Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

04.06.2019 21:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

Ardian Gjini, nënkryetar në AAK njëherësh kryetar i Gjakovës në Rubikon të KTV-së ka folur edhe për takimet e opozitës, krerët e VV-së, LDK-së e PSD-së, për përgatitjet e para për mocionin e rrëzimit të Qeverisë në krye me Ramush Haradinajn.

Gjini ka thënë se ata nuk e kanë fare seriozisht këtë mocion.

“Iniciativa për mocion ka pasë që prej shtatorit të vitit 2017. Kanë thënë qysh në fillim se këtë qeveri se zënë 6 muaj. Kanë thënë i kanë 58 vota, e këto vota i kanë prej fillimit. Nuk besoj se e kanë seriozisht, s’besoj qe do të ndodhë”, tha Gjini.

Gjini ka shtuar se nuk kanë interes asnjëra parti në opozitë për të shkuar në zgjedhje.

“VV-ja mendon që s’mund të dalë e para e nuk ka interes të shkojë e 2-ta, në fakt as e 2-ta s’del. As LDK-ja s’del e dyta. Pra, s’ka interes as brenda atyre partive”, tha tutje.

Gjini ka thënë se AAK-ja synon të dalë e para.

“E bazojmë në shumë analiza e sondazhe, presim të ngritemi”, tha tutje.

Gjini u shpreh i bindur se Qeveria Haradinaj e çon mandatin deri në fund.

“Qysh ja kanë nis ata, kjo qeveri do të qeverisë deri në fund të mandatit”, tha ai.

Gjini, përsëri shprehi bindjen se opozita s’ka interesim për të shkuar në zgjedhje.

Ka folur për PSD-në, për të cilët thotë se shpeshherë është kundër, por thotë se votat e tyre të kushtëzuara kanë ndihmuar Qeverinë në çuarjen përpara si të buxhetit e disa tjera.

“Është normale opozita me kushtëzua qeverinë në projekte të mëdha. Edhe në vendet më demokratike ndodh kjo”, tha tutje.

Gjini ka folur ndër tjera edhe për autostradat, për çka kjo Qeveri është kritikuar vazhdimisht kryesisht nga opozita.

“Kosova duhet të ketë autostrada, janë tejet të rëndësishme. Autostrada e Dukagjinit është më e rëndësishmja që ka mbet m’u përfundu”, tha ai, duke mos pranuar se kanë kosto të lartë.

Ardian Gjini, nënkryetar i AAK-së, kur ka folur për Tribunalin ka thënë se Kosova vet nuk mund të krijojë Tribunal Ndërkombëtar.

“Vet fjala Ndërkombëtar tregon. Këtë e dinë të gjithë. Premisat themelore janë se ne mund t’i drejtohemi instancave ndërkombëtare, por vet, jo”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj i reagon për foton me dollar Daçiqit: Kjo është fushata korruptuese për tërheqjen e njohjeve

Hoxhaj i reagon për foton me dollar Daçiqit: Kjo është fushata korruptuese për tërheqjen e njohjeve

Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

Ish- Presidentët dhe Kryeministrat e rajonit i japin goditjeve ideve të Vuçiqit dhe Thaçit

Ish- Presidentët dhe Kryeministrat e rajonit i japin goditjeve ideve të Vuçiqit dhe Thaçit

Daçiq shkruan në kartëmonedhën 100 dollarëshe: Kosova është Serbi

Daçiq shkruan në kartëmonedhën 100 dollarëshe: Kosova është Serbi

Në Kosovë askush i profilit të lartë nuk është dënuar për korrupsion në 5 vitet e fundit

Në Kosovë askush i profilit të lartë nuk është dënuar për korrupsion në 5 vitet e fundit

BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

Gjermania kërkon 45.000 deri në 60.000 shoferë kamionësh

Gjermania kërkon 45.000 deri në 60.000 shoferë kamionësh

Gjurmët me koncert në Prishtinë, paratë e biletave për shkollën e muzikës “Prenk Jakova”

Gjurmët me koncert në Prishtinë, paratë e biletave për shkollën e muzikës “Prenk Jakova”

Vdes personi që u aksidentua teksa punonte në një shtëpi në Obiliq

Vdes personi që u aksidentua teksa punonte në një shtëpi në Obiliq

Tërnava fton për unitet qytetarët e spektrin politik

Tërnava fton për unitet qytetarët e spektrin politik

Shteti i ofron strehim, por gruaja rome e sulmuar nuk e pranon (VIDEO)

Shteti i ofron strehim, por gruaja rome e sulmuar nuk e pranon (VIDEO)

Daçiq e thotë haptas: Veriu s’mund të jetë nën sovranitetin e Kosovës dhe fund

Daçiq e thotë haptas: Veriu s’mund të jetë nën sovranitetin e Kosovës dhe fund

Haziri viziton KBI në Gjilan në prag të Fitër Bajramit

Haziri viziton KBI në Gjilan në prag të Fitër Bajramit

Hoxha: Nevojitet përkushtim më i madh për zbatimin e reformave drejt BE-së, vonesat janë të patolerueshme

Hoxha: Nevojitet përkushtim më i madh për zbatimin e reformave drejt BE-së, vonesat janë të patolerueshme

Stoltenberg: Serbia dhe Kosova të marrin shembull Marrëveshjen e Prespës

Stoltenberg: Serbia dhe Kosova të marrin shembull Marrëveshjen e Prespës

Delegacioni gjermano-francez: Mbështesim BE-në për marrëveshjen gjithëpërfshirëse

Delegacioni gjermano-francez: Mbështesim BE-në për marrëveshjen gjithëpërfshirëse