Konsultat e presidentit nën thirrjet për caktimin e datës së zgjedhjeve

29.07.2019 08:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Konsultat e presidentit nën thirrjet për caktimin e datës së zgjedhjeve

Caktimi i datës së zgjedhjeve do të jetë kërkesa kryesore e partive politike në konsultat me presidentin Hashim Thaçi, të cilat do të marrin start gjatë kësaj jave.

Deklarativisht të gjitha subjektet thonë se i kanë kthyer sytë nga zgjedhjet e reja. Por kanë dallime për rrugën që duhet ndjekur deri në mbajtjen e tyre, shkruan sot “Koha Ditore”.

Derisa në PDK kanë thënë se presin epilogun e konsultave të presidentit dhe se janë për dakordim të datës me partitë e tjera, Lidhja Demokratike, Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kërkojnë biseda vetëm për caktimin e datës së zgjedhjeve. Nëse presidenti i zvarrit konsultat, VV-ja ka paralajmëruar nismë për shpërndarjen e Kuvendit.

Skenari i shmangies së zgjedhjeve, duke caktuar një mandatar tjetër për kohën e mbetur, do të tentohet të vihet në opsion nga presidenti. Kjo është rruga kushtetuese të cilën duhet ta ndjekë presidenti pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj. Përfaqësues ligjor i koalicionit PDK-AAK-Nisma-AKR është kryeparlamentari Kadri Veseli. Kushtetuta e obligon presidentin që për mandatarin tjetër t’i konsultojë të gjitha partitë.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Në Klinikën Infektive, 3 janë në gjendje më të rëndë

Në Klinikën Infektive, 3 janë në gjendje më të rëndë

Nuk duan australianët që çokollatat e tyre të preferuara të prodhohen në Kinë e Egjipt

Nuk duan australianët që çokollatat e tyre të preferuara të prodhohen në Kinë e Egjipt

Ulet në mënyrë drastike numri i të prekurve me COVID-19 në Shqipëri

Ulet në mënyrë drastike numri i të prekurve me COVID-19 në Shqipëri

Rëndoi gjendjen e fëmijëve në Kosovë, koronavirusi

Rëndoi gjendjen e fëmijëve në Kosovë, koronavirusi

BQK: Sqarim për shtyrjen e afatit për pagesën e kësteve të kredive

BQK: Sqarim për shtyrjen e afatit për pagesën e kësteve të kredive

Kishin privuar nga liria një femër, arrestohet një person në Pejë, bashkë me djalin

Kishin privuar nga liria një femër, arrestohet një person në Pejë, bashkë me djalin

LDK: Po e presim aktgjykimin e plotë, e kemi anuliat mbledhjen e Kryesisë

LDK: Po e presim aktgjykimin e plotë, e kemi anuliat mbledhjen e Kryesisë

Është hapur pika kufitare në Vërmicë

Është hapur pika kufitare në Vërmicë

Shoferi nga Kosova arrestohet, po bartte 113 emigrantë në kamionin e tij

Shoferi nga Kosova arrestohet, po bartte 113 emigrantë në kamionin e tij

Video gjatë festës së Mike Tyson me Tupac, natën kur ky i fundit u vra

Video gjatë festës së Mike Tyson me Tupac, natën kur ky i fundit u vra

Futbollistët e famshëm me të cilët femrat ëndërrojnë të flenë

Futbollistët e famshëm me të cilët femrat ëndërrojnë të flenë

Banka Botërore: Rënia ekonomike do të vazhdojë për disa kohë në rajon

Banka Botërore: Rënia ekonomike do të vazhdojë për disa kohë në rajon

Është futur Trump në bunkerin e Shtëpisë së Bardhë gjatë protestave

Është futur Trump në bunkerin e Shtëpisë së Bardhë gjatë protestave

Ekstradohet i dyshuari në Kosovë, ka kryer vrasje para 18 vitesh në Ferizaj

Ekstradohet i dyshuari në Kosovë, ka kryer vrasje para 18 vitesh në Ferizaj

Avokati i Popullit: Dëmshpërblim për qytetarët që u arrestuan gjatë epidemisë

Avokati i Popullit: Dëmshpërblim për qytetarët që u arrestuan gjatë epidemisë