MTI mbështet rritjen e konkurrueshmërisë në ekonominë kosovare dhe eksportin e prodhimeve vendore

16.10.2018 18:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
MTI mbështet rritjen e konkurrueshmërisë në ekonominë kosovare dhe eksportin e prodhimeve vendore

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), organizoi sot Konferencën informuese për eksport.

Në këtë ngjarje, pos përfaqësuesve të MTI/KIESA-s, morën pjesë edhe përfaqësues të shoqatave dhe bizneseve vendore- prodhuese nga sektorë të ndryshëm.

Durim Limaj, këshilltar i lartë politik dhe shef i kabinetit të ministrit Endrit Shala, iu drejtua të pranishmëve me një fjalë hyrëse duke i informuar me prioritetet dhe përkrahjen e MTI-së.
“MTI synon të rrisë konkurrueshmërinë e ekonomisë kosovare duke e bërë atë më tërheqëse për investitorët e huaj, por njëherësh mbështet zhvillimin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme dhe eksportet kosovare përmes aktiviteteve promovuese jashtë vendit” tha këshilltari Limaj.

Me këtë rast, z.Limaj foli edhe rreth aktiviteteve promovuese që ka realizuar MTI, si dhe i ftoi të pranishmit që të japin idetë dhe sugjerimet e tyre rreth aktiviteteve që planifikohen të realizohen për vitin në vijim. Ndër tjera, z.Limaj kërkoi nga prodhuesit që të fokusohen në kualitetin e prodhimeve të tyre për të qenë sa më të pranishëm në tregjet vendore dhe ndërkombëtare.

Ndërsa, Arbër Muhaxheri, drejtor i Drejtoratit për Promovimin e Sektorit Privat në KIESA, prezantoi shërbimet e agjencisë në funksion të promovimit dhe zhvillimit ekonomik.

Edhe drejtoresha e Departamentit të Tregtisë, Sytrime Dervisholli, i njoftoi të pranishmit rreth marrëveshjeve të tregtisë së lirë, në fokus të veçantë për ato që ndërlidhen me MSA-n.

Gjatë konferencës u zhvilluan diskutime rreth rezultateve të panaireve të realizuara nga MTI/KIESA, si dhe rreth koordinimit të aktiviteteve për të ardhmen.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Përfaqësuesi i SHBA’së tregon datën kur mund të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi

Përfaqësuesi i SHBA’së tregon datën kur mund të arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi

Ambasadori gjerman në OKB: Daçiq po e godet veten duke provuar t’ia heq njohjet Kosovës

Ambasadori gjerman në OKB: Daçiq po e godet veten duke provuar t’ia heq njohjet Kosovës

Irinej: Serbia pa Kosovën është si njeriu pa zemër

Irinej: Serbia pa Kosovën është si njeriu pa zemër

Çitaku në OKB: Kosova kurrë nuk do të negociojë për shtetësinë e saj

Çitaku në OKB: Kosova kurrë nuk do të negociojë për shtetësinë e saj

Daçiq thotë se s’ka dialog pa heqjen e taksës

Daçiq thotë se s’ka dialog pa heqjen e taksës

AAK-ja voton tri parime: S’ka ndryshim kufijsh, s’ka kushte në dialog e s’hiqet taksa

AAK-ja voton tri parime: S’ka ndryshim kufijsh, s’ka kushte në dialog e s’hiqet taksa

Haradinaj i thotë Veselit: Unë s’e heq taksën, bëhu Kryeministër e hiqe ti nëse mundesh

Haradinaj i thotë Veselit: Unë s’e heq taksën, bëhu Kryeministër e hiqe ti nëse mundesh

Rrëfimi eksluzive i nxënëses së përdhunuarnga profesori dhe polici në Drenas

Rrëfimi eksluzive i nxënëses së përdhunuarnga profesori dhe polici në Drenas

Vuçiq përsëri i ankohet BE’së për çështjet e brendshme të Kosovës

Vuçiq përsëri i ankohet BE’së për çështjet e brendshme të Kosovës

Ministria e Brendshme e Kosovës konfirmon bashkëpunimin me UNMIK-un

Ministria e Brendshme e Kosovës konfirmon bashkëpunimin me UNMIK-un

Protestuesit presin që policët dhe mësimdhënësit t’u bashkohen në marshin për të miturën e abuzuar

Protestuesit presin që policët dhe mësimdhënësit t’u bashkohen në marshin për të miturën e abuzuar

Emërimi problematik i Sylejman Selimit këshilltar i kryeministrit

Emërimi problematik i Sylejman Selimit këshilltar i kryeministrit

Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares