Këto janë 3 arsyet që jeni më të lumtur gjatë verës

18.06.2019 13:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto janë 3 arsyet që jeni më të lumtur gjatë verës

Plazhi, dielli, ditët e gjata dhe nata e freskët është gjithçka që ju duhet për të qenë më të lumtur. Kjo ndjesi vjen gjatë stinës së verës. Mirëpo arsyet specifike që ju jeni më të lumtur gjatë kësaj stine janë:

Dielli- Siç dihet, ekspozimi ndaj diellit është shumë i mirë për shëndetin tonë fizik dhe mendor. Vitamina D, që merret kur ne i ekspozohemi rrezeve ka një numër të madh të efekteve pozitive. Disa prej tyre janë: parandalimi i sëmundjeve të zemrës dhe forcimi i eshtrave. Drita e diellit ndikon edhe në disponim duke përmirësuar shëndetin mendor, duke na bërë më të lumtur dhe duke zvogëluar rrezikun nga depresioni.

Ushqimi i lehtë- Të gjithë jemi dakord se gjatë verës konsumojmë ushqime më të lehta sesa gjatë dimrit. Këto ushqime përfshijnë një sasi më të lartë të frutave sezonal, perimeve dhe ujit. Ato përmbajnë komponentë të cilët i japin trupit më shumë energji, janë të lehta dhe treten shumë më lehtë.

Gjumi më i mirë- Kjo për shkak se zakonisht gjatë verës njerëzit kanë tendencë të flenë më herët dhe të zgjohen më herët. Ky cikël ndikon në rregullimin dhe përmirësimin e kualitetit të gjumit. /Gazeta Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve