Lekaj provon ta arsyetojë ndarjen e 53 milionë eurove për Bechtel-Enkan, fajëson Zharkun

08.06.2018 19:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lekaj provon ta arsyetojë ndarjen e 53 milionë eurove për Bechtel-Enkan, fajëson Zharkun

Njeriu që është prapa vendimit për t’ia dhënë 53 milionë euro shtesë kompanisë, Bechtel Enka, ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, ka dalë në një konferencë për to, të premten pasdite.

Me shumë dokumente para vetes, Lekaj ka provuar të shpjegojë vendimin kundërthënës për ndarjen e këtyre parave, raporton KTV.

E ka vlerësuar si arritje faktin që pagesat do të bëhen deri në qershor 2019, edhe pse punimet duhet të kryhen deri në fund të 2018-s.

Ministri Lekaj nuk ka arritur të shpjegojë si i ka bërë kalkulimet e tij.

Ai e ka mohuar ekzistimin e një kontrate në mes të ish-ministrit, Lufti Zharku dhe kompanisë Bechtel Enka, e cila në rast të mungesës së buxhetit për pagesa, do të mund të zgjatej kontrata, por pa ndonjë kosto shtesë.

Lekaj prezantoi dokumente, që sipas tij, tregojnë se si kompania ‘Bechtel Enka’ që nga viti 2015, i është drejtuar ministrisë për pagesa, por që pagesat nuk ishin kryer sipas kërkesës. Kjo sipas tij, ka ndodhur pasi që ish-ministri Zharku i ka nisur në të njëjtën kohë edhe 267 projekte të tjera.

Ndërkohë, shoqëria civile i është drejtuar përmes një letre kryeprokurorit Aleksander Lumezi, duke i kërkuar atij të marrë masa për humbjen e 53 milionëve nga buxheti i shtetit, dhënë kompanisë Bechtel Enka.

‘Ne mendojmë se ky rast do të duhej të shërbente si alarm për Prokurorinë e Republikës së Kosovës për të hetuar mundësinë për një abuzim të parasë publike të përmasave enorme”, thuhet në letrën e dërguar nga FOL.

E shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, dhënien e 53 milionëve nga qeveria, për autostradë e ka quajtur plaçkë moderne institucionale.

Ndërsa kompania “Bechtel & Enka”, përmes një komunikate, ka thënë se vendimi i qeverisë për ndarjen e 53 milionë eurove nuk pasqyron kostot e plota të tyre që lidhen me zgjatjen e punëve, por ai është rezultat i bashkëpunimit afatgjatë me Qeverinë e Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

“Emblema e Vushtrrisë” për Vasfije Krasniqi Goodman

“Emblema e Vushtrrisë” për Vasfije Krasniqi Goodman

“Gatishmëri e Greqisë për bashkëpunim me Kosovën”

“Gatishmëri e Greqisë për bashkëpunim me Kosovën”