Google nuk do të “sabotojë” Microsoft Edge e ri

28.04.2019 17:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Google nuk do të “sabotojë” Microsoft Edge e ri

Microsoft së shpejti do të kalojë shfletuesin e ri Edge në motorin e Chromium që do të thotë se kodi i Chrome do të shërbejë si shfletues kryesor në Windows 10.

Me pak fjalë shërbimet e Google duhet të funksionojnë shumë mirë me versioni e ri të Edge por testuesit beta këtë javë vunë re se Google Meet, shërbimi i komunikimit për sipërmarrjet, kishte ndaluar së funksionuari.

Përdoruesit e Google Meet ishin përballur me një mesazh për të shkarkuar Chrome ose Firefox duke nxitur frikë se shërbimet e Google nuk do të funksionojnë edhe në shfletuesin e ri Edge.

Por realiteti është tjetër. “Shohim rritjen e adoptimit të Chromium dhe WebRTX si një hap pozitiv në industrinë e komunikimit të unifikuar,” shprehej Google. “Me lançimin e fundit të Edge jemi të emocionuar të ofrojmë eksperiencën më të mirë të Hangouts Meet në shfletuesin më të ri Chromium.”

Google Meet nuk është në listën e bllokimit dhe së shpejti do të jetë i disponueshëm në Edge. Versioni i fundit i Microsoft Edge tashmë ka debutuar në fazën beta dhe mund ta shkarkoni në këtë lidhje. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Google nuk do të “sabotojë” Microsoft Edge e ri

Google nuk do të “sabotojë” Microsoft Edge e ri

Kryeministri Italian: Huawei dyert e hapura për 5G në Itali

Kryeministri Italian: Huawei dyert e hapura për 5G në Itali

OnePlus 7 Pro përveç 5G do të ketë edhe tre kamera

OnePlus 7 Pro përveç 5G do të ketë edhe tre kamera

Google përjashton zhvilluesin nga Play Store me 600 milionë shkarkime aplikacionesh

Google përjashton zhvilluesin nga Play Store me 600 milionë shkarkime aplikacionesh

CIA hap llogari në Instagram

CIA hap llogari në Instagram

Slack aplikon për tu bërë kompani publike, raporton 10 milionë përdorues aktivë

Slack aplikon për tu bërë kompani publike, raporton 10 milionë përdorues aktivë

Gjuha e urrejtjes në rrjetet sociale në Maqedoninë e Veriut, fushëbetejë mes kundërshtarëve politikë

Gjuha e urrejtjes në rrjetet sociale në Maqedoninë e Veriut, fushëbetejë mes kundërshtarëve politikë

S10 – Smartfoni më i mirë i 2019-ës

S10 – Smartfoni më i mirë i 2019-ës

Telenor kompania celulare më e mirë në Malin e Zi

Telenor kompania celulare më e mirë në Malin e Zi

Falimenton kompania e sigurimeve INSIG Kosova

Falimenton kompania e sigurimeve INSIG Kosova

Bitcoin në rënie pas zbulimit të një mashtrimi 850 milionë dollarësh

Bitcoin në rënie pas zbulimit të një mashtrimi 850 milionë dollarësh

Robert Berisha tregon sërish muskujt, do t’ia keni zili

Robert Berisha tregon sërish muskujt, do t’ia keni zili

Windows 10 nuk do të instalohet në kompjuterët që kanë në përdorim USB apo karta SD

Windows 10 nuk do të instalohet në kompjuterët që kanë në përdorim USB apo karta SD

Holanda refuzon teknologjinë 5G të Huawei

Holanda refuzon teknologjinë 5G të Huawei

iFixit tërheq çmontimin e Galaxy Fold nën presionin e Samsung

iFixit tërheq çmontimin e Galaxy Fold nën presionin e Samsung

Shmangia nga fiskalizimi, rrit ekonominë joformale

Shmangia nga fiskalizimi, rrit ekonominë joformale