Kjo është strategjia e Albin Kurtit për ta formuar qeverinë e ardhshme

06.08.2019 17:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kjo është strategjia e Albin Kurtit për ta formuar qeverinë e ardhshme

Nga Lidhja Demokratike e Kosovës kanë deklaruar se mund të futen në koalicion parazgjedhor me Lëvizjen Vetëvendosje dhe PSD’në në rast se vërejnë kalkulime të partive tjera që kanë qenë në pushtet.

Për të njëjtën çështje ka shkruar sot edhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili thotë se mund të presin që të festojnë për fitore edhe pas zgjedhjeve, por sipas tij mund të festohet edhe para mbajtjes së tyre, duke krijuar një koalicion parazgjedhor me LDK’në dhe PSD’në që sipas tij do të rezultonte me 70 vota në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

Sipas tij më pas do t’iu duhej vetëm një partner i vogël, për të pasur 2/3 në Kuvend.

Në këtë shkrim lideri i Lëvizjes Vetëvendosje nuk e ka përmendur fare postin e kryeministrit, post për të cilin LDK’ja nuk ka ndërmend të lëshojë pe para zgjedhjeve.

Kurti ka paralajmëruar se do të ketë ‘pranverë’ në vjeshtë, kohë kur do të mbahen zgjedhjet.

Shkrimi i plotë i Albin Kurtit:

Koha që u ka mbetur është vonesa që e shkaktojnë. Dikur ajo matej me muaj, tash me javë, e së shpejti veçse me ditë të numërueshme. Ardhmëria kurrë nuk ka qenë më afër.

Meqë 22 gushti u la për shpërndarjen e Kuvendit, i bie qe zgjedhjet e reja të jenë me 22 apo 29 shtator, ose 6 tetor. Pra, do të kemi pranverë në vjeshtë. Fitorja jonë në këto zgjedhje e fut shpresën në zemrat e qytetarëve për ta nxjerrë shtetin nga kriza e dështimi.

Duhet të fitojmë e do të fitojmë. Mirëpo, kësaj radhe është e mundur që të fitojmë edhe para zgjedhjeve!

Po, mund të fitojmë pas zgjedhjeve atëherë kur në natën e raportimeve të komisionerëve nga vendvotimet, ankthi na bëhet festë. Ama mund të fitojmë edhe para zgjedhjeve këtë herë. Koalicioni paraprak i opozitës së vërtetë të deridjeshme të bëhet qeveri e mirë e së nesërmes. Asisoj do t’i kemi së paku 70 deputetë. Një partner i vogël pas zgjedhjeve do të ishte më shumë se i mjaftueshëm për shumicën absolute të 2/3 dhe gjithsesi i panevojshëm për shumicën e thjeshtë qeveritare.

Pra, mund të fitojmë edhe pa betejë. Mbase më mirë ashtu, sepse betejat e vërteta e të mëdha do t’i kemi pikërisht pas fitores. Sepse menjëherë duhet të ndryshojnë lajmet e mbrëmjes me qeverisjen tonë të re. Jo më skandale qeveritare por luftim i krimit dhe korrupsionit. Jo më emigrim porsi ekzod por punësim pa diskriminim. E kështu me radhë…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Erdogan dhe Putin flasin në telefon për çështjet rajonale

Erdogan dhe Putin flasin në telefon për çështjet rajonale

Vendime drastike të Qeverise për aktivitetet kulturore e sportive: Mësoni ndryshimet

Vendime drastike të Qeverise për aktivitetet kulturore e sportive: Mësoni ndryshimet

OBSH: Mbyllja e kufijve nuk është zgjidhje, ndaj COVID masa shëndetësore

OBSH: Mbyllja e kufijve nuk është zgjidhje, ndaj COVID masa shëndetësore

Ramadani: Sa do që të testojmë, nuk mjafton

Ramadani: Sa do që të testojmë, nuk mjafton

Haradinaj: Qytetarëve t’u jepen 170 eurot sa më shpejtë, të ketë shpërndarje të sërishme të parave

Haradinaj: Qytetarëve t’u jepen 170 eurot sa më shpejtë, të ketë shpërndarje të sërishme të parave

Januzi: Askush nuk mundet ta përvetësojë luftën e UÇK-së, është vepër e popullit

Januzi: Askush nuk mundet ta përvetësojë luftën e UÇK-së, është vepër e popullit

Një vajzë 9-vjeçe ndërron jetë nga coronavirusi, konsiderohet viktima më e re në Florida

Një vajzë 9-vjeçe ndërron jetë nga coronavirusi, konsiderohet viktima më e re në Florida

Masat e reja, Qeveria Hoti e kufizon qarkullimin nga 22:30 deri në 5:00, në 13 komuna

Masat e reja, Qeveria Hoti e kufizon qarkullimin nga 22:30 deri në 5:00, në 13 komuna

27 raste aktive me Covid-19 dhe tre të shëruar sot nga Komuna e Malishevës

27 raste aktive me Covid-19 dhe tre të shëruar sot nga Komuna e Malishevës

Bursat evropiane sërish në vlera të ulëta në Francë

Bursat evropiane sërish në vlera të ulëta në Francë

Armend Zemaj: Gjatë kësaj jave do të ketë rishikim të masave

Armend Zemaj: Gjatë kësaj jave do të ketë rishikim të masave

​KMDLNj: Hetimi i Rakiqit nga Agjencionit Kundër Korrupcionit i Serbisë, ndërhyrje në punët e Kosovës

​KMDLNj: Hetimi i Rakiqit nga Agjencionit Kundër Korrupcionit i Serbisë, ndërhyrje në punët e Kosovës

Nga e enjtja, kosovarët që shkojnë në Shqipëri, do të vetëizolohen për 7 ditë

Nga e enjtja, kosovarët që shkojnë në Shqipëri, do të vetëizolohen për 7 ditë

Koronavirusi merr jetën e ish futbollistit të KF Ballkanit

Koronavirusi merr jetën e ish futbollistit të KF Ballkanit

Thaçi: Krenar me prindërit dhe fëmijët e heronjve të kombit

Thaçi: Krenar me prindërit dhe fëmijët e heronjve të kombit

Gastronomët: Më mirë të mbyllen lokalet 24 orë se të punojmë deri në 21:00

Gastronomët: Më mirë të mbyllen lokalet 24 orë se të punojmë deri në 21:00