Ngec zhvillimi ekonomik në Gjilan

05.08.2017 11:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ngec zhvillimi ekonomik në Gjilan

Zhvillimi ekonomik i Komunës së Gjilanit është larg pritshmërisë. Sipas të dhënave zyrtare të 2002-s, Gjilani kishte gjithsej 3 mijë e 84 biznese të regjistruara, ndërsa është dashur të kalonin 15 vjet të regjistrohen vetëm 586 biznese sosh, shkruan sot Koha Ditore.

Më 2017 sipas të dhënave zyrtare komunale në këtë komunë operojnë 3 mijë e 670 biznese, ku brenda këtij numri janë bizneset tregtare dhe shërbyese, ndërsa numri i bizneseve prodhuese është i vogël. Ndërsa numri i punëtorëve të punësuar në sektorin privat llogaritet se është 5 mijë e 177 sish.

Bizneset lokale në prononcimet e mëhershme për gazetën kishin thënë se faktorët, të cilët janë duke ngecur në zhvillimin e bizneseve të tyre janë çmimi i shtrenjtë i energjisë elektrike, ekonomia informate, e cila është duke dëmtuar konkurrencën, mungesa e kuadrit profesional si edhe mungesa e subvencioneve për prodhuesit vendorë, që do të duhej t’ ishte dhe politikë e Qeverisë së Kosovës. Ndërsa qeverisja lokale e Gjilanit akuzon drejtpërdrejt nivelin qendror se ka dështuar në krijimin e klimës së investimeve, e cila është duke ndikuar edhe te Komuna që ata e drejtojnë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

ZGJEDHET KRYETARI I LDK-SË NË SUHAREKË

ZGJEDHET KRYETARI I LDK-SË NË SUHAREKË

Haziri me bashkëpunëtorë viziton shkollën “Don Bosko”

Haziri me bashkëpunëtorë viziton shkollën “Don Bosko”

Sot më 10 Mars 2019, e ka ditëlindjen Hydajet HYSENI!

Sot më 10 Mars 2019, e ka ditëlindjen Hydajet HYSENI!

Përurohet objekti i ri i Policisë së Kosovës në Shtime

Përurohet objekti i ri i Policisë së Kosovës në Shtime

Rrëshqitje gurësh në rrugën nga Prizreni në Prevallë, Haskuka thërret për kujdes

Rrëshqitje gurësh në rrugën nga Prizreni në Prevallë, Haskuka thërret për kujdes

Keqmenaxhimi dyvjeçar i tenderit 1.7-milionësh rrezikon mijëra banorë të Prishtinës

Keqmenaxhimi dyvjeçar i tenderit 1.7-milionësh rrezikon mijëra banorë të Prishtinës

Shtatë vjet e gjysmë burgim për plaçkitje në Podujevë

Shtatë vjet e gjysmë burgim për plaçkitje në Podujevë

Pas dështimit, rishpallet konkursi për Bordin e “Prishtina Parking”

Pas dështimit, rishpallet konkursi për Bordin e “Prishtina Parking”

Kryetarët e komunave demantojnë KEDS-in për reduktime

Kryetarët e komunave demantojnë KEDS-in për reduktime

Handikos ndan mirënjohje për ABC Design dhe klubin Rotarian

Handikos ndan mirënjohje për ABC Design dhe klubin Rotarian

KEDS-i vendos shtyllat standarde të largpërçuesve elektrikë në Shtime

KEDS-i vendos shtyllat standarde të largpërçuesve elektrikë në Shtime

Agim Veliu e Ragip Mustafa dhuruan çelësat e shtëpisë së re familjes nga Podujeva

Agim Veliu e Ragip Mustafa dhuruan çelësat e shtëpisë së re familjes nga Podujeva

Gjilani nis ndërtimin edhe të dy shtëpive për familje skamnore

Gjilani nis ndërtimin edhe të dy shtëpive për familje skamnore

Kryeministri belg në Beograd me propozime të reja për Kosovën

Kryeministri belg në Beograd me propozime të reja për Kosovën

Discoteka më Luksoze në Kosovë Princesha Palace feston 1 Vjetorin

Discoteka më Luksoze në Kosovë Princesha Palace feston 1 Vjetorin