Haradinaj: Mosarritja e marrëveshjes Kosovë – Serbi rrezikon rajonin

12.06.2019 19:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Mosarritja e marrëveshjes Kosovë – Serbi rrezikon rajonin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se mosarritja e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë e rrezikon rajonin dhe është hapësirë e mrekullueshme që Rusia të shtrijë agjendën e vet në Ballkan.

Në Konferencën Ndërkombëtare të Sigurisë “20 vjet liri: Një vizion për paqe të qëndrueshme”, Haradinaj ka thënë se Kosova e do përjetësisht NATO-n në vend, duke qenë vetë pjesë e saj.

“E pash titullin e konferencës ‘Vizioni për paqen e qëndrueshme’. Paqja është sfidë, paqen e bëjnë ata që kanë guxim. Dikush mund të thotë ata që kanë guxim kanë bë edhe luftën. Pa ata që e kanë bë luftën është vështirë me bë paqen. Ata që kanë bë luftën mund ta bëjnë paqen. Por në çka ta bazojmë e te vendosim themelin e paqes. Mirë është t’i dimë rreziqet e paqes. Institucionet e dobëta, në përgjithësi, e rrezikojnë paqen. Humbja e besimit në institucione nga qytetarët e rrezikon paqen. Institucionet e dobëta shkaktojnë mosbesim në sistem, vakuum, korrupsion, rrjedhje e humbje nga sistemi shoqëror. Armiqtë e paqes i shfrytëzojnë këtë. Edhe ata që janë nga vendi edhe ata nga larg. Sidomos është me rëndësi të konsolidohen institucionet e rendit dhe ligjit. Mund të them se Kosova vjen si vlerë e shtuar për paqen në rajon e botë me kujdesin e vet që i kushton institucioneve të rendit dhe sigurisë. Kemi shumë sfida në luftimin e korrupsionit e krimit të organizuar, krimit internacional. Ishte e dhimbshme që nuk u kuptua drejtë nga Serbia e disa shtete kërkesa jonë për anëtarësim në Interpol. Ishte e mirë për krimin mospranimi jonë”, ka thënë ai.

Haradinaj ka përsëritur edhe një herë se kërkon një marrëveshje për njohje reciproke me Serbinë, në kufijtë aktualë.

“Mos u habitni, Kosova kërkon NATO-n përjetësisht në Kosovë. E duam prezente përjetësisht. Pse? Sepse ne duam të jemi në NATO përjetësisht. E nëse jemi përjetësisht, e duam NATO-n përjetësisht këtu. E mendojmë si një lidhje të përjetshme. Çka e rrezikon sigurinë? Konfliktet e pambyllura ose temat e pambyllura, qofshin politike, qofshin tjera. Mosarritja e një marrëveshje për njohje mes Kosovës e Serbisë e rrezikon rajonin. Jo vetëm tash. Temat tjera të hapura janë mundësi e mrekullueshme për agjendën e Rusisë në Ballkan. Ajo s’e fsheh agjendën. Qëllimin e vet e ka të bëjë të dështojë Perëndimi. Interesi ynë është të bashkohemi për të arritur një marrëveshje për paqe me Serbinë, në kufijtë ekzistues, në respekt të ndërsjellë si popuj”, ka thënë ai më tej.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trumpi e emëron Drejtor të Inteligjencës Kombëtare

Trumpi e emëron Drejtor të Inteligjencës Kombëtare

Çeku: Pas shkarkimit të Bordit të Telekomit duhet të vazhdohet me fazën e llogaridhënies

Çeku: Pas shkarkimit të Bordit të Telekomit duhet të vazhdohet me fazën e llogaridhënies

Qalaj: Ka dyshime se Valdete Bllaca, pasi kishte vrarë familjen, kishte dalë në një lokal në Gjilan (VIDEO)

Qalaj: Ka dyshime se Valdete Bllaca, pasi kishte vrarë familjen, kishte dalë në një lokal në Gjilan (VIDEO)

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së