Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

26.05.2019 16:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ministri serb krenohet me humbjet në Betejën e Pashtrikut dhe Koshares

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksander Vulin gjatë ditës së sotme u krenuar me Betejën e Pashtrikut dhe Koshares.

Edhe pse janë të faktuara që këto dy beteja janë të fituara nga UÇK, ministri serb gjatë ditës së sotme tha që këto dy beteja janë fituar nga forcat serbe dhe krenohej me to, shkruajnë mediat serbe, transmeton Indeksonline.

“Luftimet në Pashtrik dhe Koshare ndaluan marshimin e NATO-s në Republikën Federale të Jugosllavisë por edhe përparimin e forcave shqiptare dhe për këtë sukses të madh janë përgjegjës ushtarët dhe komandantët e njësive taktike.”, tha Vulin.

Tutje, Vulin vazhdoi me gënjeshtra duke thënë që pa një fitore në Koshare dhe Pashtrik, marrëveshja Ushtarake-Teknike e Kumanovës nuk do të kishte ekzistuar.

Në Betejën e Koshares në radhët e UÇK-së ranë dëshmor katër ushtarë dhe një u plagos, ndërsa tek forcat serbe 23 ushtarë mbetën të vrarë.

Intervistat e ndryshme të ushtarëve serb që kanë qenë pjesë e kësaj beteje kanë dëshmuar tmerrin që e kanë përjetuar gjatë atyre ditëve./Indeksonline/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


KMLDNJ bisedimet për krijimin e Qeverisë janë kushtëzuar me ndarjen e posteve

KMLDNJ bisedimet për krijimin e Qeverisë janë kushtëzuar me ndarjen e posteve

Bizneset kërkojnë uljen e tarifave nga bankat komerciale

Bizneset kërkojnë uljen e tarifave nga bankat komerciale

“Jo rastësisht ishe ministër i propagandës”, Vjosa Osmani i përgjigjet ashpër Vuçiqit

“Jo rastësisht ishe ministër i propagandës”, Vjosa Osmani i përgjigjet ashpër Vuçiqit

Vuçiq flet me Macron edhe për zgjidhjen Kosovë-Serbi

Vuçiq flet me Macron edhe për zgjidhjen Kosovë-Serbi

Grabitet një barnatore në Gjilan

Grabitet një barnatore në Gjilan

ORCA: Profesorët në Kosovë më të paguarit në rajon

ORCA: Profesorët në Kosovë më të paguarit në rajon

64 aktakuza për 24 orë

64 aktakuza për 24 orë

Surroi për Mini-Schengenin: Shtetet që s’e kanë kryer arritjen e paqes e kanë të vështirë të krijojnë hapësira të tjera

Surroi për Mini-Schengenin: Shtetet që s’e kanë kryer arritjen e paqes e kanë të vështirë të krijojnë hapësira të tjera

Kurti për Samitin e Ohrit: Rama mos të ngutet, të konsultohet me Kosovën para Beogradit

Kurti për Samitin e Ohrit: Rama mos të ngutet, të konsultohet me Kosovën para Beogradit

Thaçi-Macronit: Kosova është e gatshme për marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi-Macronit: Kosova është e gatshme për marrëveshje paqësore me Serbinë

Ja cilët deputetë pritet t’ia shohin ‘sherrin” NISMA-së nëse hynë në Kuvend

Ja cilët deputetë pritet t’ia shohin ‘sherrin” NISMA-së nëse hynë në Kuvend

BE-ja vërejtje Ramës, Vuçiqit e Zaevit për “Mini schengenin”: Duhet t’i përfshini të gjithë partnerët e rajonit

BE-ja vërejtje Ramës, Vuçiqit e Zaevit për “Mini schengenin”: Duhet t’i përfshini të gjithë partnerët e rajonit

Heshtja e Albin Kurtit për Gjykatën Speciale, nuk reagoi as për Rexhep Selimin, e dikur thoshte se nuk i dorëzon ish-luftëtarët

Heshtja e Albin Kurtit për Gjykatën Speciale, nuk reagoi as për Rexhep Selimin, e dikur thoshte se nuk i dorëzon ish-luftëtarët

Nëse koalicioni Nisma-AKR-PD hyn në Kuvend, këta janë gjashtë deputetët që e përfaqësojnë

Nëse koalicioni Nisma-AKR-PD hyn në Kuvend, këta janë gjashtë deputetët që e përfaqësojnë

Fatmir Limaj: PZAP gardian i fuqishëm – Nisma dhe partnerët janë parti parlamentare (VIDEO)

Fatmir Limaj: PZAP gardian i fuqishëm – Nisma dhe partnerët janë parti parlamentare (VIDEO)

Neglizhenca e institucioneve mund t’ua humbë kosovarëve 300 milionë euro kursime në bankat e Serbisë

Neglizhenca e institucioneve mund t’ua humbë kosovarëve 300 milionë euro kursime në bankat e Serbisë