Haradinaj: Mosarritja e marrëveshjes Kosovë – Serbi rrezikon rajonin

12.06.2019 19:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj: Mosarritja e marrëveshjes Kosovë – Serbi rrezikon rajonin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se mosarritja e një marrëveshjeje mes Kosovës dhe Serbisë e rrezikon rajonin dhe është hapësirë e mrekullueshme që Rusia të shtrijë agjendën e vet në Ballkan.

Në Konferencën Ndërkombëtare të Sigurisë “20 vjet liri: Një vizion për paqe të qëndrueshme”, Haradinaj ka thënë se Kosova e do përjetësisht NATO-n në vend, duke qenë vetë pjesë e saj.

“E pash titullin e konferencës ‘Vizioni për paqen e qëndrueshme’. Paqja është sfidë, paqen e bëjnë ata që kanë guxim. Dikush mund të thotë ata që kanë guxim kanë bë edhe luftën. Pa ata që e kanë bë luftën është vështirë me bë paqen. Ata që kanë bë luftën mund ta bëjnë paqen. Por në çka ta bazojmë e te vendosim themelin e paqes. Mirë është t’i dimë rreziqet e paqes. Institucionet e dobëta, në përgjithësi, e rrezikojnë paqen. Humbja e besimit në institucione nga qytetarët e rrezikon paqen. Institucionet e dobëta shkaktojnë mosbesim në sistem, vakuum, korrupsion, rrjedhje e humbje nga sistemi shoqëror. Armiqtë e paqes i shfrytëzojnë këtë. Edhe ata që janë nga vendi edhe ata nga larg. Sidomos është me rëndësi të konsolidohen institucionet e rendit dhe ligjit. Mund të them se Kosova vjen si vlerë e shtuar për paqen në rajon e botë me kujdesin e vet që i kushton institucioneve të rendit dhe sigurisë. Kemi shumë sfida në luftimin e korrupsionit e krimit të organizuar, krimit internacional. Ishte e dhimbshme që nuk u kuptua drejtë nga Serbia e disa shtete kërkesa jonë për anëtarësim në Interpol. Ishte e mirë për krimin mospranimi jonë”, ka thënë ai.

Haradinaj ka përsëritur edhe një herë se kërkon një marrëveshje për njohje reciproke me Serbinë, në kufijtë aktualë.

“Mos u habitni, Kosova kërkon NATO-n përjetësisht në Kosovë. E duam prezente përjetësisht. Pse? Sepse ne duam të jemi në NATO përjetësisht. E nëse jemi përjetësisht, e duam NATO-n përjetësisht këtu. E mendojmë si një lidhje të përjetshme. Çka e rrezikon sigurinë? Konfliktet e pambyllura ose temat e pambyllura, qofshin politike, qofshin tjera. Mosarritja e një marrëveshje për njohje mes Kosovës e Serbisë e rrezikon rajonin. Jo vetëm tash. Temat tjera të hapura janë mundësi e mrekullueshme për agjendën e Rusisë në Ballkan. Ajo s’e fsheh agjendën. Qëllimin e vet e ka të bëjë të dështojë Perëndimi. Interesi ynë është të bashkohemi për të arritur një marrëveshje për paqe me Serbinë, në kufijtë ekzistues, në respekt të ndërsjellë si popuj”, ka thënë ai më tej.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Haziri porosit Thaçin: Mos bëni kalkulime të fshehta se e thelloni krizën

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Serwer: Ndryshimi i Qeverisë e vonon çështjen e dialogut Kosovë-Serbi

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro

Bilanci i Haradinajt: taksa e ushtria, përplasja me të gjithë dhe paga 3000 euro

Molliqaj thotë se Haradinaj është dashur të diskutonte me të gjitha partitë para dorëheqjes

Molliqaj thotë se Haradinaj është dashur të diskutonte me të gjitha partitë para dorëheqjes

Zgjedhjet e parakohshme pas dorëheqjes së Haradinajt, nuk janë të domosdoshme

Zgjedhjet e parakohshme pas dorëheqjes së Haradinajt, nuk janë të domosdoshme

Trajkoviq: Çka kalkuloi Veseli dhe pse dha dorëheqje Haradinaj për të shkuar në Hagë?

Trajkoviq: Çka kalkuloi Veseli dhe pse dha dorëheqje Haradinaj për të shkuar në Hagë?

Veseli pas dorëheqjes së Haradinajt: Do të ndërmarrim hapa në shërbim të Kosovës dhe qytetarëve

Veseli pas dorëheqjes së Haradinajt: Do të ndërmarrim hapa në shërbim të Kosovës dhe qytetarëve

Berisha: Sa herë duhet me dëshmu se Ramushi është i pafajshëm?

Berisha: Sa herë duhet me dëshmu se Ramushi është i pafajshëm?

Çitaku pas dorëheqjes së Haradinajt: Kjo nuk është drejtësi

Çitaku pas dorëheqjes së Haradinajt: Kjo nuk është drejtësi

Haradinaj emocionohet gjatë fjalimit para mediave, nuk mund ti përmbajë lotët

Haradinaj emocionohet gjatë fjalimit para mediave, nuk mund ti përmbajë lotët

Haradinaj nuk e di nëse ndonjë lider tjetër është ftuar nga Haga

Haradinaj nuk e di nëse ndonjë lider tjetër është ftuar nga Haga

Haradinaj jep dorëhqeje, shkak ftesa e Gjykatës Speciale

Haradinaj jep dorëhqeje, shkak ftesa e Gjykatës Speciale

Ministri Bytyqi i jep fund zgjedhjes së drejtorëve politik në shkolla

Ministri Bytyqi i jep fund zgjedhjes së drejtorëve politik në shkolla

Hetohen të dyshuarit për spiunazh për Serbinë

Hetohen të dyshuarit për spiunazh për Serbinë

O’Connell: Vendimi i KSHC-së i vështirë, universitetet duhet të përmbushin kriteret e cilësisë

O’Connell: Vendimi i KSHC-së i vështirë, universitetet duhet të përmbushin kriteret e cilësisë

Haradinaj cakton ekipin e ri për demarkacionin me Malin e Zi

Haradinaj cakton ekipin e ri për demarkacionin me Malin e Zi