Kush është Tienmu Ma, këshilltari i Kurtit të cilin ministria e Veliut po e përzë nga Kosova

24.09.2020 21:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kush është Tienmu Ma, këshilltari i Kurtit të cilin ministria e Veliut po e përzë nga Kosova

Shteti i Kosovës ka vendosur ta përzë këshilltarin e kreut të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, amerikanin Tienmu Ma. Këtë vendim e mori sot Ministria e Punëve të Brendshme, e nesër pritet të finalizohet. Sipas ministrisë që drejtohet nga Agim Veliu, Ma nuk i plotësoi kriteret për të marrë lejen e qëndrimit në Kosovë. Ma ishte i afërt me VV’në që prej kohës kur anëtari i VV’së, Sami Kurteshi, ishte avokat i Popullit. Amerikani ishte edhe hartues i raportit të Gylenistëve. Më ishte edhe këshilltar edhe gjatë kohës sa Kurti ishte kryeministër. Pra, kjo nuk është hera e parë që emri i tij lakohet në skenën politike.

Ministria e Punëve të Brendshme në krye me Agim Veliu, ka vendosur që të mos ia vazhdojë lejen e qëndrimit këshilltarit të ish-kryeministrit Albin Kurti, Tienmu Ma.

E pse duhet që MPB’ja të mos i japë leje të qëndrimit një amerikani?

Shefi i Kabinetit të Ministrit të Punëve të Brendshme, Bajram Gecaj, përmes një përgjigje për Express, thotë se këshilltari i kreut të VV’së, nuk i ka plotësuar kushtet për të marrë leje të qëndrimit.

“Komisioni ka pru vendim që nuk i ka plotësua kushtet për ta marrë lejeqendrimin, në bazë të rregullave. Vendimi del nesër, ose këto ditë”, ka thënë Gecaj për Gazetën Express.

Por, kush është amerikani Tienmu Ma?

Emri i Tienmu Ma është i përmendur edhe më parë, rrjedhimisht nuk është i ri për publikun. Madje në prillin e vitit të kaluar, Ma ia kishte “zënë” rrugën edhe presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ky i fundit refuzonte të dëshmonte para Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë gylenistëve , shtetas turq. Arsyeja ishte pikërisht Tienmu Ma. Sipas Thaçit, Komisioni Parlamentar kishte bërë shkelje ligjore në momentin që kishte emëruar Tienmu Ma për të hartuar raportin për gylenistët.

Kjo sepse sipas tij, Ma ishte i afërt me Sami Kuteshin, pjesë e komisionit dhe përbënte konflikt interesi. Thaçi nuk raportoi kurrë më para këtij komisioni për shkak të Tien Mu Ma.

Tien Mu Ma gjithashtu ishte këshilltar ligjor në institucionin e Avokatit të Popullit, udhëheqës i të cilit kishte qenë vet Kurteshi.

Ma ishte gjithashtu edhe këshilltar i kryeministrit Kurti gjatë kohës sa ky i fundit ishte kryeministër vendi.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Daut Haradinaj: Nuk hyhet në Kosovë duke kaluar mbi varrezat masive e eshtrat e shqiptarëve të masakruar

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Vdes nga Covid-19 një shtatzënë në QKUK

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

AstraZeneca do të bëjë teste shtesë për vaksinën antiCOVID-19

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

Vazhdon mandati i Dhomave të Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

​Lajçak informon Bundestagun për dialogun Kosovë-Serbi

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

10 viktima dhe 656 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri

​Kurti: Qeveria Hoti nuk është legjitime – ja kur duhet të zgjidhet presidenti i ri

​Kurti: Qeveria Hoti nuk është legjitime – ja kur duhet të zgjidhet presidenti i ri

​BE kritikohet për anshmëri në dialogun Kosovë-Serbi

​BE kritikohet për anshmëri në dialogun Kosovë-Serbi

Shaip Kamberi vendos flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë

Shaip Kamberi vendos flamurin shqiptar në Kuvendin e Serbisë