Lekaj provon ta arsyetojë ndarjen e 53 milionë eurove për Bechtel-Enkan, fajëson Zharkun

08.06.2018 19:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lekaj provon ta arsyetojë ndarjen e 53 milionë eurove për Bechtel-Enkan, fajëson Zharkun

Njeriu që është prapa vendimit për t’ia dhënë 53 milionë euro shtesë kompanisë, Bechtel Enka, ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, ka dalë në një konferencë për to, të premten pasdite.

Me shumë dokumente para vetes, Lekaj ka provuar të shpjegojë vendimin kundërthënës për ndarjen e këtyre parave, raporton KTV.

E ka vlerësuar si arritje faktin që pagesat do të bëhen deri në qershor 2019, edhe pse punimet duhet të kryhen deri në fund të 2018-s.

Ministri Lekaj nuk ka arritur të shpjegojë si i ka bërë kalkulimet e tij.

Ai e ka mohuar ekzistimin e një kontrate në mes të ish-ministrit, Lufti Zharku dhe kompanisë Bechtel Enka, e cila në rast të mungesës së buxhetit për pagesa, do të mund të zgjatej kontrata, por pa ndonjë kosto shtesë.

Lekaj prezantoi dokumente, që sipas tij, tregojnë se si kompania ‘Bechtel Enka’ që nga viti 2015, i është drejtuar ministrisë për pagesa, por që pagesat nuk ishin kryer sipas kërkesës. Kjo sipas tij, ka ndodhur pasi që ish-ministri Zharku i ka nisur në të njëjtën kohë edhe 267 projekte të tjera.

Ndërkohë, shoqëria civile i është drejtuar përmes një letre kryeprokurorit Aleksander Lumezi, duke i kërkuar atij të marrë masa për humbjen e 53 milionëve nga buxheti i shtetit, dhënë kompanisë Bechtel Enka.

‘Ne mendojmë se ky rast do të duhej të shërbente si alarm për Prokurorinë e Republikës së Kosovës për të hetuar mundësinë për një abuzim të parasë publike të përmasave enorme”, thuhet në letrën e dërguar nga FOL.

E shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, dhënien e 53 milionëve nga qeveria, për autostradë e ka quajtur plaçkë moderne institucionale.

Ndërsa kompania “Bechtel & Enka”, përmes një komunikate, ka thënë se vendimi i qeverisë për ndarjen e 53 milionë eurove nuk pasqyron kostot e plota të tyre që lidhen me zgjatjen e punëve, por ai është rezultat i bashkëpunimit afatgjatë me Qeverinë e Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi: Nuk ka ndarje të Kosovës e as autonomi për serbët

Thaçi: Nuk ka ndarje të Kosovës e as autonomi për serbët

Departamenti Amerikan i Shtetit reagon pas debateve për territore në Kosovë e Serbi

Departamenti Amerikan i Shtetit reagon pas debateve për territore në Kosovë e Serbi

Daçiq: Nuk ka zgjidhje për Kosovën pa miratimin e fuqive të mëdha

Daçiq: Nuk ka zgjidhje për Kosovën pa miratimin e fuqive të mëdha

Opozita e ndarë rreth urgjencës mbi dialogun

Opozita e ndarë rreth urgjencës mbi dialogun

Thaçi beson se Shqipëria nuk do të jetë kundër bashkimit të Kosovës me Luginën

Thaçi beson se Shqipëria nuk do të jetë kundër bashkimit të Kosovës me Luginën

Drejtori ligjor që shleu një nen risistemohet shkaku i neglizhencës

Drejtori ligjor që shleu një nen risistemohet shkaku i neglizhencës

Thellohet problemi i Asociacionit

Thellohet problemi i Asociacionit

ISPE-ja akuzon MASHT-in për programet e paakredituara, ministri i quan shantazhe

ISPE-ja akuzon MASHT-in për programet e paakredituara, ministri i quan shantazhe

A mund të sjellë shkëmbimi i territoreve normalizim

A mund të sjellë shkëmbimi i territoreve normalizim

Kuçi: Kryeministri Haradinaj do të ketë rol në bisedimet me Serbinë

Kuçi: Kryeministri Haradinaj do të ketë rol në bisedimet me Serbinë

20-vjetori i shpërthimeve ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani

20-vjetori i shpërthimeve ndaj ambasadave amerikane në Kenia dhe Tanzani

Sanksionet ekonomike amerikane ndaj Iranit

Sanksionet ekonomike amerikane ndaj Iranit

Vriten nënë e bijë në Gjakovë, i dyshuar kryefamiljari

Vriten nënë e bijë në Gjakovë, i dyshuar kryefamiljari

LDK e çon në Gjykatë Kushtetuese Thaçin për shkak të deklaratave për ndryshimin e kufijve

LDK e çon në Gjykatë Kushtetuese Thaçin për shkak të deklaratave për ndryshimin e kufijve

Një delegacion turk drejt Uashingtonit për të zbutur tensionet

Një delegacion turk drejt Uashingtonit për të zbutur tensionet

Ankaraja në kursin e përplasjes me Uashingtonin

Ankaraja në kursin e përplasjes me Uashingtonin