iCar, ëndrra e Apple për makinën, drejt realizimit

09.12.2016 16:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
iCar, ëndrra e Apple për makinën, drejt realizimit

Thashethemet e para mbi makinën iCar kanë filluar të qarkullojnë që në fillim të vitit 2015. Apple që nga ajo kohë ka punësuar një numër të konsiderueshëm punonjësish nga kompani të ndryshme automobilistike.

Megjithatë, kompania ka qëndruar në heshtje dhe ka punuar në fshehtësi mbi “Project Titan”. Ky është emri në të cilin fshihet makina e parë me sistem drejtimi automatik prodhuar nga Apple.

Raportet e fundit të portaleve të ndryshme sugjerojnë se interesimi i Apple për teknologjinë e mençur për mjetet e transportit ka të bëjë me planet e kompanisë për prodhimin e makinës së tyre inteligjente.

Apple tani ka marrë edhe patentën e parë që i jep mundësinë për të çuar në një tjetër nivel projektin e iCar. Kompania amerikanë është licencuar për të zhvilluar një sistem për mjete të ndryshme me drejtim automatik.

Sistemi mundëson që mjeti të shmang goditjet gjatë lëvizjes nëpër zona të panjohura, llogarit distanca si dhe është i aftë të njohë mjete ose objekte në një rreze të caktuar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Facebook Messenger përkthen bisedat në Spanjisht dhe Anglisht

Facebook Messenger përkthen bisedat në Spanjisht dhe Anglisht

Apple gjobitet me 6.6 milionë dollarë

Apple gjobitet me 6.6 milionë dollarë

Facebook ka vendosur të ndalojë reklamat e aksesorëve të armëve për përdoruesit nën moshën 18 vjeç

Facebook ka vendosur të ndalojë reklamat e aksesorëve të armëve për përdoruesit nën moshën 18 vjeç

Apple Maps ndalon së funksionuari për disa orë

Apple Maps ndalon së funksionuari për disa orë

Samsung përmirëson Chromebook Plus me një kamera të dytë dhe një procesor të ri

Samsung përmirëson Chromebook Plus me një kamera të dytë dhe një procesor të ri

Të Martën përurohet Gati.al, platforma dixhitale dhe mobilitetit i vitit në ICT Awards 6

Të Martën përurohet Gati.al, platforma dixhitale dhe mobilitetit i vitit në ICT Awards 6

Apple bllokon “mënyrën” e policisë për të hakuar një iPhone

Apple bllokon “mënyrën” e policisë për të hakuar një iPhone

Huawei ka shitur 6 milionë P20

Huawei ka shitur 6 milionë P20

Procesi i ri i autentifikimit me dy faktorë në Facebook nuk ju kërkon më një numër telefoni

Procesi i ri i autentifikimit me dy faktorë në Facebook nuk ju kërkon më një numër telefoni

Samsung hap Qendrat Globale të IA në Mbretërinë e Bashkuar, Kanada dhe Rusi

Samsung hap Qendrat Globale të IA në Mbretërinë e Bashkuar, Kanada dhe Rusi

Apple po bashkëpunon më Volkswagen për të krijuar autobusa autonomë për punonjësit

Apple po bashkëpunon më Volkswagen për të krijuar autobusa autonomë për punonjësit

Tinder po teston një opsion të ri të quajtur Places që bashkon njerëzit me të njëjtat preferenca lokalesh

Tinder po teston një opsion të ri të quajtur Places që bashkon njerëzit me të njëjtat preferenca lokalesh

Slack ka shtuar opsione të reja për ta bërë komunikimin në punë akoma më profesional

Slack ka shtuar opsione të reja për ta bërë komunikimin në punë akoma më profesional

UBT dhe divizioni i saj CERT organizojnë nesër konferencën e parë kombëtare për CIIP dhe GDPR

UBT dhe divizioni i saj CERT organizojnë nesër konferencën e parë kombëtare për CIIP dhe GDPR

Youtube lançon zyrtarisht shërbimin e ri të muzikës

Youtube lançon zyrtarisht shërbimin e ri të muzikës

Tani mund ta shpërndani pamjen e ekranit të telefonit tuaj Android me Google Duo

Tani mund ta shpërndani pamjen e ekranit të telefonit tuaj Android me Google Duo