Haradinaj e Limaj me dallime rreth taksës

02.02.2019 07:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haradinaj e Limaj me dallime rreth taksës

Me diskurs të ndryshëm rreth taksës ndaj importeve të Serbisë kanë folur të premten dy aleatët më të mëdhenj politikë që në mandatin e shkuar ishin në opozitë e tash janë pjesë e koalicionit qeverisës – kryeministri Ramush Haradinaj dhe zëvendëskryeministri Fatmir Limaj. I pari ka përsëritur se taksa hiqet vetëm kur fqinji verior ia njeh shtetësinë Kosovës, e i dyti ka theksuar se kjo do të bëhet gjatë rrugës për njohje.

Për të revokuar vendimin që vë taksë 100 për qind për prodhimet që kanë origjinë Serbinë, është shtuar këtë javë presioni ndërkombëtar, e veçmas i Shteteve të Bashkuara, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ambasadori Philip Kosnett ka paralajmëruar dëmtim raportesh ndërshtetërore në rast se autoritetet në Prishtinë shpërfillin kërkesën. Ai ka shtruar nevojën për veprim të shpejtë, pasi ka theksuar se ka një momentum në dialog për të cilin SHBA-ja beson se mund ta sjellë marrëveshjen gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi.

E, autoritetet serbe refuzojnë të marrin pjesë në dialog, për aq kohë sa taksa është në fuqi.

Haradinaj përballet me kërkesën edhe të Partisë Demokratike, partner kryesor në qeverisje, për të vepruar konform kërkesës së SHBA-së. Madje Kadri Veseli, kryetar i kësaj partie, ka paralajmëruar se do të dalë nga Qeveria në rast se raportet me Washingtonin lëndohen.

Por Haradinaj nuk është zmbrapsur nga qëndrimi, pavarësisht kërcënimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e  MSA-së

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e MSA-së