Ministrja serbe bën thirrje të arrihet marrëveshje me Kosovën

09.06.2019 21:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministrja serbe bën thirrje të arrihet marrëveshje me Kosovën

Ministrja e Infrastrukturës në Serbi, Zorana Mihajloviq ka thënë se nuk duhet harruar të kaluarën, por për të ardhmen e Serbisë dhe rajonit është e rëndësishme të arrihet një marrëveshje me Kosovën.

Mihajloviq ka theksuar se një zgjidhje kompromisi, mund ta siguronte paqen, stabilitetin dhe zhvillimin ekonomik, përcjell lajmi.net.

“Ky përvjetor duhet të na kujtoj gjithçka që ndodhi gjatë agresionit të NATO-s kundër Serbisë dhe gjithçka që i parapriu atij, nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Kumanovës e deri më sot në lidhje me Kosovën. Mirëpo, zhvillimi i Serbisë është i rëndësishëm, po ashtu paqja dhe stabiliteti, e për këtë na duhet një marrëveshje kompromisi”, ka deklaruar ajo.

Mihajloviq ka shtuar se nuk duhet të merren hapa të cilat do ta kthejnë Serbinë mbrapa ekonomikisht dhe politikisht.

Sipas saj, është e rëndësishme që Kosova të shfuqizojë taksën dhe të kthehet në dialog.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Limaj: Kosova duhet të flasë me një zë në dialogun me Serbinë

Limaj: Kosova duhet të flasë me një zë në dialogun me Serbinë

Tahiri: Së shpejti nis rekrutimi për përmbarues privat

Tahiri: Së shpejti nis rekrutimi për përmbarues privat

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste