Koha qe te flasim per rendesine e zgjedhjeve!

21.08.2019 13:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Koha qe te flasim per rendesine e zgjedhjeve!

Nga Nexhit Shala

Pse te humbim kohe me kalkulimet e partive politike se cila me cilen do te ben koalicion, kush do t’i fitoj zgjedhjet, kush po aderon ne parti etj.etj…Ne vend te kesaj secili mund te jep kontributin e vet duke folur per rolin dhe rendesine e zgjedhjeve.

Nisur nga parimi se partite politike dhe politikanet jane ne sherbim te votuesve, votimi është një e drejtë themelore e çdo qytetari që u mundëson atyre të zgjedhin drejtuesit e së nesërmes. Votimi jo vetëm që u mundëson qytetarëve të votojnë partitë politike, por gjithashtu i ndihmon ata të kuptojnë rëndësinë e qytetarisë. Shumë njerëz nuk votojnë duke menduar se një votë nuk do të bëjë një ndryshim, perkundrazi vota e juaj e ben ndryshimin. Themelet politike të një kombi janë ndërtuar duke përdorur zgjedhje.

Votimi është një proces themelor që mban funksionimin e sistemit qeveritar të një shteti. Kjo u mundëson qytetarëve të zgjedhin qeverinë e tyre. Ai gjithashtu lejon që njerëzit të zgjedhin përfaqësuesit e tyre në qeveri. Qëllimi i çdo qeverie është të zhvillojë dhe zbatojë politika të ndryshme në dobi të qytetarëve të saj.

Votimi është mënyra për të shprehur mendimin e një qytetari në një shtet demokratik. Votimi është thelbësor për aktivizimin e procesit demokratik.

Në ditën e zgjedhjeve, votuesit do të kenë aftësinë të zgjedhin përfaqësuesit e tyre në qeveri për mandatin vijues.

Nje levizje e mire do te ishte nese votuesit vetedijesohen per te votuar per programet e partive politike dhe ne asnje menyre per partite politike ose individe.

Partite politike jane ofertues te cilat konkurojne me programet e tyre duke i shpalosur ato neper debate nga me te ndryshmet si televizion, radio, portale, gazeta, takime te drejteperdrejta, per tema te ndryshme ekonomike, sociale, kulturore, shendetesore, siguri, arsim etj. Ndersa, votuesit i analizojne keto programe dhe zgjedhin njerin nga ofertuesit me oferta optimale per ta hedhur voten e tyre ne diten e votimit.

Mos harroni vota e juaj mund ta bej ndryshimin, ndersa zgjedhja eshte ne doren tuaj!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

Nga Lirim Gashi: Pse duhet të Rimëkëmbet Social Demokracia?

Nga Lirim Gashi: Pse duhet të Rimëkëmbet Social Demokracia?

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Nga Mark Marku: Një front qëndrese qytetare kundër diktaturës së mafias

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Hafizi që i zmbrapsi bullgarët nga Prishtina

Stadi i trendëve ekonomike post covid, dhe rendi i krijuar në të ardhmen

Stadi i trendëve ekonomike post covid, dhe rendi i krijuar në të ardhmen

Në negociatat me Serbinë rreziku kryesor për Kosovën e ka emrin Hashim Thaçi

Në negociatat me Serbinë rreziku kryesor për Kosovën e ka emrin Hashim Thaçi

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!

Nga Driton Smakaj: Një politikë në dakordim të plotë me SHBA-të nuk përbën servilizëm!

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Nga Fahri Xharra: Koptët e Egjyptit dhe shqiptarët

Në prag të Luftës së Ftohtë!

Në prag të Luftës së Ftohtë!

Berisha: Po, cili, intelektual?

Berisha: Po, cili, intelektual?

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Çka jeni hallakatë?

Çka jeni hallakatë?

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!

Ng Driton Smakaj: Letër elektronike Gjergj Kastriotit!