Kadri Veseli me rrëfim personal për fillesat e tij në politikë

13.08.2019 18:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kadri Veseli me rrëfim personal për fillesat e tij në politikë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, ka rrëfyer sot fillimet e tij në politikë dhe për organizimin e protestave kundër Jugosllavisë.

Këtë rrëfim ai e tregoi sot gjatë ceremonisë së shpërndarjes të certifikatave për fushën e ndërmarrësisë që u mbajt në Bibliotekën Kombëtare.

Ai iu tregoi të rinjve të pranishëm se së bashku me Hashim Thaçin kishin organizuar një protestë në atë ndërtesë, më 23 janar 1990, kur kishte një moshë të ngjashme me ata.

Më tej ai shtoi se “Kjo protestë ndezi demonstrata të tjera masive që u shpërndanë si ortek në gjithë Kosovën dhe… përshpejtuan fundin e Lidhjes Komuniste Jugosllave”, përcjell lajmi.net.

Në fund të postimit ai shkruan se lufta e tij e radhës është lufta kundër korrupsionit dhe nepotizmit për të siguruar mundësi të reja për të rinjtë në mënyrë që ata mos të kenë nevojë të largohen prej vendit.

Postimi i plotë i Veselit:

Në ceremoninë e shpërndarjes së certifikatave për fushën e ndërmarrësisë që u mbajt në Bibliotekën Kombëtare, të rinjve të pranishëm iu rrëfeva për një ngjarje timen të tre dekadave më parë. Më 23 janar 1990, në të njëjtin vend ku u mbajt kjo ceremoni dhe kur unë kisha një moshë të ngjashme me ata, së bashku me Presidentin Thaçi organizuam një protestë studentore si reagim ndaj vrasjes së Nuredin Nuredinit nga Haraçina e Shkupit. Kjo protestë ndezi demonstrata të tjera masive që u shpërndanë si ortek në gjithë Kosovën dhe frymëzoi dhjetëra e mijëra shqiptarë që shpërthyen në revoltë kundër regjimit jugosllav.

Ato tërhoqën vëmendjen ndërkombëtare dhe përshpejtuan fundin e Lidhjes Komuniste Jugosllave e cila po mbante kongresin 14-të në të njëjtën periudhë. Fatmirësisht ato kohëra i kemi lënë pas dhe sot gëzojmë lirinë dhe pavarësinë dhe lufta e sotshme nuk është kundër okupatorit, por kundër korrupsionit dhe papunësisë. Prandaj iu premtova të rinjve se si kryeministër do të luftoj korrupsionin dhe nepotizmin që të sigurohen mundësi të reja në mënyrë që ata ta ndërtojnë të ardhmen brenda vendit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Për të ruajtur qetësinë në familje, gratë heqin dorë nga prona

Për të ruajtur qetësinë në familje, gratë heqin dorë nga prona

Tërmeti i 26 nëntorit, Ministria e Kulturës: Janë shkaktuar dëme të rënda

Tërmeti i 26 nëntorit, Ministria e Kulturës: Janë shkaktuar dëme të rënda

‘Runu se po ju rrehin’, këshillojnë karaqevasit kur pyeten për kazinotë ilegale!

‘Runu se po ju rrehin’, këshillojnë karaqevasit kur pyeten për kazinotë ilegale!

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmën e qytetarëve për arrestimin e këtij personi

Ferizaj ndan 10 mijë euro për zonat e prekura nga tërmeti në Shqipëri

Ferizaj ndan 10 mijë euro për zonat e prekura nga tërmeti në Shqipëri

Ambasadori Kosnett kritikon qeverinë për udhëtimet e panevojshme jashtë vendit

Ambasadori Kosnett kritikon qeverinë për udhëtimet e panevojshme jashtë vendit

149 aktakuza për 24 orë

149 aktakuza për 24 orë

Falsifikuan çertifikatën e veteranit, ngritet aktakuzë kundër dy personave në Ferizaj

Falsifikuan çertifikatën e veteranit, ngritet aktakuzë kundër dy personave në Ferizaj

Rritet niveli i bashkëpunimit në arsim mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Rritet niveli i bashkëpunimit në arsim mes Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut

Haziri: Çështja e Presidentit do të zgjidhet në negociatat mes partnerëve

Haziri: Çështja e Presidentit do të zgjidhet në negociatat mes partnerëve

Haxhiu pas takimit: Jemi dakorduar 100 për qind për programin qeverisës, në fillim të javës së ardhshme pritet të nënshkruhet marrëveshja për koalicion

Haxhiu pas takimit: Jemi dakorduar 100 për qind për programin qeverisës, në fillim të javës së ardhshme pritet të nënshkruhet marrëveshja për koalicion

FSK-ja e ndihmon Shqipërinë me pajisje për strehim

FSK-ja e ndihmon Shqipërinë me pajisje për strehim

Ambasadori britanik përgëzon FSK-në dhe Policinë e Kosovës për heroizmin e treguar në Shqipëri

Ambasadori britanik përgëzon FSK-në dhe Policinë e Kosovës për heroizmin e treguar në Shqipëri

Në Spitalin e Durrësit, shkon në 900 numri i të lënduarve

Në Spitalin e Durrësit, shkon në 900 numri i të lënduarve

Erdogan: Do t’i ndërtojmë 500 shtëpi në Shqipëri

Erdogan: Do t’i ndërtojmë 500 shtëpi në Shqipëri

Zëri i Amerikës: Mbi 5200 të pastrehë dhe 1200 banesa të dëmtuara nga tërmeti në Shqipëri

Zëri i Amerikës: Mbi 5200 të pastrehë dhe 1200 banesa të dëmtuara nga tërmeti në Shqipëri