Kleriku boshnjak i shkruan letër Haradinajt, e lut ta heqë taksën

03.12.2018 00:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kleriku boshnjak i shkruan letër Haradinajt, e lut ta heqë taksën

Mustafa Ceriq, një ndër klerikët muslimanë më me peshë në Ballkan, ish-kreu i Bashkisë Islame të Bosnjës nga viti 1993 e deri në vitin 2012, një figurë dhe me dimension politik, i ka përcjellë një letër të hapur kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, ku i ankohet për vendimin e tarifës 100% ndaj mallrave të importuara nga Bosnja.

Për Ceriq, nuk është e denjë të vësh shenjë barazimi mes dy vendeve. Vërtet Bosnja nuk e ka njohur Kosovën, por për Mustafa Ceriq, vetë boshnjakët e njohin atë.

“I nderuar Kryeministër Haradinaj, me përshëndetjen e bukur boshnjake të paqes dhe miqësisë për ju, qeverinë tuaj dhe të gjithë qytetarët e Kosovës, pranoni shprehjen e respektit të çdo boshnjaku, të cilët njohin Republikën e pavarur të Kosovës” e nis letrën e tij Ceriq, ku shpreh keqardhjen se përse Bosnja, në terma shtetërorë nuk e njeh Kosovën.

“Boshnjakët e mirë janë të turpëruar për shkak të kësaj, por janë të pafuqishëm për të ndrequr turpin e tyre, sepse ata janë pengje të politikës serbe, e cila nuk heq dorë prej hegjemonisë së saj në Ballkan pas shpërbërjes së ish-Jugosllavisë. E gjitha ka filluar në Kosovë, por çdo gjë është ende në vazhdim e sipër në Bosnjë dhe rreth Bosnjës.

Politika serbe jo vetëm që nuk e njeh vendimin e plotë të një gjykate ndërkombëtare mbi gjenocidin e kryera në Bosnje, por për këtë krim edhe krenohet publikisht duke i trajtuar kriminelët e luftës si heronj kombëtarë, si model për një brez të ri. Politika serbe në Bosnje, me mbështetjen e Beogradit nuk e kundërshton shtetin boshnjak vetëm në të drejtën për të njohur shtetin e pavarur të Kosovës, por sfidon dhe të drejtat e vetë boshnjakëve”, shprehet kleriku i njohur.

Sipas tij, Haradinaj duhet të shohë më thellë në vendimin e tij për ndëshkuar me taksë doganore edhe Bosnjën.

“Arsyeja që po ju shkruaj është vendimi juaj për të vendosur një detyrim 100% në produktet e importit nga Serbia dhe Bosnja. Ju, sigurisht, keni të drejtë për këtë vendim të njëanshëm. Dhe, më e rëndësishmja, ju keni fuqinë e shtetit për ta bërë atë pavarësisht nga Beogradi. Sepse Kosova nuk është pararoja e Serbisë. Për fat të keq, Bosnja nuk ka të drejtë njerëzore apo fuqi shtetërore për të njohur pavarësinë e shtetit të Kosovës dhe për të vendosur marrëdhënie diplomatike me Kosovën, sepse nuk e lejon Beogradin. Sepse Bosnja është një shtet vasal i Serbisë, pavarësisht, ose për shkak të gjenocidit serb”, shprehet Mustafa Ceriq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kleriku boshnjak i shkruan letër Haradinajt, e lut ta heqë taksën

Kleriku boshnjak i shkruan letër Haradinajt, e lut ta heqë taksën

Çfarë kuptimi ka tërheqja e 4 kryetarëve të Komunave në veri, e jo e 6 të tjerave në gjithë Kosovën

Çfarë kuptimi ka tërheqja e 4 kryetarëve të Komunave në veri, e jo e 6 të tjerave në gjithë Kosovën

Del identiteti dhe foto, ky është shqiptari që u qëllua në derë të shtëpisë

Del identiteti dhe foto, ky është shqiptari që u qëllua në derë të shtëpisë

Ekskluzive: Ishujt Solomon e njoftojnë qeverinë e Kosovës për tërheqjen e njohjes

Ekskluzive: Ishujt Solomon e njoftojnë qeverinë e Kosovës për tërheqjen e njohjes

LVV-ja e LDK-ja s’e përkrahin propozimin e PSD-së që opozita t’i bashkohet ekipit negociator

LVV-ja e LDK-ja s’e përkrahin propozimin e PSD-së që opozita t’i bashkohet ekipit negociator

A do të hiqet taksa për ta futur Kosovën në agjendë të liberalizimit të vizave?

A do të hiqet taksa për ta futur Kosovën në agjendë të liberalizimit të vizave?

Crnadak: Hoxhaj të mos brengoset për Bosnjën por të merret me zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit

Crnadak: Hoxhaj të mos brengoset për Bosnjën por të merret me zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit

Kosova në grup me Anglinë e Shqipëria me Francën në rrugën për Euro 2020

Kosova në grup me Anglinë e Shqipëria me Francën në rrugën për Euro 2020

Amerika e zhgënjyer me gjendjen në veri

Amerika e zhgënjyer me gjendjen në veri

Serbia ka një pyetje të re për Kosovën ndaj taksës

Serbia ka një pyetje të re për Kosovën ndaj taksës

BE’ja kërkon nga Kosova e Serbia t’i ndalin kushtëzimet

BE’ja kërkon nga Kosova e Serbia t’i ndalin kushtëzimet

Krasniqi: Qeveria duhej të ishte më sqaruese pse vendosi taksën ndaj Serbisë

Krasniqi: Qeveria duhej të ishte më sqaruese pse vendosi taksën ndaj Serbisë

WTF Ramush?

WTF Ramush?

Presidenti nuk tërhiqet nga ideja e ndryshimit të kufijve, del kundër ndarjes dhe shkëmbimit

Presidenti nuk tërhiqet nga ideja e ndryshimit të kufijve, del kundër ndarjes dhe shkëmbimit

Ekskluzive: Dokumentohet se para të Shtetit u dhanë për librin e Presidentit

Ekskluzive: Dokumentohet se para të Shtetit u dhanë për librin e Presidentit

Vdiq ish presidenti amerikan George H.W Bush

Vdiq ish presidenti amerikan George H.W Bush