Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

07.03.2019 19:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Hulumtimet u bënë nga një grup studiuesish në Qendrën Mjekësore të Karolinës se Veriut, duke përdorur afër 17.000 njerëz për ta studiuar efektin e pijeve alkoolike në shtypjen e gjakut. Ata vërejtën se njerëzit të cilët konsumonin së paku 7 gota birrë apo verë gjatë një jave, ishin më të rrezikuar nga hipertensioni dhe problemet e tjera të lidhura me zemër.

“Ne mendojmë që është një kthesë e madhe në praktikat mjekësore dhe edukimin shëndetësor sa i përket konsumit të alkoolit”, tha Dr. Aladin, një ndër pjesëmarrësit e këtyre studimeve. Alkooli e rrit tensionit e gjakut, për shkak se përmban një sasi të lartë të kalorive, por edhe përmban substanca që ndikojnë në tru dhe mëlçi duke shkaktuar probleme me zemër.

Tanimë është ditur që konsumimi i tepërt i alkoolit ka efekte të dëmshme për shëndetit, por ky studim tregon që edhe konsumimi minimal i tij çon në probleme shëndetësore. Kjo shkaktoi një debat mes industrisë së alkoolit, të cilët e kritikuan këtë studim duke pohuar se është ‘i pakuptimtë dhe banal’ –  shkruan Dailymail, transmeton Gazeta Express.

Këto hulumtime do të prezantohen javën e ardhshme në Konferencën e Kardiologjisë në New Orleans. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës