Kënaqësia e femrave dhjetëfish më e fortë se ajo e meshkujve

23.02.2016 11:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kënaqësia e femrave dhjetëfish më e fortë se ajo e meshkujve

Sipas studimeve kur femra arrin në orgazëm gjatë marrëdhënieve, atëherë kënaqësia e saj është pothuajse dhjetëfish më e fortë se ajo e mashkullit. Sidoqoftë e vërteta është se në një përqindje të madhe të rasteve nga një marrëdhënie intime, femra del më e pakënaqur. Faktori kryesor i këtij fenomeni duket se është eksitimi i shpejtë i mashkullit, pa përjashtuar edhe moskujdesin e shumë meshkujve ndaj dëshirave të partnereve. Kjo gjë shumë herë shkakton probleme në çift, sepse femra fillon ankesat kurse mashkulli shumë herë pa të drejtë ndjehet sikur preket burrëria e tij, dhe anashkalon problemin. Dashuri midis një çifti do të ketë probleme nëse nuk ekziston një seksualitet i shëndetshëm dhe i pasur. Probleme të tilla shkaktohen edhe atëherë kur në marrëdhëniet seksuale meshkujt nuk arrijnë të plotësojnë dëshirat dhe kënaqësitë e partnereve.

Kënaqësia

Meshkujt që në moshë të vogël ndjejnë një farë problematizimi në lidhje me organin e tyre seksual. Fëmija në fillim e shikon organin e tij si lodër dhe me kalimin e kohës duke ardhur në kontakt me meshkuj të tjerë fillon njëfarë konkurrence mbi organin seksual. Kështu ekziston edhe një numër i madh meshkujsh që frikësohen se nuk mund të jenë partnerë të mirë përderisa nuk ndodhet në të njëjtat kondita si dikush tjetër. Ndërkohë që realisht nuk është kështu. Së pari aftësia e vet organit nuk varet përmasat. Së dyti aftësia e mashkullit në seks nuk varet vetëm nga aftësia e organit të tij, varet edhe nga sjellja e mashkullit, klima që krijon për femrën, aftësia e tij për të plotësuar dëshirat e partneres. Dhe së treti nga rezistenca e mashkullit gjatë marrëdhënieve seksuale. E rëndësishme është që të gjesh një vend të përshtatshëm dhe të këndshëm për të kryer marrëdhënie, në mënyrë që ti dhe partnerja të ndjeheni sa më mirë. Megjithatë nuk është e thënë që seksi është i mirë për një femër vetëm kur kryhet në një krevat, çdo femër, ashtu si çdo mashkull, mund të ketë preferencat e veta. Rëndësi kanë edhe lojërat seksuale, por duhet të kenë më tepër në epiqendër femrën, pasi mashkulli e ka më të lehtë eksitimin.

Aftësia seksuale

Dëgjohet kohët e fundit se kanë dalë një serë ilaçesh, madje bëhen edhe ndërhyrje kirurgjikale, të cilat forcojnë aftësinë dhe rezistencën e mashkullit në seks. Aftësia e njeriut në lidhje me seksin lidhet me psikologjinë e tij dhe këto ndërhyrje nuk janë absolutisht pozitive, pasi mund të kenë efekte anësore. Kështu fillimisht ajo që ka rëndësi është që mashkulli t’i shmanget frikës së tij në aspektin seksual kur kërkon rezistencën, kurse në rastin që atij i është larguar dëshira për seks, atëherë shkak kryesor janë streset e përditshmërisë. Për këtë është e këshillueshme të kërkohet qetësia si dhe ndihma e partneres, e cila mund t’iu ndihmojë për të dalë nga kjo situatë. Në rast se kjo gjendje vazhdon atëherë duhet që t’i drejtohet mjekut specialist. Tek rezistenca seksuale e mashkullit përveç psikologjisë së mirë ekzistojnë edhe një farë metodash të tjera. Alkooli dhe duhani sipas seksologëve e ndihmojnë mashkullin momentalisht në seks, por nga ana tjetër konsumimi i tyre kronik i shkakton atij probleme shëndetësore, por edhe i “vret” atij aftësinë seksuale. Prandaj nëse i përdorni si mjet ndihmues, alkoolin dhe duhanin, por edhe masturbimin, duhet të jeni në dijeni të pasojave të tyre të dëmshme për vetë aktivitetin seksual.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Parashikim: Real Madrid – Bayern Munich

Parashikim: Real Madrid – Bayern Munich

Njihuni me Kumrijen, motrën e Hashim Thaçit

Njihuni me Kumrijen, motrën e Hashim Thaçit

Jeni të brengosur për venat e zgjeruara? Zgjidhni brengën me lehtësi!

Jeni të brengosur për venat e zgjeruara? Zgjidhni brengën me lehtësi!

Takimi Inter-Valencia për Kondogbian dhe Cancelon

Takimi Inter-Valencia për Kondogbian dhe Cancelon

Edhe Twitter ka dorëzuar të dhëna tek Cambridge Analytica

Edhe Twitter ka dorëzuar të dhëna tek Cambridge Analytica

Aurela Hoxhës i del gjoksi në mes të rrugës, reagimi i Oriola Marashit nuk pritej

Aurela Hoxhës i del gjoksi në mes të rrugës, reagimi i Oriola Marashit nuk pritej

Kina ‘zhduk’ Peppa Pig: Personazh i padëshiruar

Kina ‘zhduk’ Peppa Pig: Personazh i padëshiruar

Zyrtare: Gani Sejdiu trajner i ri i Vëllaznimit

Zyrtare: Gani Sejdiu trajner i ri i Vëllaznimit

Më të mirët e “O sa mirë” në një tjetër projekt të përbashkët

Më të mirët e “O sa mirë” në një tjetër projekt të përbashkët

Si të kuroheni nga gërhitja në kushte shtëpiake

Si të kuroheni nga gërhitja në kushte shtëpiake

Xiaomi prezantoi telefonin e ri buxhetor Mi 6X

Xiaomi prezantoi telefonin e ri buxhetor Mi 6X

Napoli kontakton Benitezin, në listë edhe tre trajnerë tjerë

Napoli kontakton Benitezin, në listë edhe tre trajnerë tjerë

Pak para lindjes…Xhensila Myrtezaj shëtitje  me vjehrrën dhe kunatën

Pak para lindjes…Xhensila Myrtezaj shëtitje me vjehrrën dhe kunatën

PSG e do De Gean, Reali i zemëruar me këtë situatë

PSG e do De Gean, Reali i zemëruar me këtë situatë

Aktori i njohur së shpejti baba!

Aktori i njohur së shpejti baba!

Hapën arkivolin pasi besonin se nëna e tyre nuk ka vdekur, i telefonuan autoambulancës për të shuar dilemën (Video)

Hapën arkivolin pasi besonin se nëna e tyre nuk ka vdekur, i telefonuan autoambulancës për të shuar dilemën (Video)