Kaluan rreth Marsit dhe humbën në gjithësi, fluturaket e NASA-s u ‘shuan’ në mënyrë misterioze (Foto)

07.02.2019 20:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kaluan rreth Marsit dhe humbën në gjithësi, fluturaket e NASA-s u ‘shuan’ në mënyrë misterioze (Foto)

Fluturaket e NASA-s që ishin në mision në gjithësi, kaluan rreth Marsit dhe po humbën në pafundësi, pasi u ‘shuan’ në mënyrë misterioze.

Sondat me madhësinë e një çante dore, ishin lansuar gjatë vitit të kaluar për të ‘shtyrë limitet e teknologjisë eksperimentale’, transmeton Telegrafi.

NASA e ka pasur të pamundur t’i kontaktojë ‘binjakët e guximshëm’ që sipas të gjitha gjasave nuk po funksionojnë më dhe po humbin në pafundësi.

Imazh i realizuar nga Mars Cube One

Të njohura si Mars Cube One, të dy satelitët kanë luajtur rol të rëndësishëm në uljen e InSight në sipërfaqen e Planetit të Kuq, duke dërguar të pamje në kohë reale, si dhe të dhëna tjera, përfshirë edhe fotografi nga kënde të caktuara.

Sipas të gjitha gjasave, të dy fluturaket kanë dalë prej kontrolli dhe ndodhën në dy anë të kundërta, deri në katër milion kilometra larg planetit Mars.

“Misioni i tyre, ishte që shtyhen limitet e teknologjisë eksperimentale, nëpërmjet objekteve miniaturë, por shumë të sofistikuar” thuhet në raportin e agjencisë hapësinore.

Deri më tani, hulumtuesit në NASA kanë shumë teori lidhur me zhdukjen – asnjëra prej tyre, nuk përfshinë aktivitetin e jashtëtokësorëve.

Mendohet se panelet e tyre diellore, janë mbyllur apo nuk kanë qenë të ekspozuara sa duhet ndaj diellit, duke bërë që t’ju zbrazen bateritë. Ka mundësi, që sistemi i tyre i komunikimit ka dalë prej kontrollit dhe kanë hyrë në trajektore tjera, duke humbur kontaktin e dikurshëm me bazën.

Që të dy fluturaket, do të vazhdojnë udhëtimin rreth diellit, deri në afrimin e verës, kur pritet të mbushen m energjinë e duhur. Megjithatë, askush në NASA nuk beson se bateritë mund t’i zgjasin deri atëherë dhe t’i ketë të gjitha pjesët e kompletuara si duhet. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve