Jeta pas divorcit: 7 gjëra që duhet t’i kuptoni

04.10.2020 16:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jeta pas divorcit: 7 gjëra që duhet t’i kuptoni

Megjithëse divorci shpesh përqendrohet në aspektet negative të jetës, ka edhe ndryshime pozitive që janë të rëndësishme për t’u mbajtur mend dhe që do t’ju ndihmojnë thelbësisht përmes kësaj ngjarjeje të dhimbshme.

‘Mos më keqkupto – Unë e doja burrin tim, por koha që kaluam veçmas pas divorcit më tregoi se sa pak e doja veten në atë periudhë,” tregon Margaret Jacobsen, e cila renditi disa efekte pozitive për Bright Side që divorci kishte mbi të dhe gjendjen e saj mendore.

Jeta bëhet më e lehtë pas divorcit

Në thelb, divorci është një faqe e re dhe hap pas hapi pasi të bëheni një person krejtësisht i ndryshëm. Humbni, kështu që ju mund ta gjeni përsëri veten dhe të kuptoni se martesa juaj ishte përfundimisht toksike, jo vetëm për ju, por edhe për partnerin tuaj.

Kuptoni që fëmijët tuaj gjithashtu do të kenë një cilësi më të mirë të jetës në rrethana më të qeta

Nëse keni qenë vazhdimisht i shqetësuar para divorcit dhe keni menduar nëse fëmijët tuaj do të ishin mirë pa ju gjatë gjithë kohës ose pa babanë tuaj, kuptoni se këto shqetësime janë të pabaza.

Do të ketë ditë të vështira, veçanërisht nëse fëmijët janë më të vegjël, por për shkak të kësaj përvoje edhe ata do të bëhen njerëz më të guximshëm dhe më të përgjegjshëm. Realiteti i ri do t’i godasë ata, por do të vazhdojnë ta eksplorojnë atë. Të jetosh me prindër të divorcuar por të lumtur është gjithmonë më mirë sesa të jetosh në një familje të palumtur dhe martesë.

Kuptoni që e qara nuk është shenjë e dobësisë

Të qash nuk të bën të dobët. Është një gjë normale dhe një ndjenjë që vjen herë pas here. Pranoni veten dhe ndjenjat tuaja. Është gjithashtu në rregull që fëmijët t’ju shohin duke qarë. Bëni të ditur se lotët janë pjesë integrale e jetës dhe se nuk kanë asgjë për t’u turpëruar.

Gjithashtu, le të shohin që nëna e tyre nuk është një ‘robot’, por një grua, me mish dhe gjak, e cila ndonjëherë ka nevojë për ngushëllim në mënyrë që të qëndrojë në dy këmbët e saj të nesërmen.

Ju mund ta shihni fajin si gjënë më të vështirë që duhet ta braktisni

Për shumë gra pas një divorci, pjesa më e vështirë ishte të pranonin që jeta nuk do të ishte më e njëjta dhe se planet nuk do të realizohen.

Edhe ato gra që ishin të lumtura pas divorcit, madje edhe ato që nganjëherë e shihnin veten të përqafuara nga një ndjenjë faji dhe trishtimi se diçka për të cilën kishin punuar për shumë vite kishte dështuar. Ndaloni të fajësoni veten dhe ndaloni të shkatërroni vetë energjinë tuaj. Ju jeni të aftë për gjithçka dhe mund të bëni gjithçka që planifikoni në kokën tuaj. E kaluara të jetë e kaluar!

Mos u udhëzoni nga marrëdhënia apo martesa e përsosur e përshkruar nga shoqëria

Puna në një marrëdhënie ‘ideale’ të miratuar nga shoqëria mund të jetë diçka për të cilën duhet të harroni. Mbaro shkollën, gjej një punë, fejohu, martohu dhe bëj fëmijë – ndoshta ai plan nuk është për ty.

Të punosh për një marrëdhënie perfekte dhe ideale është diçka që na mësojnë në filma dhe seriale, por mbase është koha të ndalojmë përpjekjet për të.

Ndoshta nuk doni të blini një shtëpi, por udhëtoni, mbase nuk doni fëmijë, por shumë kafshë shtëpiake – vendimet tuaja janë vetëm tuajat dhe qëndroni besnikë ndaj tyre. Një marrëdhënie dhe martesë e bazuar në ndërtimin e ‘përsosmërisë’ është diçka që do t’ju distancojë nga njëri-tjetri dhe do t’ju ndajë.

Mos prit për ‘kohë më të mira’

Të presësh dhe të shpresosh janë gjëra të mëdha, por nuk mjaftojnë. Mos e humbni veten dhe shansin tuaj për një jetë më të mirë vetëm sepse nuk doni të hiqni qafe diçka të keqe tani. Mos i shtyni dëshirat dhe ëndrrat tuaja, veçanërisht nëse e keni bërë për një kohë. Ndaluni dhe përpiquni të kuptoni se çfarë saktësisht është ajo që dëshironi dhe bëjeni tani, jo më vonë!

Pranoni vetminë dhe shndërroni atë në diçka pozitive

Koha për veten tuaj, hapësirën tuaj, privatësinë dhe pak vetmi. Filloni të punoni për veten tuaj, analizoni pse ndiheni ashtu si ndiheni dhe me kalimin e kohës e gjitha do të kthehet në një ndryshim të madh, por pozitiv.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

Vdes edhe një tjetër legjendë e futbollit botëror

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

​Dyshime mbi vdekjen e Maradonas, nisin hetimet nga policia

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

Ky aktivitet parandalon 5 milionë vdekje në vit – sa stërvitje nevojiten gjatë kohës së COVID?

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Vendosja e shtatores së Fadil Vokrrit në Prishtinë, Shpend Ahmeti lëshon një paralajmërim

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

​Nuk mjafton Casemiro, Alavesi e mposht Real Madridin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Marotta: Ky është problemi i Eriksenit me Interin

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Ben Affleck në gjendje mendore gjithnjë e më të vështirë

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

Klopp po planifikon të shesë dyshen e Liverpoolit

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Inteligjenca artificiale do ta dijë kur nuk i besojmë

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

​Braga-Leicester City, analizë dhe formacionet e mundshme

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Aston Villa synon transferimin e Milot Rashicës

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

Nëna e dhjetë fëmijëve vdes 11 ditë pasi solli në jetë vajzën e saj të parë

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

​8 gjëra që tërheqin gjininë e kundërt si magnet

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Kjo ishte dëshira e fundit e Maradonnas të cilën e zbuloi pak para se të vdiste

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian

Vdekja e Maradonas, këto janë vendimet që sapo u morën për futbollin evropian