INSTAT: Taksa ndaj Serbisë nuk i ka rritur eksportet e Shqipërisë në Kosovë

22.02.2019 08:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
INSTAT: Taksa ndaj Serbisë nuk i ka rritur eksportet e Shqipërisë në Kosovë

Vendosja e taksës për mallrat e Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës nga ana e Qeverisë së Kosovës që nga 21 nëntori i vitit të kaluar ka shtuar pritjet që eksportet shqiptare drejt Kosovës të rriten ndjeshëm. Por faktet flasin ndryshe, ndërkohë që deklaratat e zyrtarëve të lartë të Qeverisë së Kosovës lidhur me rritjen e eksporteve të Shqipërisë në Kosovë kanë rezultuar të jenë veçse propagandë.

Të dhënat e Institutit Shqiptar të Statistikave (INSTAT) tregojnë se vendet me të cilat eksportet e Shqipërisë kanë pasur uljen më të madhe për muajin janë Kosova, Italia dhe Spanja, shkruan Koha Ditore.

Rënia me terma mujorë e eksporteve të Shqipërisë në Kosovë është me 98.1%, ndërsa me terma vjetorë është 19.7%. Gjatë janarit të këtij viti u eksportuan drejt Kosovës vetëm 1.08 miliardë lekë (8.65 milionë euro) mallra, nga 2.14 miliardë lekë (17 milionë euro) të muajit paraardhës, pra në rënie me 98.1% në terma mujorë.

Rënia vihet re dhe në terma vjetorë, në 1.08 miliardë lekë ose 8.65 milionë euro gjatë muajit që lamë pas, nga 1.35 miliardë lekë ose 10.8 milionë euro të janarit të vitit 2018. Në terma vjetorë, rënia fiksohet në 19.7%…

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi