Ministrja serbe e quan të pakujdesshme deklaratën e Brnabiq për “njerëzit e malit”

31.05.2019 12:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministrja serbe e quan të pakujdesshme deklaratën e Brnabiq për “njerëzit e malit”

Zëvendëskryeministrja e Serbisë, Zorana Mihajlovic, e cila ushtron edhe postin e ministres së Transportit, e ka konsideruar si të pakujdesshme deklaratën e shefes së saj, Ana Brnabiq, se ‘shqiptarët janë njerëz të malit’

Megjithatë ajo thotë se tashmë zyrtarët në Prishtinë po e shfrytëzojnë një deklaratë të tillë të kryeministres serbe, për të justifikuar ndërhyrjen në veri

“Është e qartë për të gjithë, se tashmë zyrtarët e Prishtinës po e shfrytëzojnë një deklaratë të pakujdesshme të kryeministres, për të justifikuar, brenda dhe jashtë, arrestimin e serbëve që ndodhi ditë më parë, duke i rrahur, dhe arrestuar gjithashtu edhe një qytetar rus, që mbi të gjitha është një anëtar i Misionit të OKB-së në Kosovë”, ka thënë ajo, transmeton Gazeta Express.

Ndër të tjera Mihajlovic thotë se ndodhitë e fundit në veri, tregojnë se është e nevojshme që të arrihet një marrëveshje, jo vetëm për serbët, por edhe për shqiptarët.

“Nëse nuk arrihet një kompromis, atëherë alternativë mbeten konfliktet dhe grindjet, siç ka potencuar edhe presidenti ditë më parë në Kuvend, kur është diskutuar për Kosovën”, ka shtuar ajo.

Ajo ka thënë se Serbia është e përkushtuar për stabilitet, negociata dhe kompromis, duke përmendur edhe kërkesën e Serbisë që Kosova të heq taksën për të vazhduar dialogun./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë