Miratohet në lexim të parë Projektligji për buxhetin 2020

14.03.2020 20:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Miratohet në lexim të parë Projektligji për buxhetin 2020

Me 63 vota për, deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan në lexim të parë Projektligjin për buxhetin 2020.

Tani, komisionet përkatëse parlamentare, kanë nisur punën për amendamentimin e ndryshimeve të këtij projektligji dhe pritet që të kthehen në seancë për të miratuar në lexim të dytë buxhetin.

Gjatë seancës së jashtëzakonshme, shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi propozoi mocion që me procedura të përshpejtuara të shqyrtohet Projektbuxheti për vitin 2020, për shkak të situatës së krijuar pas konfirmimit të rasteve të para me koronavirusin e ri.

Pasi shefat e grupeve parlamentare zhvilluan konsulta me kryeparlamentaren Vjosa Osmani, partitë në pushtet, u kthyen në seancë dhe votuan mocionin për shmangie të procedurave. Mocioni u votua me 63 vota për, pa prezencën e opozitës, të cilët thanë se qeveria po mundohet ta shfrytëzojë situatën e krijuar me koronavirusin, për ta kaluar buxhetin.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miratohet në lexim të parë Projektligji për buxhetin 2020

Miratohet në lexim të parë Projektligji për buxhetin 2020

Don Lush Gjergjin, del negativ në test për koronavirus

Don Lush Gjergjin, del negativ në test për koronavirus

Anulimi i fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës ka prekur mbi 7.000 persona – tollovi nëpër pika kufitare

Anulimi i fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës ka prekur mbi 7.000 persona – tollovi nëpër pika kufitare

Presidenti Thaçi shtyn zgjedhjet në Podujevë

Presidenti Thaçi shtyn zgjedhjet në Podujevë

Miratohet mocioni i pozitës, buxheti shqyrtohet me procedurë të përshpejtuar

Miratohet mocioni i pozitës, buxheti shqyrtohet me procedurë të përshpejtuar

Shefat e Grupeve Parlamentare kërkojnë 30 minuta pauzë, kryetarja Osmani e aprovon

Shefat e Grupeve Parlamentare kërkojnë 30 minuta pauzë, kryetarja Osmani e aprovon

Tërnava: Kemi pezulluar mësimin fetar, Xhumanë faleni nëpër shtëpia

Tërnava: Kemi pezulluar mësimin fetar, Xhumanë faleni nëpër shtëpia

Koronavirusi, deputetët para futjes në seancë iu nënshtrohen kontrollave

Koronavirusi, deputetët para futjes në seancë iu nënshtrohen kontrollave

Në Podujevë dyshohet për një rast me koronavirus

Në Podujevë dyshohet për një rast me koronavirus

Kadriaj: Kemi shumë ankesa, s’ka pajisje preventive për qytetarët dhe Policinë e Kosovës

Kadriaj: Kemi shumë ankesa, s’ka pajisje preventive për qytetarët dhe Policinë e Kosovës

Zëvendëskryeministri i parë: Ne asnjë here me teritorin e Kosovës nuk bëjmë kompromise dhe as tregti

Zëvendëskryeministri i parë: Ne asnjë here me teritorin e Kosovës nuk bëjmë kompromise dhe as tregti

Ish-diplomatit amerikan, Byrnes: Thaçi e Vuçiq kanë përgatiur një marrëveshje të keqe për Kosovën

Ish-diplomatit amerikan, Byrnes: Thaçi e Vuçiq kanë përgatiur një marrëveshje të keqe për Kosovën

Ekskluzive: Paratë që do të dalin në tregun e Kosovës do të dezinfektohen

Ekskluzive: Paratë që do të dalin në tregun e Kosovës do të dezinfektohen

Vitia: Edhe një  familjar i 77 vjeçarit nga Vitia është diagnostifikuar me Korona virus

Vitia: Edhe një familjar i 77 vjeçarit nga Vitia është diagnostifikuar me Korona virus

OBSh: Gjejini, izolojini, testojini dhe trajtojini të gjitha rastet për ta thyer zinxhirin e Korona virusit

OBSh: Gjejini, izolojini, testojini dhe trajtojini të gjitha rastet për ta thyer zinxhirin e Korona virusit

Kjo është situata aktuale në qytetin e izoluar në Klinë

Kjo është situata aktuale në qytetin e izoluar në Klinë