Garë e fuqishme në Prishtinë, analistët tregojnë se kush ka mundësi ta fitojë kryeqytetin

13.10.2017 10:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Garë e fuqishme në Prishtinë, analistët tregojnë se kush ka mundësi ta fitojë kryeqytetin

Kanë mbetur edhe 7 ditë deri në përfundim të fushatës elektorale për zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Njohësit e çështjeve politike po konsiderojnë se për këto zgjedhje po zhvillohet një garë e fortë, sidomos në kryeqytet.

Sa i përket Prishtinës, ata konsiderojnë se gara më e fuqishme është mes kandidatit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti dhe kandidatit nga LDK, Arban Abrashi.

Në një prononcim për Indeksonline, analisti Imer Mushkolaj thotë se përkundër se është garë e fuqishme mes këtyre dy partive, përparësi të theksuar përsëri ka Ahmeti.

Sipas tij, nëse LDK dhe kandidati i saj nuk aktivizohen këto ditë të fundit, atëherë kjo gjë do të shkojë në favor të Ahmetit.

“Një garë e fortë, por me një përparësi të theksuar të Shpend Ahmetit. Nëse LDK dhe kandidati i saj nuk aktivizohen seriozisht ditët e fundit të fushatës, gjasat janë që Ahmeti të fitojë pa balotazh. Duket se Abrashi nuk e ka përkrahjen e plotë të strukturave partiake në kryeqytet dhe kjo shkon në favor të Ahmetit”, ka thënë Mushkolaj.

Ndërsa, analisti Bajrush Morina vlerëson se Prishtina do të jetë kryeqendra e garës zgjedhor të 22 teorit.

Në një prononcim për Indeksonline, Morina thotë se ai që e humb Prishtinën e humb krejt Kosovën, ndërsa ai që e fiton Prishtinën është fitues i zgjedhjeve të 22 tetorit.

Ai vlerëson se gara e fuqishme do jetë mes kandidatit të VV-se dhe LDK-së, ndërsa të tjerët do të jenë vetëm dekor politik.

“Prandaj në Prishtinë, në radhë të parë është beteja “Të jesh apo të mos jesh”. LDK është përballë sfidës për të fituar ndërkaq VV për të mbijetuar. Arban Abrashi mund ta rikthejë LDK-në aty ku ishte 4 vjet më parë e Shpend Ahmeti mund të jetë lideri më i fuqishëm në VV nëse arrin që përsëri të fitojë Prishtinën. Të tjerët do të jenë vetëm dekor politik”, ka deklaruar Bajrush Morina.

Ndryshe, fushata elektorale përfundon me 20 tetor, ndërsa zgjedhjet lokale do të mbahen me 22 tetor.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bullgaria e gatshme ta thellojë bashkëpunimin me Qeverinë Haradinaj

Bullgaria e gatshme ta thellojë bashkëpunimin me Qeverinë Haradinaj

Përmendja e Prishtinës në dosjen “Habilaj”, flet Policia e Kosovës

Përmendja e Prishtinës në dosjen “Habilaj”, flet Policia e Kosovës

Çlirimi i qytetit të Rakës dhe e ardhmja e banorëve të tij

Çlirimi i qytetit të Rakës dhe e ardhmja e banorëve të tij

Hoxhaj për Reuters: Tepër shqetësues glorifikimi i kriminelëve të luftës nga ana e Serbisë

Hoxhaj për Reuters: Tepër shqetësues glorifikimi i kriminelëve të luftës nga ana e Serbisë

Arrestohen në Greqi dy agjentë maqedonas rreth aferës së përgjimit

Arrestohen në Greqi dy agjentë maqedonas rreth aferës së përgjimit

Tahiri falënderon Norvegjinë për mbështetje financiare në projektin e digjitalizimit të sistemit prokurorial

Tahiri falënderon Norvegjinë për mbështetje financiare në projektin e digjitalizimit të sistemit prokurorial

Haradinaj: Nënë Tereza do të jetë gjithnjë frymëzuese për njerëzit e mirë

Haradinaj: Nënë Tereza do të jetë gjithnjë frymëzuese për njerëzit e mirë

Apostolova e kënaqur me zhvillimet pozitive të arritura në sektorin financiar

Apostolova e kënaqur me zhvillimet pozitive të arritura në sektorin financiar

Ministri Ismaili: Nga viti 2018 s’do të ketë asnjë mjek të papunë

Ministri Ismaili: Nga viti 2018 s’do të ketë asnjë mjek të papunë

MBPZHR-ja dhe Rrjeti i Grave diskutuan masat buxhetore për bujqësi dhe zhvillim rural

MBPZHR-ja dhe Rrjeti i Grave diskutuan masat buxhetore për bujqësi dhe zhvillim rural

Votojnë emigrantët

Votojnë emigrantët

Flet Saimir Tahiri:Nuk keni parë gjë akoma

Flet Saimir Tahiri:Nuk keni parë gjë akoma

Gjuriq:Veriu që nga nesër me gjykatë dhe prokurori me shumicë serbe

Gjuriq:Veriu që nga nesër me gjykatë dhe prokurori me shumicë serbe

Në orën 19:00 i hiqet imuniteti Saimir Tahirit?

Në orën 19:00 i hiqet imuniteti Saimir Tahirit?

Sekuestrohen në Itali 2 ton marijuanë, prangoset shqiptari nga Vlora

Sekuestrohen në Itali 2 ton marijuanë, prangoset shqiptari nga Vlora

Arrestimi i Saimir Tahirit, dy dokumente sekrete erdhën mbrëmë nga Italia

Arrestimi i Saimir Tahirit, dy dokumente sekrete erdhën mbrëmë nga Italia