LDK vendos nesër: T’i shkojë prapa Thaçit apo të propozojë zgjidhje tjetër për dialogun

31.05.2018 17:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LDK vendos nesër: T’i shkojë prapa Thaçit apo të propozojë zgjidhje tjetër për dialogun

Lidhja Demokratike e Kosovës përfundimisht nesër do ta bëjë të ditur qëndrimin e tyre zyrtar nëse do të jenë pjesë e dialogut në krye me Hashim Thaçin udhëheqës i këtyre bisedimeve. Gazeta Express mëson se partia e Isa Mustafës do ta mbledh të nesërmen kryesinë e saj për të vendosur rreth kësaj çështjeje. Kohët e fundit LDK e kishte zbutur qëndrimin karshi Thaçit si kryenegociator, ani pse vazhdimsht shpreheshin kundër rolit të tij si kryesues i bisedimeve me shtetin serb për fazën finale.
Dita e nesërme do të jetë vendimtare nëse partia e udhëhequr nga Isa Mustafa do ia jep mbështetjen shefit të shtetit, Hashim Thaçi, ose do të propozojnë zgjidhje tjetër për vazhdimin e dialogut Kosovë Serbi.

Ky vendim, që me gjasë edhe do të përcaktojë orientimin e LDK’së për rrugën politike, do të merret në mbledhjen e kryesisë së LDK’së, e cila siç mëson Express nga burime të sigurta, do të mbahet nesër.

Takimi i së premtes po mbahet disa ditë para se platforma e Qeverisë për dialgoun të dal në Kuvend për diskutim.

Qeveria e Kosovës para më shumë se një muaji e ka miratuar projekt-platformën për finalizimin e dialogut Kosovë-Serbi, e cila iu dorëzua presidentit dhe Kuvendit të Kosovës.

Sidoqoftë, kundër presidentit, në rolin e tij në këto bisedime, janë shprehur haptazi partitë opozitare, por së fundmi jo edhe LDK’ja.

Express ka raportuar ditë më parë se këmbëngulësia e Presidentit Hashim Thaçi që të jetë kryenegociator në dialogun Kosovë – Serbi ka ndarë në dy grupe partinë e Isa Mustafës.

Gazeta Express mësoi se në mbledhjen e Kryesisë së para një jave të LDK-së ku për herë të parë u paraqit në aktivitetin partiak edhe Isa Mustafa, u diskutua për mandatimin e Thaçit në krye të bisedave.

Në këtë mbledhje, LDK-ja ka hyrë e ndarë në dy grupe, në ata që janë pro Thaçit shef i ekipit negociator dhe në ata kundër./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Akuzohet se vrau vëllezërit Berisha për prerje të pyllit

Akuzohet se vrau vëllezërit Berisha për prerje të pyllit

Zemaj: Zgjedhjet e reja janë në interes shtetëror

Zemaj: Zgjedhjet e reja janë në interes shtetëror

FSK-ja fiton medalje në Britani

FSK-ja fiton medalje në Britani

Pacolli: Ideja e Thaçit për korrigjim kufijsh po merr mbështetje çdo ditë e më shumë

Pacolli: Ideja e Thaçit për korrigjim kufijsh po merr mbështetje çdo ditë e më shumë

Prokurori i Gjykatës Speciale mori dosje në Prishtinë dhe Prizren

Prokurori i Gjykatës Speciale mori dosje në Prishtinë dhe Prizren

Pacolli tregon se Gashit pas largimit nga detyra e ministrit do t’i jepet një post tjetër

Pacolli tregon se Gashit pas largimit nga detyra e ministrit do t’i jepet një post tjetër

Lëndët e krimeve të luftës nga Gjykata Themelore e Prishtinës në Hagë

Lëndët e krimeve të luftës nga Gjykata Themelore e Prishtinës në Hagë

Scott ia rikujton Serbisë se SHBA-të e konsiderojnë Kosovën si shtet të pavarur

Scott ia rikujton Serbisë se SHBA-të e konsiderojnë Kosovën si shtet të pavarur

Haziri përgëzon Ermal Elezin për suksesin në garën ndërkombëtare Diamond Cup

Haziri përgëzon Ermal Elezin për suksesin në garën ndërkombëtare Diamond Cup

Hoxha: Përkrahja e Gjermanisë për liberalizimin e vizave e domosdoshme

Hoxha: Përkrahja e Gjermanisë për liberalizimin e vizave e domosdoshme

U ulen dënimet të akuzuarve për terrorizëm në rastin e ndeshjes Shqipëri – Izrael

U ulen dënimet të akuzuarve për terrorizëm në rastin e ndeshjes Shqipëri – Izrael

AKR-ja konfirmon emërimin e dy ministrave të rinj

AKR-ja konfirmon emërimin e dy ministrave të rinj

Rreth 150 thasë mbeturina largohen nga Prishtina

Rreth 150 thasë mbeturina largohen nga Prishtina

Vendet që do të mbesin pa rrymëVendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymëVendet që do të mbesin pa rrymë

Tërheqja nga “Kosova e Re”, sinjal edhe për investitorët e huaj

Tërheqja nga “Kosova e Re”, sinjal edhe për investitorët e huaj

Caktohet masa e paraburgimit ndaj tre personave për vjedhje

Caktohet masa e paraburgimit ndaj tre personave për vjedhje