LB Qeverinë Haradinaj e vlerëson të papërgjegjshme

13.06.2018 10:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
LB Qeverinë Haradinaj e vlerëson të papërgjegjshme

Dje Qeveria e Republikës së Kosovës procedoi implementimin e rritjes së pagave, kryesisht për stafin politik, pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila vendimin e Qeverisë nuk e konsideronte jokushtetues.

Edhe kësaj radhe, ky veprim i Qeverisë ka shqetësuar opinionin publik dhe ka dëshmuar për një qasje arrogante që ka kjo qeveri në të gjitha drejtimet, thuhet në reagimin e Lëvizjes për Bashkim.

Lëvizja për Bashkim konsideron se qeveria, para se të vendoste për zbatimin e këtij vendimi, do të duhej të reflektonte lidhur me reagimin e opinionit publik për këtë çështje. Ajo, së paku, nuk do të duhej të ndërmerrte këtë hap para se ta draftonte Ligjin për Qeverinë në të cilin do të kufizohej numri i ministrave, këshilltarëve e sidomos zëvendësministrave. Mos të harrojmë se kjo qeveri, në mënyrën më të papërgjegjshme, ka shtuar në rreth 80 numrin e zëvendësministrave, të cilët përveç barrës financiare janë edhe pengesë në efikasitetin e punës së ministrive. Gjithashtu, do të duhej të pritej edhe miratimi i Ligjit për Pagat që është në procedurë, i cili do të vendoste bazat edhe për pagat e stafit politik.

Për Lëvizjen për Bashkim është e papranueshme se si Qeveria Haradinaj vendosi t’i rrisë pagat mbi nivelin e pagave të rajonit dhe në shpërputhje të plotë me situatën socio-ekonomike të vendit. Kjo qeveri po vazhdon të tregohet tërësisht e papërgjegjshme ndaj parasë publike dhe njëkohësisht po vazhdon të shpërblejë militantët partiak me poste zëvendësministrash, duke abuzuar kështu me buxhetin e shtetit. Fatkeqësisht, puna e deritashme e kësaj qeverie nuk na jep shpresë dhe arsye për të besuar se këto paga dhe këto shpërblime do të përkthehen në rezultate. Përkundrazi, sa më shumë të stimulohet keqqeverisja aq më të rënda do të jenë pasojat për vendin, përfundon reagimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Pas deklaratës së Blakajt, reagon Kadri Veseli

Pas deklaratës së Blakajt, reagon Kadri Veseli

Agim Veliu e Ragip Mustafa dhuruan çelësat e shtëpisë së re familjes nga Podujeva

Agim Veliu e Ragip Mustafa dhuruan çelësat e shtëpisë së re familjes nga Podujeva

Haradinaj e quan hajn prokurorin që përgatiti aktakuzën për veteranët

Haradinaj e quan hajn prokurorin që përgatiti aktakuzën për veteranët

Aleksandër Lumezi: Blakaj nuk ka pasur presion nga unë

Aleksandër Lumezi: Blakaj nuk ka pasur presion nga unë

Albulena Haxhiu kërkon dorëheqjen e Aleksandër Lumezit

Albulena Haxhiu kërkon dorëheqjen e Aleksandër Lumezit

Komuna e Prizrenit: Mbyllja e kopshtit s’ka të bëj me gylenistët

Komuna e Prizrenit: Mbyllja e kopshtit s’ka të bëj me gylenistët

Lushtaku: Te gjithë e dijnë se në luftë nuk ishin kaq ushtarë sa tash u bënë veteranë

Lushtaku: Te gjithë e dijnë se në luftë nuk ishin kaq ushtarë sa tash u bënë veteranë

Vrasja e 24 vjeçarit në Gjilan ndodhi për motive të ulëta, flet prokuroria

Vrasja e 24 vjeçarit në Gjilan ndodhi për motive të ulëta, flet prokuroria

Fjalimi i Enver Hoxhës që tronditi botën: Dërguat në Kosovë 60 mijë ushtarë serbë

Fjalimi i Enver Hoxhës që tronditi botën: Dërguat në Kosovë 60 mijë ushtarë serbë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Reagon RrGK: Policia po arsyeton vrasësit e grave

Reagon RrGK: Policia po arsyeton vrasësit e grave

Prokurori Blakaj e pranon se ka pasur kërcënime për rastin e veteranëve, akuzon edhe Lumezin

Prokurori Blakaj e pranon se ka pasur kërcënime për rastin e veteranëve, akuzon edhe Lumezin

Daçiq: Para demarkacionit, duhet të arrihet marrëveshje Kosovë-Serbi

Daçiq: Para demarkacionit, duhet të arrihet marrëveshje Kosovë-Serbi

Haziri uron Bashkësinë Islame dhe qytetarët për festën e Kurban Bajramit

Haziri uron Bashkësinë Islame dhe qytetarët për festën e Kurban Bajramit

Gjilani do të organizoj 10 dëgjime buxhetore për planifikim e buxhetit 2019

Gjilani do të organizoj 10 dëgjime buxhetore për planifikim e buxhetit 2019

Qeveria nuk paguan më faturat e energjisë në veri

Qeveria nuk paguan më faturat e energjisë në veri