Hoti: Nuk shkova në Bruksel nga dëshira për të dal në fotografi me Vuçiqin

17.07.2020 23:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hoti: Nuk shkova në Bruksel nga dëshira për të dal në fotografi me Vuçiqin

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se gjatë takimit me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq në Bruksel, ka kërkuar që të hapen të gjitha arkivat shtetërorë serbe në lidhje me të zhdukurit, por edhe borxhet e obligimet ekonomike.

Hoti tha se nuk do të lejon që të ulen në tavolinë e dialogut dhe të shtyhen për çështjet që duhet të jenë pjesë e marrëveshjes me Serbinë por do ta mbajë diskutimin në nivel të parimeve që janë për normalizimin e marrëdhënieve në mes dy shteteve.

Ai në T7, ka thënë se Kosova nuk ka asnjë arkiv që e mban të mbyllur

“Kam kërkuar të hapen të gjitha arkivat në Serbi, të ketë drejtësi dhe të ketë kujdes me familjet e të zhdukurve. Çështja e dytë që është diskutuar janë të gjitha çështjet financiare, të borxhit në mes dy vendeve por dalim pastaj edhe te bashkëpunimi i tanishëm ekonomik. Te obligimet janë për shembull shtesat e fëmijëve që nuk janë paguar, kursimet bankare, asetet bankare që janë marrë. Te bashkëpunimi ekonomik, ne kemi propozuar që të ndiqen 4 parimet bazë, lëvizja e lirë e njerëzve, lëvizja e lirë e mallrave, etj, pastaj infrastruktura siç është hekurudha e autostrada dhe mbi të gjitha heqja e barrierave ekonomike në mes dy vendeve. Këto janë çështje që do të bëhen pjesë e marrëveshjes finale, ku do të përfshihet edhe dëmet materiale që janë bërë gjatë vitit 1998-99”, tha ai duke shtuar se ky është pozicioni shtetëror i Kosovës.

“Nuk kam shkuar nga dëshira për me dal në fotografi me Vuçiqin, e as për fjalët që i gjuan poshtë e lartë ai por është obligim shtetëror”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hodaj: Mosbesimi i thellë mes Speciales dhe institucioneve në Kosovë çoi tek aksioni i sotëm

Hodaj: Mosbesimi i thellë mes Speciales dhe institucioneve në Kosovë çoi tek aksioni i sotëm

‘Pasurinë na vodhën, ëndrrat na i dhunuan edhe Amerikën n’Serbi e çuan, idiotat’

‘Pasurinë na vodhën, ëndrrat na i dhunuan edhe Amerikën n’Serbi e çuan, idiotat’

Kuçi e Abrashi takohen me delegacionin e DFC-së, flasin për projektet infrastrukturore

Kuçi e Abrashi takohen me delegacionin e DFC-së, flasin për projektet infrastrukturore

Dhomat e Specializuara: Gucati u arrestua për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve

Dhomat e Specializuara: Gucati u arrestua për pengim të drejtësisë dhe frikësim të dëshmitarëve

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Qeveria lejon aktivitetet kulturore, sportive dhe rekreative

Qeveria aprovon masa të reja kundër Covid-19: Gastronomia një orë më shumë

Qeveria aprovon masa të reja kundër Covid-19: Gastronomia një orë më shumë

Zyra e Prokurorit të Specializuar tregon pse e arrestoi Hysni Gucatin

Zyra e Prokurorit të Specializuar tregon pse e arrestoi Hysni Gucatin

​Faton Klinaku, ushtrues detyre i kryetarit të OVL UÇK-së

​Faton Klinaku, ushtrues detyre i kryetarit të OVL UÇK-së

Ismaili: Demonstrimi i sotëm i forcës në zyrat e OVL-UÇK i panevojshëm

Ismaili: Demonstrimi i sotëm i forcës në zyrat e OVL-UÇK i panevojshëm

AKP transferon 16.4 milionë euro në Fondin e Konsoliduar

AKP transferon 16.4 milionë euro në Fondin e Konsoliduar

Përfundon bastisja në OVL UÇK, Eulex-i merr me vete disa kompjuterë

Përfundon bastisja në OVL UÇK, Eulex-i merr me vete disa kompjuterë

Ja çka ndodhi brenda zyrave të OVL-UÇK (Video)

Ja çka ndodhi brenda zyrave të OVL-UÇK (Video)

Reagon Thaçi: Asnjë i pandehur nuk i ikë drejtësisë, s’ka asnjë arsye për ekspedita apo aksione spektakulare

Reagon Thaçi: Asnjë i pandehur nuk i ikë drejtësisë, s’ka asnjë arsye për ekspedita apo aksione spektakulare

Rritet numri ankesave të qytetarëve ndaj policisë për përdorim dhune

Rritet numri ankesave të qytetarëve ndaj policisë për përdorim dhune

Hoti takon ambasadorët e QUINT-it dhe shefin e BE-së, nuk përmenden bastisjen në OVL UÇK

Hoti takon ambasadorët e QUINT-it dhe shefin e BE-së, nuk përmenden bastisjen në OVL UÇK

Policia kërkon ndihmën tuaj, ky person është shpallur në kërkim

Policia kërkon ndihmën tuaj, ky person është shpallur në kërkim