Lluka: Zvogëlimi i rrogave në Telekomin e Kosovës – emergjencë për shpëtimin e tij

04.05.2018 19:26
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lluka: Zvogëlimi i rrogave në Telekomin e Kosovës – emergjencë për shpëtimin e tij

Mbledhja e Qeverisë së Kosovës që ishte paraparë të mbahej sot ka dështuar. Kryeministri Ramush Haradinaj ka njoftuar se nuk ka pasur kuorum për të vazhduar mbledhjen.

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka thënë se mbledhjet e Qeverisë ndonjëherë mund edhe të dështojnë.

“Është e kuptueshme deridiku… Kjo Qeveri mban takime më shumë se një herë në javë dhe nuk ka orar të caktuar, përpos mbledhjes standarde të Qeverisë që është një herë në javë”.

“Ka edhe takime ad-hoc për arsye se ka shumë aktivitete të ndryshme. Mbledhja e sotme ishte takim i thirrur dje për sot, ka pas edhe planifikime të ndryshme, disa ndoshta kanë qenë në udhëtime”.

Kryeministri Haradinaj ka deklaruar se nëse vazhdon kjo sjellje do të kërkojë që ministrat që bëjnë mungesa të paarsyeshme të lirohen nga detyra.

“Ajo çfarë tha kryeministri vlen, por vlen vetëm për raste kur nuk ka arsyetim për mungesë. Të dështojë një takim i Qeverisë nuk është diçka e këndshme”.

Por, Lluka në Klan Kosova ka mohuar se arsyeja për dështimin e mbledhjes së Qeverisë ishte vendimi i kryeministrit për uljen e pagave të punëtorëve të Telekomit të Kosovës.

“Jam i sigurt që kjo çështje nuk ka qenë pikë e rendit të ditës. Pikat e tilla janë të ndjeshme dhe shumë me rëndësi”.

“Nuk guxon të futet kjo pikë tek kategoria ‘Të ndryshme” dhe të vijë si surprizë, duhet të informohen ministrat në mënyrë zyrtare”.

Ai ka komentuar edhe uljen e mundshme të pagave të punëtorëve të Telekomit të Kosovës.

“Jemi duke punuar në atë aspekt, janë diskutuar masat emergjente për shpëtimin e Telekomit”.

“Është koordinim i punëve që po bëhen për të mirën e Telekomit – ulja e shpenzimeve administrative, pagat, qiratë, shpenzimet e mirëmbajtjes dhe aty ku ka hapësirë për përmirësim”.

Lluka ka thënë se nuk qëndrojnë spekulimet se pagat në Telekom do të ulen për 40%.

“Nuk është e vërtetë, është spekulim”.

“Janë propozime që vijnë në Ministri. Planifikoj që javën tjetër të thirret Komiteti Ndërministror që i shqyrton këto masa si planet afatshkurtra dhe afatmesme për shpëtimin e Telekomit dhe më pas i propozon Qeverisë për të vepruar tutje”.

“Këto masa jo që janë të domosdoshme, por janë të vetmet të mundshme që mund ta shpëtojnë Telekomin”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Hoxhaj: Këtë vit kosovarët s’mund të udhëtojnë pa viza në BE

Hoxhaj: Këtë vit kosovarët s’mund të udhëtojnë pa viza në BE

Pacolli emëron kundërligjshëm katër konsuja

Pacolli emëron kundërligjshëm katër konsuja

Begolli thotë se Telekomi nuk do të falimentojë, synon kredi për përmirësim të teknikës

Begolli thotë se Telekomi nuk do të falimentojë, synon kredi për përmirësim të teknikës

Presidenti austriak: Do të ishte zhgënjim i madh nëse kosovarëve nuk u hiqen shpejt vizat

Presidenti austriak: Do të ishte zhgënjim i madh nëse kosovarëve nuk u hiqen shpejt vizat

Haradinaj – Thaçit: Nëse mendon dikush që mund të më disiplinoj me një karrige, gabim e ka

Haradinaj – Thaçit: Nëse mendon dikush që mund të më disiplinoj me një karrige, gabim e ka

Haradinaj: Le ta harrojnë idenë se njohja nga Serbia vjen me shkëmbime territoresh

Haradinaj: Le ta harrojnë idenë se njohja nga Serbia vjen me shkëmbime territoresh

Bramertz thotë se Specialja do të vonojë që të sjellë drejtësi për viktimat në Kosovë

Bramertz thotë se Specialja do të vonojë që të sjellë drejtësi për viktimat në Kosovë

Deputeti i Merkelit ia rikujton Serbisë se pa e njohur Kosovën s’mund të hyjë në BE

Deputeti i Merkelit ia rikujton Serbisë se pa e njohur Kosovën s’mund të hyjë në BE

Haradinaj i lumtur që Musa Cena është anëtar i AAK-së, shkarkimin ia bëri më të lehtë

Haradinaj i lumtur që Musa Cena është anëtar i AAK-së, shkarkimin ia bëri më të lehtë

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

TURPI I MADH I AKADEMISË: Pse Kryeministri i parë i Kosovës mbeti jashtë Enciklopedisë?

Qeveria të ketë prioritet problemet e mëdha të zhvillimit të biznesit

Qeveria të ketë prioritet problemet e mëdha të zhvillimit të biznesit

Varroset 30-vjeçarja që u godit nga vetura te rruga B

Varroset 30-vjeçarja që u godit nga vetura te rruga B

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë

Këto janë vendet që do të mbesin pa rrymë

Osmani: I mirëseardhur qëndrimi i palëkundur i Gjermanisë kundër prekjes së kufijve

Osmani: I mirëseardhur qëndrimi i palëkundur i Gjermanisë kundër prekjes së kufijve

Serbia vazhdon të konsiderojë formimin e Ushtrisë së Kosovës të rrezikshme

Serbia vazhdon të konsiderojë formimin e Ushtrisë së Kosovës të rrezikshme

Haradinaj thotë se do të marrë masa ndaj ministrave që e keqpërdorin detyrën zyrtare

Haradinaj thotë se do të marrë masa ndaj ministrave që e keqpërdorin detyrën zyrtare