Mosha dyzetvjeçare nuk është fillimi i fundit, por fundi i fillimit…

04.11.2018 09:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Mosha dyzetvjeçare nuk është fillimi i fundit, por fundi i fillimit…

Në moshën dyzetvjeçare rritet prirja drejt grumbullimit të kilogramëve, më vështirë e përballojmë mahmurllëkun, ndërkaq ruajtjes së e linjës dhe kondicionit duhet patjetër t’i përkushtojmë më shumë kohë.

Këndellja nga lëndimet gjithashtu zgjat më shumë dhe kjo është linja e kufirit kur duhet t’i kushtojmë kujdes shprehive jetësore, thekson specialisti i kancerit doktor Davis Agus, transmeton Telegrafi.

Mosha dyzetvjeçare, sipas doktor Muir Gray, autor i librit “Mosha e mesme: dukuni më të rinj, jetoni më gjatë, ndihuni më mirë”, është decenia më kërkuese në jetë, sepse bëhemi ‘sandviç i gjeneratave’, e cila balancohet midis prindërimit, plakjes së prindërve tanë dhe karrierës.

Kjo është ftesa më e zëshme dhe koha e fundit që të ndryshojmë diçka në jetën tonë. Mosha e mesme nuk është fillim i fundit, por fundi i fillimit”, rikujton doktor Gray dhe paralajmëron që është koha e fundit të fillojmë të kujdesemi për veten.

Ushqimi i përshtatur nuk është i mjaftueshëm, prandaj kujdesin duhet patjetër ta orientojmë edhe në mënyrën në të cilën punojmë, në relaksimin, në gjumin dhe ushtrimet.

Problemi më i madh është stresi, mirëpo nëse do të duhej që më lehtë të përballemi me presionet jetësore, është shumë me rëndësi që të jemi të disiplinuar.

Procesi i plakjes nuk mund të shmanget, mirëpo nëse marrin qëndrim të drejtë, mund të ndihemi më të rinj dhe më energjikë.

Shkuarja e përditshme në punë, qëndrimi ulur në karrige dhe shikimi në ekran të kompjuterit janë më të rrezikshëm se mënyra e jetesës çfarë e jetojnë aventurierët, sepse shkaktojnë stres dhe inflamacione të cilat zvogëlojnë cilësinë dhe jetëgjatësinë tonë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Mosha dyzetvjeçare nuk është fillimi i fundit, por fundi i fillimit…

Mosha dyzetvjeçare nuk është fillimi i fundit, por fundi i fillimit…

Trepça fiton derbin në udhëtim te Bashkimi

Trepça fiton derbin në udhëtim te Bashkimi

Juventusi mposht Cagliarin, gati për derbin ndaj Milanit

Juventusi mposht Cagliarin, gati për derbin ndaj Milanit

Duhet ta lexoni këtë nëse keni gunga në trup

Duhet ta lexoni këtë nëse keni gunga në trup

Barça nuk ndalet, fiton me rikthim ndaj Rayo Vallecanos

Barça nuk ndalet, fiton me rikthim ndaj Rayo Vallecanos

Pëllumbi e pëson keq prej gjyles së topit ceremonial (Video)

Pëllumbi e pëson keq prej gjyles së topit ceremonial (Video)

Juventus 3-1 Cagliari, notat e lojtarëve

Juventus 3-1 Cagliari, notat e lojtarëve

Vallecano 2-3 Barcelona, vlerësimet e futbollistëve

Vallecano 2-3 Barcelona, vlerësimet e futbollistëve

Cikatrikset, vragat, shenjat

Cikatrikset, vragat, shenjat

Federata Evropiane e Xhudos publikon koleksionin më të mirë të performancave të Akil Gjakovës

Federata Evropiane e Xhudos publikon koleksionin më të mirë të performancave të Akil Gjakovës

Pretendon se udhëtoi në kohë, shfaqë lulen e që këputi sipër qiellgërvishtësit në vitin 6,000 (Foto)

Pretendon se udhëtoi në kohë, shfaqë lulen e që këputi sipër qiellgërvishtësit në vitin 6,000 (Foto)

Suarez e arsyeton paraqitjen ndaj Vallecanos me besimin e tepruar brenda skuadrës

Suarez e arsyeton paraqitjen ndaj Vallecanos me besimin e tepruar brenda skuadrës

Mendon se ka vena në këmbë, por ajo çka i zbulon doktori e shokon

Mendon se ka vena në këmbë, por ajo çka i zbulon doktori e shokon

Klopp i kënaqur me barazimin ndaj Arsenalit

Klopp i kënaqur me barazimin ndaj Arsenalit

Mustafi krenar me shpirtin e ekipit në barazimin ndaj Liverpoolit

Mustafi krenar me shpirtin e ekipit në barazimin ndaj Liverpoolit

Ajo ishte në tryezën operative, ku e lindi fëmijën – i dashuri e zë në befasi, i bën propozimin për martesë (Video)

Ajo ishte në tryezën operative, ku e lindi fëmijën – i dashuri e zë në befasi, i bën propozimin për martesë (Video)