Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

05.05.2020 13:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, tha se për vdekjen e 26 vjeçarit nga Gjilani në Qendrën Studentore duhet të japin përgjegjësi ata që kanë.

“Gjilani po kalon një javë të kronikës së zezë. Dje në prani të familjarëve, të institucioneve fetare dhe komunale është bërë varrimi i Agon Musliut, i cili është vetëvrarë pardje pas kthimit nga Gjermania, në kuadër të garantimin. Rasti i tij, siç jeni në dijeni, është duke u trajtuar nga organet e shtetit”.

Kur Haziri u pyet se pse iu referua si vetëvrasje, tha se kështu e ka cilësuar policia.

“Unë nuk po mund t’ju kuptoj, përderisa është cilësuar në ditën e parë si akt i tillë. Natyrisht se Policia, hetuesit dhe Prokuroria nuk mund ta cilësojnë ndryshe aktin e kërcimit nga kati i katërt, pos vetëvrasje”, tha ai

Megjithatë, Haziri tha se rrethanat që kanë çuar deri në vetëvrasje janë duke u hetuar dhe se me këtë duhet të vazhdohet.

“Rrethanat, motivet, a ka lëshime në procedurë, pse një njeri që ka pasur nevojë të jetë në vetizolim në familje është detyruar të shkojë në karantinë? Pse nuk është trajtuar lënda e tij e ardhur si udhëtar në fluturim humanitar prej Shtutgartit në Kosovë?. Këto janë ato që duhet të zbardhen dhe nuk ka terminologji tjetër. Nuk e di pse po e trajtoni dhe po e keqpërdorni”.

Haziri tha se ky rast po keqpërdoret politikisht, por gjithashtu tha se tragjedisë së humbjes së fëmijës së vetëm në familje do t’i bashkohet edhe ai për të zbardhur rastin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haziri: Po keqpërdoret rasti i Agonit, për vdekjen e tij duhet të ketë përgjegjësi institucionale

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Haradinaj: Në këto rrethana, nder i madh të bashkohemi në vendin e heronjve të Dukagjinit

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Guvernatori Mehmeti diskuton me përfaqësuesit e odave ekonomike për programin e rimëkëmbjes

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Limaj në ditën e dëshmorëve: Përkulemi përherë përballë heroizmit e sakrificës së tyre

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor

Pezullohen kamatat e tatimit në pronë deri më 31 dhjetor

U kërkoi të vendosin maskën para se të hyjnë në dyqan, vritet me plumb në kokë punonjësi i sigurisë

U kërkoi të vendosin maskën para se të hyjnë në dyqan, vritet me plumb në kokë punonjësi i sigurisë

Raportuesi i Këshillit të Evropës kërkon përgjegjësi politike e sundim të ligjit në Kosovë

Raportuesi i Këshillit të Evropës kërkon përgjegjësi politike e sundim të ligjit në Kosovë

Mjeku Tritan Kalo mesazh politikanëve: Fatkeqësisht CoVid nuk bën përzgjedhje politike! Mos u përpiqni të na përçani!

Mjeku Tritan Kalo mesazh politikanëve: Fatkeqësisht CoVid nuk bën përzgjedhje politike! Mos u përpiqni të na përçani!

PDK-ja do të iniciojë komision hetimor për vdekjen e 26-vjeçarit në Qendrën e Studentëve

PDK-ja do të iniciojë komision hetimor për vdekjen e 26-vjeçarit në Qendrën e Studentëve

‘Frymëmarrje’ në SHBA, ulet ndjeshëm numri i të vdekurve nga Covid-19

‘Frymëmarrje’ në SHBA, ulet ndjeshëm numri i të vdekurve nga Covid-19

Vaksina për koronavirusin, 8 kandidatë në garë. Ekspertët të shqetësuar: E vërteta…

Vaksina për koronavirusin, 8 kandidatë në garë. Ekspertët të shqetësuar: E vërteta…

Rrëfimi i punonjëses për Konsullatën e “paligjshmërive” dhe “argëtimeve”

Rrëfimi i punonjëses për Konsullatën e “paligjshmërive” dhe “argëtimeve”

LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

LDK-ja pa “terapi” për “shokun” ekonomik

(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

(Video) Kjo është gjendja e të karantinuarve në Qendrën Studentore në Prishtinë

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik

Edhe nëse LDK-ja krijon Qeverinë, nuk do të jetë afatgjatë, është parashikimi i analistit politik

Urime Adem Jashari i ri ditëlindja e 18-të

Urime Adem Jashari i ri ditëlindja e 18-të