Gjendja sociale politike ne Kosove

05.04.2015 18:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjendja sociale politike ne Kosove

Argjend Softolli

Kosova si një shtet me territor të vogël e popullësi relativisht të vogël mirpo në moshë të re gjendet në një gjendje jo të mirë çfarë e ka pritur popullsia e këtij vendi, pothuajse tashmë 16 vite pas luftës shteti ynë përballet me shumë sfida që si një popullsi e vogël që jemi faza e tranzicionit na zgjati tepër shumë dhe asnjëherë nuk po mund të dalim nga kjo situate, ku në të gjitha institucionet publike kemi korrupsion, nepotizëm e degradim të tërsishëm.

Tashmë 16 vite pas luftës Kosova po përballet me shumë sfida njëra ndër to me të prekshme në ndjenjat e qytetarit kosovar është egzodi i madhe i qytetarëve jashtë Kosovës, po ashtu sfida tjera janë korrupsioni e nepotizmi dhe manipulimet nga më të ndryshme në të gjithe sektorët publike.

Ndërsa një gjë e cila tashmë nga të gjithë pothuajse është harruar është çështja e Bashkësisë së Komunave Serbe në Kosovë, si dhe mos shtrirja e sovranitetit në tërë territorin e shtetit të Kosovës.

Më së shumti për t’u shqetësuar është kërkesa e fundit e Beogradit dhe asosacionit te komunave serbe në Kosovë që ato të jene pjesë e Kushtetutës së Republikës së Serbisë dhe kjo është dhe duhet të jetë tepër shqetësuese për qeverin e vendit sepse domosdo ne po lejojmë që shteti serb të krijoj organe shtetërore funksionale brenda territorit të Kosovës dhe kjo është drejtpërsëdrejti shkelje e sovranitetit të vendit dhe natyrisht ata munden të funksonojn të pavarur nga gjykatat në Kosovë dhe nga pushteti qendror shtetëror i Kosovës sepse ata njihen si pjesë përbërëse e Republikës së Serbisë .

Një fakt tepër shqetësues dhe degradues për vendin eshte çështja e Mitrovicës Veriore sipas marrveshjes në Bruksel të gjitha të hyrat nga pikat doganore në veri të Mitrovicës investohen në komunat serbe dhe kjo tashmë është vetëm një lloj ndarje nga pushteti qendror në Prishtinë.

Sa i përket çështjes së Gjykatës Speciale, ajo duhet të marr dritën jeshile nga Parlamenti i Republikës së Kosovës sepse ky është obligim ndërkombëtar dhe se duke e ditur që lufta e UÇK-së ka qenë e pastër atëherë kjo gjykatë e vërteton edhe më bindshëm këtë gjë prandaj kjo gjykatë duhet të pranohet nga të gjithë faktori politik në vend e po ashtu edhe nga organizatat e dala nga lufta .

Sfidë kryesore në Kosovë mbetet gjendja e mjerueshme në arsim e në shëndetësi dhe në sigurin e vendit.

Kosovës për të dalë nga kjo krizë i duhet unfikimi qytetar dhe unfikimi i faktorit ntelektual të pastër të paprekur deri më tani nga politika si asnjëherë më parë Kosova ka nevojë për një qytetari aktive.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën