Ngec zhvillimi ekonomik në Gjilan

05.08.2017 11:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ngec zhvillimi ekonomik në Gjilan

Zhvillimi ekonomik i Komunës së Gjilanit është larg pritshmërisë. Sipas të dhënave zyrtare të 2002-s, Gjilani kishte gjithsej 3 mijë e 84 biznese të regjistruara, ndërsa është dashur të kalonin 15 vjet të regjistrohen vetëm 586 biznese sosh, shkruan sot Koha Ditore.

Më 2017 sipas të dhënave zyrtare komunale në këtë komunë operojnë 3 mijë e 670 biznese, ku brenda këtij numri janë bizneset tregtare dhe shërbyese, ndërsa numri i bizneseve prodhuese është i vogël. Ndërsa numri i punëtorëve të punësuar në sektorin privat llogaritet se është 5 mijë e 177 sish.

Bizneset lokale në prononcimet e mëhershme për gazetën kishin thënë se faktorët, të cilët janë duke ngecur në zhvillimin e bizneseve të tyre janë çmimi i shtrenjtë i energjisë elektrike, ekonomia informate, e cila është duke dëmtuar konkurrencën, mungesa e kuadrit profesional si edhe mungesa e subvencioneve për prodhuesit vendorë, që do të duhej t’ ishte dhe politikë e Qeverisë së Kosovës. Ndërsa qeverisja lokale e Gjilanit akuzon drejtpërdrejt nivelin qendror se ka dështuar në krijimin e klimës së investimeve, e cila është duke ndikuar edhe te Komuna që ata e drejtojnë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


HWPL: Sot mbahet Përhapja e Kulturës së Paqes

HWPL: Sot mbahet Përhapja e Kulturës së Paqes

Kodra e Trimave bëhet me ndriçim modern, Begolli: Nuk do të mungojë përkushtimi (Foto)

Kodra e Trimave bëhet me ndriçim modern, Begolli: Nuk do të mungojë përkushtimi (Foto)

Prishtina bëhet me program që ka për qëllim punësimin e të rinjve

Prishtina bëhet me program që ka për qëllim punësimin e të rinjve

Digjet një depo në Gjilan (Foto)

Digjet një depo në Gjilan (Foto)

Ekzekutivi i Prishtinës prej një muaji i pakompletuar

Ekzekutivi i Prishtinës prej një muaji i pakompletuar

Keqmenaxhimi i tatimit për objekte pa leje, dëmton arkën komunale

Keqmenaxhimi i tatimit për objekte pa leje, dëmton arkën komunale

Prishtina pa ujë me gjithë premtimet për furnizim 24 orë

Prishtina pa ujë me gjithë premtimet për furnizim 24 orë

Ndizet zjarri në Batllavë

Ndizet zjarri në Batllavë

Ngec zhvillimi ekonomik në Gjilan

Ngec zhvillimi ekonomik në Gjilan

Prishtina pa 4 zyrtarë të lartë, s’dihen emrat e zëvendësuesve të tyre

Prishtina pa 4 zyrtarë të lartë, s’dihen emrat e zëvendësuesve të tyre

Ferizaj mbështet me nga 100 euro nënat që lindin fëmijë nga janari i 2018-s

Ferizaj mbështet me nga 100 euro nënat që lindin fëmijë nga janari i 2018-s

Komunat mashtrojnë qytetarët në prag të zgjedhjeve lokale

Komunat mashtrojnë qytetarët në prag të zgjedhjeve lokale

7 mijë mungesa të paarsyeshme në shkolla të mesme të Gjilanit

7 mijë mungesa të paarsyeshme në shkolla të mesme të Gjilanit

Gjilani me aktivitete të ndryshme për mërgimtarët

Gjilani me aktivitete të ndryshme për mërgimtarët

Rrëfimi i familjarëve për viktimat e aksidentit: Ata nuk kanë qenë shpejt e as s’kanë pi alkool

Rrëfimi i familjarëve për viktimat e aksidentit: Ata nuk kanë qenë shpejt e as s’kanë pi alkool

Varrosen viktimat e aksidentit, familjarët lënë fajtor mos-ndriçimin e rrugës

Varrosen viktimat e aksidentit, familjarët lënë fajtor mos-ndriçimin e rrugës