Liqeni i ndarë në mes ka ujëra me dy lloje ngjyrash, shkaku i nivelit të ndryshëm të kripës (Video)

14.09.2018 08:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Liqeni i ndarë në mes ka ujëra me dy lloje ngjyrash, shkaku i nivelit të ndryshëm të kripës (Video)

Droni ka marrë imazhet mahnitëse, që e tregojnë Salt Lake që ndodhet në Utah të Shteteve të Bashkuara, me ujëra që kanë dy lloje ngjyrash.

Shkaku i nivelit të kripës, njëri ka marrë ngjyrën e gjelbër, teksa në anën tjetër është rozë e hapur, transmeton Telegrafi.

Rruga që është ndërtuar në vitin 1959, për të ndërtuar hekurudhën, e ka ndarë liqenin në mes.

Seksioni i krahut jugor të liqenit, furnizohet gjatë tërë kohës me ujë të freskët, duke bërë që niveli i kripës të jetë shumë më i ulët.

Pjesa e krahut verior, e ka ujin shumë më të ndenjur dhe në të rritet një baktere e rrallë, duke rritur na masë të madhe nivelin e kripës gjë që ndikon në ndryshimin e ngjyrës së ujit.

Treni që kalon nëpërmes të liqenit, është bërë atraksion turistik, pasi të gjithë duan të shohin nga afër bukurinë përrallore që ofron peizazhi. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tare dëshiron ta sjellë Ramiresin te Lazio

Tare dëshiron ta sjellë Ramiresin te Lazio

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Boksierja Donjeta Sadiku e argjendtë në turneun “Balkan”

Boksierja Donjeta Sadiku e argjendtë në turneun “Balkan”

HP rifreskon harduerin e brendshëm të laptopëve ZBook

HP rifreskon harduerin e brendshëm të laptopëve ZBook

Liverpool po e konsideron transferimin e Insignes

HP rifreskon harduerin e brendshëm të laptopëve ZBook

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë

Mjekësia e plakave: Hani këtë frut, do të lindni djalë

Capello: Po të isha te Real Madridi do të nënshkruaja me Mauro Icardin

Capello: Po të isha te Real Madridi do të nënshkruaja me Mauro Icardin

Google dhe Orange do të ndërtojnë një kabull optik nënujor Francë-SHBA me kapacitet mbi 30 terabit

Google dhe Orange do të ndërtojnë një kabull optik nënujor Francë-SHBA me kapacitet mbi 30 terabit

Zvicra mposht Islandën, asistim fantastik nga Xhaka

Zvicra mposht Islandën, asistim fantastik nga Xhaka

Brenda bazës kineze që simulon ambientin e planetit Mars (Video)

Brenda bazës kineze që simulon ambientin e planetit Mars (Video)

Përse është aq e vështirë të humbim peshën?

Përse është aq e vështirë të humbim peshën?

Anglia i hakmerret Spanjës, shkëlqen Sterling në ndeshjen që u shënuan pesë gola

Anglia i hakmerret Spanjës, shkëlqen Sterling në ndeshjen që u shënuan pesë gola

Notat e lojtarëve: Islanda 1-2 Zvicra, Xhaka lojtar i ndeshjes

Notat e lojtarëve: Islanda 1-2 Zvicra, Xhaka lojtar i ndeshjes

iOS 12 është instaluar në gjysmën e iPhone dhe iPad në përdorim

iOS 12 është instaluar në gjysmën e iPhone dhe iPad në përdorim

Shqeu perdet e dushit, macja e etur donte të pinte ujë (Video)

Shqeu perdet e dushit, macja e etur donte të pinte ujë (Video)