

​Krasniqi-Hotit: Në Uashington nuk u arrit asnjë marrëveshje, nuk ka asgjë historike

​Përbërja e delegacionit në Uashington përplas PDK-në me Hotin

​Përbërja e delegacionit në Uashington përplas PDK-në me Hotin

Reformat e premtuara në drejtësi, shihen me skepticizëm nga ekspertët

Reformat e premtuara në drejtësi, shihen me skepticizëm nga ekspertët

Selmanaj e vlerëson fitore marrëveshjen e Uashingtonit, Selimi e quan të padurueshëm

Selmanaj e vlerëson fitore marrëveshjen e Uashingtonit, Selimi e quan të padurueshëm

Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Shala ironizon me Kurtin, marrëveshjen e Uashingtonin e quan vetëm zotim

Navalny nominohet për Çmimin Nobel

Navalny nominohet për Çmimin Nobel

Hoxhaj ia kthen Mustafës: Në Facebook je ndryshe nga ai që të njohim në politikë

Hoxhaj ia kthen Mustafës: Në Facebook je ndryshe nga ai që të njohim në politikë

​Edhe një projekt për shkollën “Adem Gllavica” në Lipjan

​Edhe një projekt për shkollën “Adem Gllavica” në Lipjan

​Hoti ironizon me VV: Iu shtimë në qeveri, por me këtë qasje kah ia keni mësyrë?

​Hoti ironizon me VV: Iu shtimë në qeveri, por me këtë qasje kah ia keni mësyrë?

​KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetik

​KEK dhe KESH të gatshëm për thellimin e bashkëpunimit në sektorin energjetik

A mund ta kaloni testin e CIA-s: Gjeni 10 ndryshime në këto foto

A mund ta kaloni testin e CIA-s: Gjeni 10 ndryshime në këto foto

Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg

Nigeri: Fyen Allahun, 13-vjeçari dënohet me dhjetë vjet burg