Kompanitë kosovare prezantojnë produktet e tyre në Panairin “SIAL 2018” në Paris

22.10.2018 12:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kompanitë kosovare prezantojnë produktet e tyre në Panairin “SIAL 2018” në Paris

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), ka organizuar pjesëmarrjen e kompanive kosovare në Panairin më të madh ndërkombëtar të industrisë ushqimore dhe të pijeve “SIAL 2018”, që po mbahet në Paris të Francës.

Kompanitë kosovare: “ABI&Elif 19”, “Devolli Corporation”, “ELKOS”, “Agrium Fruitrs”, “ Ujë Rugove”, “Haxhijaha”, “Frutex”, “Eurofood”, “Moea”, nga 21 tetori janë duke i promovuar produktet e tyre nga përpunim i pemëve dhe perimeve, produkte konditorike, fruta të imta e të ngrira industriale, si dhe kafe, ujë, pije energjike, lëngje frutash dhe pije alkoolike.

Njëherësh kompanitë vendëse së bashku me përfaqësuesit e MTI/KIESA-s , po zhvillojnë kontakte me kompanitë pjesëmarrëse dhe me blerës potencialë për të krijuar kontakte dhe mundësi bashkëpunimi në të ardhmen.

MTI/KIESA ka siguruar një hapësirë ekspozuese në 90 m2, e cila ndodhet në korridorin kryesor, respektivisht në sallën 4, shtandi nr. 4 P 090.

Në Panairin “SIAL 2018” po marrinë pjesë 7200 biznese nga 119 shtete të botës.

Panairi ka filluar më 21dhe zgjatë deri më 25 tetor 2018.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kompanitë kosovare prezantojnë produktet e tyre në Panairin “SIAL 2018” në Paris

Kompanitë kosovare prezantojnë produktet e tyre në Panairin “SIAL 2018” në Paris

Hahni thotë se BE-ja mbështet marrëveshjen midis Kosovës e Serbisë që nuk shkakton precedent

Hahni thotë se BE-ja mbështet marrëveshjen midis Kosovës e Serbisë që nuk shkakton precedent

Shkarkohet zëvendësministri Musa Cena

Shkarkohet zëvendësministri Musa Cena

Liberalizimi i vizave për Kosovën është çështje e politikës, jo e matematikës

Liberalizimi i vizave për Kosovën është çështje e politikës, jo e matematikës

Vijat e kuqe në dialog dhe transformimi i FSK-së në ushtri acarojnë Serbinë

Vijat e kuqe në dialog dhe transformimi i FSK-së në ushtri acarojnë Serbinë

Të mërkurën pritet bora e parë

Të mërkurën pritet bora e parë

“AKS do të formohet kur Serbia ta pranoj pavarësinë e Kosovës”

“AKS do të formohet kur Serbia ta pranoj pavarësinë e Kosovës”

Hoxha: Shekulli 21 do të jetë vit i shqiptarëve nëse tregojmë kapacitet politik, ekonomik e shoqëror

Hoxha: Shekulli 21 do të jetë vit i shqiptarëve nëse tregojmë kapacitet politik, ekonomik e shoqëror

Kryeministri dënon sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Kryeministri dënon sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Në Istog sulmohen dy autobusë me pelegrinë serbë, s’ka të lënduar

Në Istog sulmohen dy autobusë me pelegrinë serbë, s’ka të lënduar

Daçiq: Serbia kurrë nuk do të jetë nën presion për ta njohur Kosovën

Daçiq: Serbia kurrë nuk do të jetë nën presion për ta njohur Kosovën

Veseli: Në zgjedhjet e PDK-së nuk garohet për ta mundur dikë por për ta fuqizuar Kosovën

Veseli: Në zgjedhjet e PDK-së nuk garohet për ta mundur dikë por për ta fuqizuar Kosovën

Kurti: Thaçi jo vetëm që nuk është President, por nuk është as i Kosovës

Kurti: Thaçi jo vetëm që nuk është President, por nuk është as i Kosovës

Kryeministri: Do ta liroj nga detyra zv-ministrin e dyshuar për ryshfet

Kryeministri: Do ta liroj nga detyra zv-ministrin e dyshuar për ryshfet

LDK: Qeveria është kthyer në mekanizëm për plotësimin e tekeve të individëve e bizneseve

LDK: Qeveria është kthyer në mekanizëm për plotësimin e tekeve të individëve e bizneseve

Tregtarët kërkojnë lejimin e blerjes së veturave të vjetra, qytetarët jo

Tregtarët kërkojnë lejimin e blerjes së veturave të vjetra, qytetarët jo