Gashi: Prioritet i yni është themelimi i Zyrës Shtetërore të Hetimeve

31.10.2019 17:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gashi: Prioritet i yni është themelimi i Zyrës Shtetërore të Hetimeve

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, është deklaruar pas takimit të sotëm mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Gashi tha se sot janë diskutuar temat nga sundimi i ligjit dhe siguria.

Ai tha se synim kryesor i këtij koalicioni gjatë këtij mandati është themelimi i Zyrës Shtetërore të Hetimeve.

“Kemi folur edhe per krijimin e një zyre për hetime që do të quhet Zyra Shtetërore e Hetimit. Zyra Shtetërore e Hetimeve do t’i ketë katër komponenta. Komponenta e parë Luftimi i Krimit të Organizuar dhe e dyta do të jetë Hetimi i krimeve të vjetruara dhe politike, e tretë lufta kundër korrupsionit dhe hetimi i pasurisë së zyrtarëve të përfshirë”- tha Gashi.

Deputeti i LDK-së tregoi se në takim me VV-në kanë rënë dakord dhe për Ligjin për Konfiskimin e Pasurisë dhe disa tema që kanë të bëjnë me luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Kemi diskutuar edhe për Ligjin për Konfiskimin e Pasurisë. Këtu do të hetohen dhe do të ju konfiskohet pasuria atyre zyrtarëve që nuk kanë arsyetuar pasurinë”- tha Gashi.

Gashi u pyet edhe për Gjykatën Speciale që vitin e ardhshëm i bën 5 vite të funksionimit.

Ai tha se edhe LDK edhe VV janë të pajtimit se gjykata duhet ta bëjë punën e vet.

Tema të tjera në kuadër të takimit ishin nga siguria e jashtme dhe e brendshme.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Me baner thumbues tifozët e Atletico Madridit ndaj Griezmannit

Me baner thumbues tifozët e Atletico Madridit ndaj Griezmannit

Mali i Zi goditët nga tërmeti

Mali i Zi goditët nga tërmeti

Kurti: Kosova kurrë nuk do ta lë vetë Shqipërinë

Kurti: Kosova kurrë nuk do ta lë vetë Shqipërinë

“Humanizëm i lartë e atdhedashuri e thellë”, Cakaj falenderon FSK-në

“Humanizëm i lartë e atdhedashuri e thellë”, Cakaj falenderon FSK-në

“Dua një shtëpi të futemi brenda”/ Tërmeti, historia e 34-vjeçares së sëmurë dhe nënës së saj të verbër

“Dua një shtëpi të futemi brenda”/ Tërmeti, historia e 34-vjeçares së sëmurë dhe nënës së saj të verbër

Rashica ka shënuar gol shumë të bukur, ia siguron fitoren Werderit

Rashica ka shënuar gol shumë të bukur, ia siguron fitoren Werderit

Miratohet kërkesa për urdhërarrest ndërkombëtar për Zvonko Veselinoviqin

Miratohet kërkesa për urdhërarrest ndërkombëtar për Zvonko Veselinoviqin

Është gjendur “këlyshi” i ngrirë 18,000-vjet më parë

Është gjendur “këlyshi” i ngrirë 18,000-vjet më parë

Pack: Pas gabimit të Macron nevojitet diçka më konkrete për njerëzit e Ballkanit Perëndimor

Pack: Pas gabimit të Macron nevojitet diçka më konkrete për njerëzit e Ballkanit Perëndimor

Marin Mema, Ramës: Nuk pranojmë centralizim. Jemi sytë e zëri i shqiptarëve të thjeshtë

Marin Mema, Ramës: Nuk pranojmë centralizim. Jemi sytë e zëri i shqiptarëve të thjeshtë

“Sot duhet të nisim punën”/ Inxhinieri-Ramës: Përgatituni për një dëm mbi 500 mln euro

“Sot duhet të nisim punën”/ Inxhinieri-Ramës: Përgatituni për një dëm mbi 500 mln euro

Artisti shqiptar: Këta janë ‘kosovarët’ që ju i paragjykoni, për mua këta kanë qenë dhe do të mbeten shqiptarët e Kosovës!

Artisti shqiptar: Këta janë ‘kosovarët’ që ju i paragjykoni, për mua këta kanë qenë dhe do të mbeten shqiptarët e Kosovës!

Borrelli thotë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja “s’paraqet problem për mua”

Borrelli thotë se mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Spanja “s’paraqet problem për mua”

Elvis Naçi: Më kanë akuzuar, nuk do të merrem asnjëherë me politikë

Elvis Naçi: Më kanë akuzuar, nuk do të merrem asnjëherë me politikë

Drejtori i Institutit të Ndërtimit: Kemi ekspertë të huaj në terren, deri më tani 27 banesa do të prishen

Drejtori i Institutit të Ndërtimit: Kemi ekspertë të huaj në terren, deri më tani 27 banesa do të prishen

Shkup: Prokurorët e Speciales hetohen pë abuzim me buxhetin

Shkup: Prokurorët e Speciales hetohen pë abuzim me buxhetin