Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

19.06.2020 12:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

Imagjinoni një rreth zjarri, një mbrojtje të padukshme rreth trupit tuaj që ju mbron nga cdo element i jashtëm, që shmang dhe një kërcënim të brendshëm. Joga, meditimi, forcimi i mendjes, mund të ndihmojnë në krijimin e një mbrojteje dhe imunitare, kundër koronavirusit. Deklarata është bërë nga kryeministri i Indisë Narendra Modi, i cili publikoi një mesazh në video për ditën ndërkombëtare të Jogës që shënohet në 21 qershor, transmeton Front Online.

Kryeministri nacionalist, vegjetarian dhe kundër përdorimit të alkolit praktikon dhe vetë jogen dhe është mjë promovues i trajtimeve të tjera tradicionale indiane që kur është në postin e kryeministrit, që nga 2014. Në politikën e tij janë një mjet i rëndësishëm influence kulturore jashtë vendit.

Në këtë mënyrë, me anë të kësaj video ai i bën apel bashkëqytetarëve të tij të marrin pjesë në ditën e jogës, që zakonisht bën bashkë me mijëra persona në të gjithë botën. Por këtë herë ai këshilloi që të qëndrohet në shtëpi për shkak të pandemisë.

Modi këmbëngul se joga është një mik besnik në ndërtimin e një mbrojteje të sigurtë.

Sigurisht që nuk është një gënjeshtër por në Indi ndoshta nuk mjafton. Vendi me 1.3 miliard banorë është i katërti në botë për numër rastesh me më shumë se 380 mijë viktima.

Dita botërore e Jogës e miratuar në 2014-ën me një entuziazëm të madh të 177 vende anëtarë të OKB-së, mes të cilave 47 të fesë islame, mbledh cdo vit me mijëra persona.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

Kryeministri Indian: Bëni yoga, është një mbrojtje e sigurt kundër Covid

Hidhen dyshime: A e kurdisi Dortmundi ndeshjen për t’ia ulur çmimin Rashicës?

Hidhen dyshime: A e kurdisi Dortmundi ndeshjen për t’ia ulur çmimin Rashicës?

Moti për sot dhe dy ditët e ardhshme, mundësitë për riga dhe rrebeshe shiu

Moti për sot dhe dy ditët e ardhshme, mundësitë për riga dhe rrebeshe shiu

Dy mënyrat e vetme se si Barça mund ta blejë Martinezin, Interi i beson Sanchezit

Dy mënyrat e vetme se si Barça mund ta blejë Martinezin, Interi i beson Sanchezit

Remzia vishet në fustan të kuq, sfidon edhe vajzat e reja me këtë pamje

Remzia vishet në fustan të kuq, sfidon edhe vajzat e reja me këtë pamje

Real Madrid – Valencia, rezultati dhe statistikat pas pjesës së parë

Real Madrid – Valencia, rezultati dhe statistikat pas pjesës së parë

Juventusi humbi edhe dy futbollistë

Juventusi humbi edhe dy futbollistë

Bale s’ka vend sërish, Zidane luan me katër mesfushorë

Bale s’ka vend sërish, Zidane luan me katër mesfushorë

Shitja është e pashmangshme, Fenerbahçe ul çmimin e Vedat Muriqit

Shitja është e pashmangshme, Fenerbahçe ul çmimin e Vedat Muriqit

UEFA tregon se Kosova nuk mund të luajë me këto shtete në kualifikimet për Kupën e Botës ‘Katari 2022’

UEFA tregon se Kosova nuk mund të luajë me këto shtete në kualifikimet për Kupën e Botës ‘Katari 2022’

Napoli – Juventus: Ronaldo lojtari më i dobët në fushë, sipas gazetës italiane

Napoli – Juventus: Ronaldo lojtari më i dobët në fushë, sipas gazetës italiane

Këta janë kundërshtarët e Shqipërisë për këtë vit në Ligën e Kombeve

Këta janë kundërshtarët e Shqipërisë për këtë vit në Ligën e Kombeve

Pandemitë, rezultat i shkatërrimit të natyrës

Pandemitë, rezultat i shkatërrimit të natyrës

Parashikimi i motit për ditën  e sotme

Parashikimi i motit për ditën e sotme

Nuk do ta njihni Anxhelinën me stilin e ri

Nuk do ta njihni Anxhelinën me stilin e ri

Facebooku mundëson bllokimin e reklamave politike

Facebooku mundëson bllokimin e reklamave politike