Kompanitë i shpallin luftë FB’së, Coca-Cola e heq marketingun prej kësaj platforme

27.06.2020 10:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kompanitë i shpallin luftë FB’së, Coca-Cola e heq marketingun prej kësaj platforme

Rrjeti social, Facebook, ka njoftuar për ndryshimin e politikave të veta sa u përket gjuhës së urrejtjes dhe shtypjes së votuesve, por këto masa kanë ndikuar pak që ta shuajnë valën e kompanive që po e tërheqin marketingun nga kjo platformë për shkak të reagimeve ndaj mënyrës se si kompania gjigante e trajton gjuhën e urrejtjes në internet.

Shefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, të premten njoftoi për largimin e disa politikave, disa orë pasi kompania Unilever tha se do t’i tërheqë reklamat nga platforma për gjashtë muajt e ardhshëm, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, njoftimi i Zuckerberguut nuk i ndërpreu kërkesat e kompanive për ndryshime. Të premten pasdite, Coca-Cola, Honda, Hershey, Lululemon dhe Jansport iu bashkuan më shumë se 100 brendeve në bojkotimin e reklamave në Facebook.

Rrjeti i famshëm social i siguron nga rekalamat rreth 98 për qind të të ardhurave vjetore prej 70 miliardë dollarëve, ndërsa njoftimi i kompanisë Unilever për tërheqjen e marketingut bëri që vlera e aksioneve të Facebook-ut të shënonte rënie prej shtatë për qind.

Nicole Perrin, analiste në kompaninë për hulumtime të tregut, eMarketer, tha se bojkotimi i marketingut në Facebook nga kompania Univeler paraqet presion të konsiderueshëm ndaj rrjetit social.

Ndryshimet e publikuara të premten janë ndër më të rëndësishmet që Facebook-u i ka bërë pas disa muajve të veprimeve nga punëtorët dhe ligjvënësit. Megjithatë, kritikët thonë se ato janë ende të vogla.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Institucione shkencore të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë Veriore kundër Gjykatës Speciale

Institucione shkencore të Kosovës, Shqipërisë e Maqedonisë Veriore kundër Gjykatës Speciale

VV: Bandat e Agim Veliut tentojnë ta ndalojnë fitoren e Shpejtim Bulliqit

VV: Bandat e Agim Veliut tentojnë ta ndalojnë fitoren e Shpejtim Bulliqit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Rrëmbehet një femër në Pejë

Rrëmbehet një femër në Pejë

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare