Haki Abazi: Kurti nuk ka thënë se nuk është në dijeni për marrëveshjen por për detajet

20.02.2020 21:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Haki Abazi: Kurti nuk ka thënë se nuk është në dijeni për marrëveshjen por për detajet

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Haki Abazi, ka treguar në emisionin Pressing në T7 nëse kryeministri Albin Kurti i ka ditur detajet e marrëveshjeve të lidhura në Munih për autostradë dhe hekurudhë mes Kosovës dhe Serbisë.

Gazeta Express ka raportuar se Kurti e ka ditur për marrëveshjen, pasi për këtë ishte informuar nga Ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku.

“Personat që i kanë nënshkruar marrëveshjet janë të autorizuar nga Pal Lekaj. Kurti nuk ka thënë se nuk është në dijeni për marrëveshjen por për detajet”, tregon Abazi.

“As unë sot si zëvendëskryeministër nuk i di detajet e dokumenteve të pajtueshmërisë që shkruhen aty. Unë e kuptoj se tranzicioni është i vështirë të kuptohet, dhe pse kanë shkuar së pari zyrtarët aty”, tregon ai.

Ai shton se presidenti i vendit po krijon një politikë paralele të jashtme, të cilën VV nuk ka dorë pasi ende nuk ka shumë kohë që ka marrë udhëheqjen e qeverisë.

“Një gjë dihet se i gjithë angazhimi i presidentit për krijimin e procese paralele është aktiv. Nuk është faji ynë për këtë”, thotë ai. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Parlamentarët evropianë përshëndesin heqjen e tarifave, kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Parlamentarët evropianë përshëndesin heqjen e tarifave, kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Qeveria nuk mund ta zbatojë në tërësi pakon emergjente pa miratim nga Kuvendi

Qeveria nuk mund ta zbatojë në tërësi pakon emergjente pa miratim nga Kuvendi

Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Letra e hapur e gazetarëve europianë: Paketë lehtësuese për mediat

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Me propozim të ministres Dumoshi, aprovohet nisma për anëtarësim në EURIMAGES

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Bushati: Albin Kurti u votua nga qytetarët, klasa e vjetër kërkon të kthehet aty ku ishin më parë

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Politikani gjerman vendos të infektohet qëllimisht me koronavirus: Nuk qenka aq e lehtë sa e mendoja

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

Rrahje në karantinë, Policia ndërhyn te Qendra e Studentëve

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

17 të infektuar me koronavirus në komunat veriore të Kosovës

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

E frikshme nga 15 teste, 12 dalin pozitiv me Koronavirus

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

8 vjeçarja vdes nga ‘simptoma pneumonie’ disa orë pas testit të koronavirusit

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Meta: Mediat nuk duhen braktisur, janë në vijën e parë të raportimit në këto momente tepër të vështira

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19