Mosha ideale për t’u bërë nënë

05.01.2016 13:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mosha ideale për t’u bërë nënë

Nëse jeni rreth të 20-ave, me siguri e shihni faqen tuaj të Facebook-ut ose Instagramit me foto çiftesh të martuara ose bebash. BEBA KUDO! Shtoji kësaj dhe presionin nga familja që duhet të lëvizësh, kur ti akoma s’ke gjetur një burrë të hajrit.

Mbijetesa bëhet e pamundur. Por mos u nxitoni për të nisur një familje. Sipas një studimi të ri, gjëja më më mënd që mund të bëni në atë moshë, është të prisni përpara se të mendoni për familje. Sipas studiuesve në Shkollën e Ekonomisë në Londër, mosha ideale për të lindur një fëmijë është 30 vjeç.

Studimi i publikuar thoshte se fëmijët e lindur nga femrat në moshën 30-vjeçare janë më inteligjent dhe kanë performancë më të lartë krahasuar me ata që kanë lindur nga nëna 20 apo 40 vjeç. Gjithashtu femrat që bëhen për herë të parë nëna në moshën 30 vjeçare, janë më të edukuara, kanë gjendje ekonomike më të mirë, konsultohen në vazhdimësi me mjekun gjatë shtatzënisë dhe e kanë gjithçka të planifikuar.

Femrat që lindin në moshën 40-vjeç kanë më shumë gjasa për të patur fëmijë obezë, pasi nuk kanë aq ‘fuqi’ sa nënat më të reja për të luajtur me fëmijët e tyre.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bayerni prek çerekfinalet, Napoli dhe Barça ndahen në paqe!

Bayerni prek çerekfinalet, Napoli dhe Barça ndahen në paqe!

Domingo kërkon ndjesë pas akuzave për ngacmime seksuale

Domingo kërkon ndjesë pas akuzave për ngacmime seksuale

Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Mjeku ‘popullor’ shqiptar që shëron me të prekur, 5 mijë € për të ngelur me shtatzanë

Mjeku ‘popullor’ shqiptar që shëron me të prekur, 5 mijë € për të ngelur me shtatzanë

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj